HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ocak 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 17:59

“Piyasalardaki rahatlama geçici!”

Ünye Güneş Kuyumcu ortağı Tuğrul Çavuşoğlu, Türkiye Merkez Bankası faiz artırımından sonra altın ve döviz fiyatlarında aşırı gevşemeler olduğunu söyledi.
“Piyasalardaki rahatlama geçici!”

Piyasalardaki rahatlamanın geçici olduğunu ve altının yılsonunu 500 liradan kapatacağını, 2021 yılında ise 600 hatta 650 lirayı bulacağını işaret eden Çavuşoğlu, bu sürecin inanılmaz bir alım fırsatı olduğunu vurguladı.

Türkiye Merkez Bankasının faiz artırımı ile altın ve döviz fiyatlarında ciddi çekilmeler olduğunu ifade eden Ünye Güneş Kuyumcu ortağı Tuğrul Çavuşoğlu, “Perşembe günü Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi bekleniyordu. Açıklanan rakam ile beklenenin üstünde bir faiz artırımı gerçekleşti. Bu faiz artırımı ile yüzde 10,25 olan faiz yüzde 15’e çıktı. Çünkü piyasanın başka şekilde düzelme şansı yoktu. Doları başka türlü frenleme durumu yoktu. Faiz artırımından sonra dolar 7,60 seviyelerine kadar geriledi. Bu piyasamız için güzel bir durum. Çünkü faiz tüm dünyayı sarmış durumda. Faiz olmadığı durumda temel ihtiyacımızı karşılayacak bir mekanizma yok.” dedi.

Piyasalardaki rahatlama geçici

Faiz artırımının piyasayı geçici olarak rahatlandığını ancak altın ve döviz fiyatlarının yeniden yükseleceğini işaret eden Çavuşoğlu, “Faiz artırımı geçici olsa da piyasayı rahatlatmış durumda. Ama faizde bir nevi enflasyonu tetikliyor. Enflasyonu tetiklediği için de Türk lirası olarak paramızın değerinde ciddi bir sıkıntı var. Bunun toparlanması içinde ihracat odaklı, dolar girdisi yüksek ürünler üretmemiz ve satmamız lazım. Altın ve dolardaki düşüşlerin gelip geçici olduğunu düşünüyorum. Çünkü genel manada topyekun bir şekilde üretim olmadığı sürece, ihracat yapmadığımız sürece dolarda dengelenme sağlanamayacaktır. Çünkü dünya ticaretinin yüzde 60’ı dolara bağlanmış durumda. Bunun dışında altın tek bir mekanizma olmadığı sürece dolar bizim ülkemizi sallamaya, ekonomimizi etkilemeye devam edecektir.” dedi.

İnanılmaz bir alım fırsatı

Altındaki bu gevşemenin inanılmaz bir alım fırsatı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Altın vatandaşlarımız için inanılmaz bir alım fırsatı verdi. Çünkü bundan 15-20 gün önce altın 500 seviyelerindeyken şuanda vatandaşlarımız 430 lira seviyelerinden 22 ayarı, 460 lira seviyelerinden ise 24 ayar altını alabiliyor. Bu bence tarihi bir fırsat. Altın fiyatında neredeyse 50-60 TL geri çekilmeden bahsediyoruz. Bu tarihi bir fırsattır.” diye konuştu.

Bu düşüşün sebebi tek değil

Altın ve dövizdeki düşüşlerin Merkez Bankası faiz artırımının dışında da sebepleri olduğunun altını çizen Tuğrul Çavuşoğlu şunları kaydetti, “Bu kadar aşırı düşüşü ülkemiz ve genel anlamda üç olaya bağlıyorum. Birincisi Trump’ın seçimi kaybedip Joe Biden’in kazanması. İkincisi Merkez Bankası Başkanımızın değişmesi ve Maliye Bakanının değişmesiyle piyasada çözümsel anlamda olumlu bir hava estirdi ve vatandaşlarımıza ciddi bir alım fırsatı verdi. Bu yüzden vatandaşlarımızın bu seviyelerden altınlarını almalarını, altın borcu olanların borçlarını kapatmalarını, fındığını satıp parasını bekletenlerin kesinlikle bu paralarını altına çevirmelerini tavsiye ediyorum.”

Yılsonunu 500 TL’den kapatır

Altının güvenilir liman olma özelliğini sürdürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Yaklaşık 1 yıldır altının 2020 yılını 500 lirayla kapatacağını söylemiştim. Yine aynı şeyi söylüyorum, bu bir alım fırsatıdır. Altın yıl sonunu 500 TL’den kapatacak. Ekonomistlerin 2021 yılı altın fiyatı tahminleri 500 lira ile 600 lira arasında. Şuanda altının onsu 1850 ila 1900 arasında gidiyor. Onsun 2300 olması bekleniyor. Bu da altının 600-650 lira olması demek. Bu da altın güvenilir liman özelliğini kesinlikle kaybetmeyecektir. Müşterilerimiz kesinlikle paniğe kapılmasın. Altına yatırım yapan kesinlikle yanıltmaz.”

Ünye KENT Haber/ Yücel ARSLANTEKE


 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Piyasalardaki, rahatlama, geçici!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler