HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ocak 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
24 Kasım 2020 Salı Saat: 17:58

Devlet üreticiyi destekliyorsa, üretici de devleti desteklemeli

Fiskobirlik Ünye Şubesi Başkanı Necdet Yılmaz, “Üretici serbest piyasada fiyatı bol buldu, devleti tercih etmedi. Ama yanlış yapıyor.” dedi.
Devlet üreticiyi destekliyorsa, üretici de devleti desteklemeli

Necdet Yılmaz; devlet nasıl üreticiyi destekliyorsa, üreticinin de devleti desteklemesi gerektiğini belirterek; “Üreticinin elinde 2 ton fındık varsa, bunun bir tonunu Fiskobirlik, TMO veya Tarım Kredi Kooperatifi’ne vermeli, bir tonunu da tüccarına vermeli.” şeklinde konuştu.

Alımlara devam ettiklerini, Ünye Şubesi olarak şu ana kadar 120 ton fındık aldıklarını belirten Başkan Yılmaz, kurum olarak serbest piyasanın 50 ila 75 kuruş üstünde fiyatla alım yaptıklarını, günün şartlarına göre de fiyatları yükseltip, düşürdüklerini söyledi.

Üreticinin TMO, Fiskobirlik ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne sahip çıkması gerektiğine dikkat çeken Fiskobirlik Ünye Şubesi Başkanı Necdet  Yılmaz, “Üreticinin elinde 2 ton fındık varsa, bunun bir tonunu Fiskobirlik, TMO veya Tarım Kredi Kooperatifi’ne vermeli, bir tonunu ise varsa tüccarına vermeli. Devletin elinde fındık olması her zaman üreticinin lehinedir. Ama gördük ki Tarım Kredi Kooperatifi veya Fiskobirlik’in aldığı fındığı normal bir tüccar alabiliyor. Hala üretici devleti yeteri kadar desteklemiyor. Bu yıl fiyatları serbest piyasada biraz bol buldular. Devleti tercih etmediler. Bu da benim üreticiye sitemimdir. Devlet nasıl ki üreticisini destekleyip sahip çıkıyorsa, üreticinin de devleti destekleyip sahip çıkması lazım. Devlete destek olmamız ürünün piyasa değerini artıracaktır. Üretici TMO, Fiskobirlik ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne sahip çıkmalıdır. Bu kuruluşlara sahip çıkan üretici bilsin ki aslında ürününe sahip çıkıyor.”  dedi.

50-75 kuruş daha yüksek fiyatla alım yapıyoruz

Fiskobirlik olarak serbest piyasadan 50-75 kuruş daha yüksek fiyatla alım yaptıklarına değinenNecdet Yılmaz şöyle konuştu; “Serbest piyasanın 50 ila 75 kuruş üstünde alım yapıyoruz. Bu nedenle Fiskobirlik’e ilgi biraz daha arttı.  Serbest piyasada fındık 22-2,5 lira bandında seyrederken Fiskobirlik olarak 23 liradan alımlarımızı yapıyoruz. Şuana kadar 120 ton fındık alarak tahminimizden fazla fındık alımı gerçekleştirdik. Alımlarımız devam ediyor.

Ödemeyi iki gün içinde yapıyoruz

Günün şartlarına göre fiyatlarımızı güncelleyeceğiz. Ama her halükarda serbest piyasanın üstünde alım yapacağız. Ayrıca aldığımız fındığın parasını da 2 gün içerisinde üreticimizin hesabına yatırıyoruz.”

Ürününü bize emanet bırakan kar ediyor

Görüyoruz ki üreticilerden bir kısmı hala emanete ürün bırakıyor. Ayrıca üreticimiz tüccara bıraktığı gibi bizlere de emanete bırakabiliyor. Hatta tüccara emanete bıraktığında bozdururken piyasanın 1 lira altında bozdurabiliyor, biz ise günün şartlarına göre o gün kaç liraya fındık  alıyorsak aynı şekilde bozuyoruz.” Diğer taraftan Ünye Tarım Kredi Kooperatifinin de 23,5 liradan fındık aldığı öğrenildi.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 445 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler