HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Şubat 2021 Pazar Saat: 12:11

Fındık ihracatını yabancıya kaptırdık!

Mustafa Adıgüzel; devletin geç kalmadan bu yabanı kartele karşı tedbir alması gerektiğini belirterek, “Bu firmanın ihracat serbestliğinin kısıtlanması çok önemli” dedi.
Fındık ihracatını yabancıya kaptırdık!

Dünya fındığının % 70’ini üreten Türkiye’de fındık ihracatının yabancı bir kartelin eline geçtiğini belirten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ihracatta yaşanan sıkıntının buradan kaynaklandığını söyledi.

Fındıkta oynanan oyuna karşı TMO’nun alım süresini uzatmasının yetmediğini belirten Adıgüzel, fiyatın da revize edilerek 25 TL’ye çıkarılması gerektiğine işaret etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bu sezon fındıkta yaşanan ihracat düşüklüğünün, Türkiye’den fındık ihracatı yapan yabancı bir kartelin oyunu olduğunu söyledi.

Mustafa Adıgüzel, Oney Flaş FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a konuk olduğu sırada yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

Yabancı kartel fındığı aldı, Türkiye’deki depolarında stokladı

“Şuanda dünyada fındığın yüzde 70’ini biz üretiyoruz ama geldiğimiz noktada bizim fındığımızı yabancı bir kartel satıyor. Yurt dışına ihracatın yüzde 60’ını bu kartel yapıyor. Bütün ipleri eline almış durumda. Bu kartel fındığı Türkiye’de depolayarak kontrollü ihracat yapıyor. Nasıl yapıyor bakın; fındığı kamyona yükleyip yurt dışına götürmeden yapıyor. Fındığı üreticiden alıyor, deposuna koyuyor. Minimum miktarda ihracat yapıyor. Gerisini elinde bekletiyor, ürünü Türkiye’deki deposunda bekleterek ihracat düşmüş görüntüsü veriyor. Fındık ihracatı düştü, diye haberler yaptırılıyor. Bu sene ihracat yüzde 42 düşük denilerek piyasada panik yaratılıyor ki üretici endişeye kapılsın koşsun elindeki fındığı bunların istediği fiyata satsın. Fiyatla ilgili olarak yapılan bu algı operasyonları da bu yüzden oluyor.

Biz bu algıyı da çökerttik

Bu şekilde 25 TL’yi geçen fiyatı 21 TL’ye kadar indirdiler. 31 Aralık’ta TMO’nun alımı durduracağından da hareketle kamuoyunda güçlü bir panik yaratmak istediler. Biz bu seferde fındık alımını Nisan’a kadar uzatın, diye yüklendik. Başardık, bunların oyununu bozduk ama yetmez. Devlet bu yabancı kartelin ihracat oyununa seyirci kalmamalı, istediği gibi hareket ederek piyasayı kontrol etmesine fırsat vermemeli. Bunların ihracat serbestliğine kısıtlama getirilmeli.

Fiyatın da revize edilmesi gerekiyor

Ayrıca TMO’nun 22 TL olan fiyatının da revize edilmesi gerekiyor. Fındığın 22 TL olan fiyatını revize edin 25 liraya çıkarın, fındığın önünü açın diyoruz. Bunu hala başaramadık maalesef. Fiyatın yükseltilmemesini şiddetli bir şekilde eleştirmeye devam ediyorum. Sezon başında devlet taban fiyatı 22 TL verdiğinde bu yabancı kartel 21.5 TL demişti. Bu kartel geçtiğimiz aylarda fındık fiyatını 21.5 TL’’den 24 TL’ye revize etti. Bakın o bile revize etti. Fakat TMO revize etmiyor. Aslında bu bir revize de değil, ürünün en tabi hakkı. Sayın Erdoğan fındığa 22 TL verdiği zaman dolar bazında fiyat kaç ise bugünkü dolar kurundan aynısı verilsin istiyorum. Hesabı yaptım ben 25.5 lira. Yani dolar üzerinden düzenleme yapılsa fındık taban fiyatı 25.5 olması lazım. Bunu yapın yetiyor.

Şimdi de karanfil sayımı üzerinden algı yaratılmak isteniyor

Biz her geçen gün her yeni olaya, her geçen gün artan yeni algı operasyonlarına karşı da hazırlıklıyız. Şimdi tutmuş diyorlar ki; dalda karanfil çok aşırı görünüyor, bu yılın rekoltesi yüksek olacak. Böyle bir saçmalık olur mu? Daldaki karanfilin ne kadarı çuvala girecek, kim bilebilir. Bu işin ayazı, donu, seli, kurağı var. Siz neyi sayıp hesap yapıyorsunuz? Algı üstüne algı, oyun üstüne oyun. Ama üretici ki ben de bir fındık üreticisiyim her algıya, her oyuna hazırlıklıyız. Bakın bir kaç yıldır üretici direnmeye, malına sahip çıkmaya başladı. Bu direnç daha da artacak.

Devlet bu direncin arkasında olmalı

Fındık fiyatı iyi olduğunda biz üreticiler hakkımızın karşılığını alıyoruz. Ama bir kazanan daha var, ülkemiz. Ülkemiz bu üründen yılda en az 2 milyar dolar kazanıyor. Bunun içinde diyoruz ki em üreticimizin hem ülkemizin kazanması için devletin fındığa sahip çıkması, çıktığından çok daha fazla sahip çıkması gerekiyor. “

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 327 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, ihracatını, yabancıya, kaptırdık!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler