HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Mart 2021 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 14:34

Yerli arı türleri yok oluyor

Aralarında Ordu’nun da bulunduğu 50 ilden örnekler alınarak Türkiye'deki arı çeşitliliği konusunda yapılan gen çalışmasında, yerli arı ırklarının yok olma tehlikesiyle yüz yüze olduğu ortaya çıktı.
Yerli arı türleri yok oluyor

Düzce Üniversitesi (DÜ) Biyoloji Bölümü Moleküler Genetik Laboratuvarında aralarında Ordu’nun da bulunduğu 50 ilden örnekler alınarak Türkiye'deki arı çeşitliliği konusundaki gen çalışması,  yerli arı ırklarının yok olma tehlikesiyle yüz yüze olduğunu ortaya koydu.

DÜ Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, çalışmayla önemli veriler elde ettiklerini söyledi.

Arı ırkları konusunda geniş çaplı bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Kekeçoğlu, "Türkiye'nin 50 ilinden aldığımız arı örneklerini hem morfometrik hem de genetik bakımdan incelemeye tabi tuttuk. Çalışmayı yapmaktaki ilk amacımız, Türkiye'deki arı çeşitliliğini ortaya koymak. Hangi farklı ırklar var, bunlara ulaşmak ve göçer arıcılık dediğimiz yöntemle yurt dışından gelen ırklarla Türkiye'deki ırk çeşitliliğinin yok olma riskinin ne boyutta olduğunu tespit etmek istedik." diye konuştu.

-Yurt dışından getirilen ırklar yerli ırkları bozuyor -

Çalışmanın, "Türkiye'deki arı ırklarının yurt dışından getirilen ırklar sebebiyle kirlendiğini, yok olmakla yüz yüze olduğunu" ortaya çıkardığını anlatan Kekeçoğlu, "Bu sonuçlar bizi gerçekten üzdü. Bir ülkenin en büyük zenginliği yerli gen kaynaklarıdır. Yerli gen kaynaklarımızı iyi değerlendirirsek ileride hem biyoçeşitliliği elde tutacağız hem de ıslah ve seleksiyonda daha fazla verim alacağız." ifadelerini kullandı.

Kekeçoğlu, Türkiye'deki arı çeşitliğinin zarar görmemesi ve korunması için arıcılara yurt dışından arı ırkı getirilmemesi çağrısında bulundu.

 

 

 

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yerli, arı, türleri, yok, oluyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler