HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Mart 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 18:45

Bu Sene Fındık Rekoltesi İyi Olacak!

Durak Fındık A.Ş. Başkanı ve İhracatçısı Hasan Basri Durak, soğuk havaların fındıkta yüzde 3-5 zararı olsa da önemli olmadığını, çiçek sayımlarının iyi olduğunu ve bu sene iyi bir mahsulün geleceğine inandıklarını söyledi.
Bu Sene Fındık Rekoltesi İyi Olacak!

Fındık Tüccarı ve İhracatçısı Durak Fındık AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, Oney Flash FM’de konuk olduğu “Bir Konu Bir Konuk” programında Gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a yaptığı açıklamada, son günlerdeki soğuk havaların fındığı olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

-Bu yıl iyi mahsul olacak -

Türkiye genelinde zarar görebilecek fındık oranın yüzde 3-5 seyrinde olduğunu belirten Durak, bu yıl iyi bir mahsul olacağını belirterek, “Cins cins, çeşit çeşit fındık var. Bunların içinde yaprak açan da var, açmayan da var. Bunların zaman zaman sayımları da yapılıyor ve bu sene Türkiye genelinde zarar görebilecek fındığın yüzde 3-5 oranında olduğu söyleniyor. Bu, bundan sonraki hava şartlarının bilgisi değil. Çok aşırı zirai don olur, ağaçlar kurur, buna kimse bir şey diyemez. Ama bunun dışında -8, -10 dereceyi bulabilecek soğuklarda zarar görebilecek fındık miktarının yüzde 3-5 arasında olabileceği söyleniyor. İnşallah bu zararda olmaz. Ama yüzde 3-5 zarar olsa da çiçek sayımlarının çok iyi olduğunu biliyoruz ve bu sezon iyi bir mahsulün geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Hasan Basri Durak, bu dönemki soğukların fındığa zararlı değil, faydalı olacağını belirterek, “Kar yağışının ileriye dönük verim artışında etkili olabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

-Fındık en çok Batı Karadeniz’i seviyor-

Durak, Türkiye’nin 38 vilayetinde fındık olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Fındık eskisi gibi yer ve bölge seçmiyor. Bugün Türkiye’de 38 vilayette fındık var. Bunların içinde en sevdiği hava Batı Karadeniz’de. Fındık sıcaktan da soğuktan da çok fazla etkilenmez. Fındığın kökleri derine gitmez, derine gitmediği için çok aşırı kurak olmazsa sabah çiseleri bile fındığa yetebilir. Bu nedenle toprağın yarıldığı kuraklarda bile fındığın çok fazla etkilendiği görülmemiştir.  Sadece olgunlaşma döneminde içini tam dolduramıyor, randımanı düşüyor. Yani ufak tefek soğuk ve sıcaktan fındığın etkilendiğini zannetmiyorum. Bir de tür tür fındıklar var. Bunların bazıları etkileniyor, bazıları etkilenmiyor.

-12’den sonra sıkıntı olabilir

Çiçek açtığı zaman tomurcuğu patlatmışsa içine su girmişse ve zirai don olmuşsa bu fındık yanmış oluyor. Ama şu anda küçük küçük henüz açmamış tomurcuklar var dallarda. Bunlar -12’den sonra zarar verebilir ama -12’ye kadar zarar vereceğini düşünmüyorum.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.073 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bu, Sene, Fındık, Rekoltesi, İyi, Olacak!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler