HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Şubat 2021 Perşembe Saat: 17:15

“Sizin amacınız ne?”

Fırıncılar Kooperatifi ve Fırıncılar Odası eski Başkanı ve Maraton Ekmek Fabrikası Sahibi Cavit Arslan, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu’nu sert bir dille eleştirdi.
“Sizin amacınız ne?”

Cavit Arslan, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonunun tekelleşme yaratmak istediğini iddia ederek, “Ne yapmak istiyorsunuz, sizin amacınız ne?” diye sordu.

Fırıncılar Kooperatifi ve Fırıncılar Odası eski Başkanı ve Maraton Ekmek Fabrikası Sahibi Cavit Arslan, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu’nun tekelleşme yaratmak istediğini iddia ederek, bunların Fırıncılar Odası’nın kapatılmasını fırsat bilerek boşluktan yararlandıklarını söyledi.

Arslan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, yetkililerden bu derneğin hangi belgeleri verdiğinin ve dernek kayıtlarının incelenmesini ve Federasyonun amacının acilen halka duyurulması gerektiğini belirtti.

-“Temsilcilik para ile değil seçimle olur”-

Türkiye Ekmek Üreticileri Birliği Ünye Temsilciliği’nin para verilerek alındığını iddia eden Cavit Arslan, ‘temsilcilik para ile değil, seçimle olur’ diyerek, şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi Ünye’de 15 gündür ekmek fiyatlarındaki oynama ile ilgili basında haberler oluşturduk. Ünye’de ekmeği 2.5 lira gibi fahiş fiyat üzerinden satmak suretiyle kendi kafalarına göre zam yaptılar. Sonrasında ise basında çıkan haberler ile fiyatı 2 liraya çektiler. Bu işleri tekelleşmeye götüren bir Federasyon var. Bütün Türkiye’deki fırıncıların bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığımız ve Ticaret Bakanlığımızın kabul gördüğü ve Tarım Bakanlığı’nın da istişare halinde olduğu Fırıncılar Federasyonu var.  Bu federasyonun karşısına da 5-6 yıl önce bir de Ekmek Üreticileri Federasyonu kuruldu. Ünye’de de temsilcilik açtılar. Bu temsilcilik de para yatırılarak alındı, temsilcilik para ile değil seçimle olur.”

-“Sizin amacınız ne?”-

Cavit Arslan, Federasyonun amacının ne olduğunun açıklanmasını isteyerek, Ekmek Üreticileri Federasyonu’nu, Fırıncılar Federasyonunun tanımadığını ifade ederek; “Bu Ekmek Üreticileri Derneği fırıncılarımıza ne veriyor, ne gibi bir faydası var? Fırıncılara hangi belgeyi veriyorsunuz? Fırıncılar sizden fırın kaydı yaparken, ruhsat alırken, vergi dairesine kayıt olurken hiçbir evrak almıyor. Bizler kayıt oluşturacağımız zaman Gıda Odası’ndan evrak alıyoruz. Sizin amacınız ne? Kuruluş nedeniniz ne? Bu Derneği, Fırıncılar Federasyonu tanımıyor. Fırıncılar Federasyonu’nun tanımadığı bir kurumu 45 yıllık fırıncı ve eski bir oda başkanı olarak biz de tanımıyoruz. Fırıncılar Odası’nın kapanmasından doğan boşluğu fırsat bildiler.”

-“Bunların amacı halkı sömürmek”-

Arslan, federasyonun amacının halkı sömürmek olduğunu iddia ederek; “Basından da takip ettiğimiz gibi, aynı federasyonun İstanbul Şubesi İstanbul’daki Halk Ekmek büfelerinin kaldırılmasını istiyorlar. 640 tane büfenin kaldırılması için Valiliğe şikayette bulundular. Bunların amacı halkı sömürmek, halka ucuz ekmek yedirmemek. Bu Federasyon tekelleşme yapmaya çalışıyor. Kimseye ucuz ekmek sattırmıyorlar, satana da müdahale ediyorlar. Şikayet ederiz, diye esnafa korku salıyorlar. Fırıncılarımız bu derneğin önemli olmadığını anladılar, çoğu üyeliğini geri çekti.” dedi.

-“Ünye’de pazar olayı yaptılar”-

Geçen yıldan itibaren fırınlarda pazar tatili uygulamasının da bu Federasyondan çıktığını söyleyen Cavit Arslan, yapılan uygulamanın tekelleşme zemini olduğunu dile getirerek; açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bir diğer konu ise Ünye’de ayda bir pazar tatili olayı yaptılar. Ayda bir pazar günleri ekmek çıkarmama karar aldılar. Türkiye’de 81 il, 750 ilçe, 1200 belde var. Buralarda pazar tatili yok, Ünye’de fırıncılara pazar tatili çıkardılar. Bunlar her pazar tatil istiyorlardı, biz Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney’e söyledik, kaymakamımızın müdahalesi ile ayda 1 pazara düşürüldü. Gerekçeleri ise işçilerin tatil yapması. İşçilerin pazar tatili yapması halkın problemi değil. Halk her gün ekmeğini taze yemek ister, bu onun hakkı. Tabi ki işçi kardeşlerimiz tatil yapacak, tatile karşı değiliz,  haftada 7 gün var, her işçiye 1 gün izin verilsin, dönüşümlü olarak herkes iznini kullansın. Daha sonrasında ilaçlama konusu atıldı ortaya. Dediler ki biz burayı ilaçlıyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde insanlar ilaçlama yapmadan mı bu işe devam ediyor. Onlar ilaçlamıyorlar mı? Oralar neden pazar günleri kapanmıyor? Türkiye genelinde böyle bir şey yok. Yarın bunu 2 güne, 3 güne çıkarırlar. Bu tekelleşmeye zemin hazırlamaktır.” 

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 692 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Sizin, amacınız, ne?”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler