HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
27 Şubat 2021 Cumartesi Saat: 14:29

Fındık fiyatını çıkaran da düşüren de üretici!

Ünyeli Fındık İhracatçısı Hasan Basri Durak fındık fiyatındaki artış ve düşüşlere farklı bir cepheden baktı. Durak, fiyatları çıkaranın da düşürenin de üretici olduğunu söyledi.
Fındık fiyatını çıkaran da düşüren de üretici!

Oney Flash FM’de Bir Konu Bir Konuk programında Gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a konuşan Ünyeli Fındık Tüccarı ve İhracatçısı Hasan Basri Durak, fındık fiyatındaki artış ve düşüşlere farklı bir cepheden bakarak, şunları söyledi:

“Sezon başında TMO 22 lira fiyat verince serbest piyasadaki fındık fiyatı 21,5 liradan sezona başladı. Bu fiyata üretici fındığını getirmedi. Getirmedikçe haliyle arz yoktu, ama sezon başıydı, talep vardı. Talep olunca 21,5’tan fiyat yükseldi, 22 oldu. Kısa sürede 23, 24 ve 25 liraya kadar çıktı.  25 liraya çıkınca piyasaya fındık gelmeye başladı. Birden fındık gelmeye başlayınca da arz yükseldi, talep azaldı. Talep azalınca fındık fiyatları bu sefer aşağı düşmeye başladı.

Eylül Ekim ayında aynı havaya hepimiz girdik, fiyat 30’a çıkacak, şu olacak bu olacak diye. Tabi alan da elindeki fındığı satmadı, satmayınca fındık herkesin elinde bekledi. Bu arada Eylül Akim ayı kaybedildi. Daha sonrasında satmaya kalkınca da otomatik olarak fiyatları aşağı düştü.

Yeri geldiğinde bu malı satacaksın…

O ara da bizim kaçırdığımız en büyük şey şu oldu; şuanda dünya fındığının yüzde 30-40’ını tüketen bir kartel var. Birilerinin kötü dediği bu firma fındığı tüketmezse ne olacak? Eylül, Ekim ayında çok fındık tüketen firma kendini başka yerlerden fındık alma mecburiyetinde hissetti. Belki bizden daha uygun da almadı. Ama ihtiyacını görmek mecburiyetindeydi, alım yaptı. Fındığı veremezsen veya bir fiyat veremezsen adam bu fındığı bir yerden alacak. Neticesinde bu firmalar 1-2 yılda meydana gelmiyor. Verilmiş sözleri var. Yapması gereken ürünler var. Bunları zamanında yerine teslim edemezsen ki bu firmalar fındığı almak mecburiyetinde. Biz söz verdiysek yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Ben 21,5 liraya fındık aldım, 25 liraya çıktı diye vermemek olmaz. Bunu hem alacaksın, yeri geldiğinde zararına da olsa vereceksin. Çünkü biz olaylara günlük bakamayız. 1960 yılından beri Durak Fındık  bu günlere gelmişse verdiği sözü yerine getirdiği için bugün bu duruma gelmiştir. Bu çikolata fabrikası da öyle, diğer çikolata fabrikaları da öyle.

Bu fiyat böyle devam eder

Biz Türk milleti olarak orta noktamız yok. Çıkarsa zirveye çıkacak, düşerse sıfıra düşecek.  Şuanda fındık 21,5-22 trendinde devam ediyor. Piyasa bugün bu fiyatlara bir müddet böyle gitmek durumunda. Çünkü hala 22 liralık bir TMO garantisi var. Üreticinin elinde de yüzde 20-25 arasında bir fındık olduğunu tahmin ediyoruz. Üretici tercihini TMO’ya götürürse demek ki fiyat 22 liranın altına gelmemesi lazım. Ama ben 500 lira, 1000 lira için uğraşmam diyorsak böyle bir sevide devam edecek gibi görülüyor.”

Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, fiyatını, çıkaran, da, düşüren, de, üretici!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler