HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
1 Mart 2021 Pazartesi Saat: 18:14

Yabancı firma deyip geçemeyiz!

Türk fındığı üzerinde “alıcı tekeli” oluşturduğu iddialarıyla tepki alan İtalyan Ferraro firmasına karşı oluşan yargının yanlış olduğuna, bu firmanın fındık için zararlı değil, yararlı bir firma olduğu belirtildi.
Yabancı firma deyip geçemeyiz!

Durak Fındık AŞ Başkanı Hasan Basri Durak; söz konusu firmanın Türk yasaları kapsamında kurulan, Türk firmalarıyla aynı statüde olan bir firma olduğunu belirterek; “Biz nasıl gidip dışarıda firma kurup iş yapıyorsak, bu firmada ülkemizde bunu yapıyor” dedi.

Yabancı firma deyip geçmenin yanlış olduğunu belirten Durak; “Bu firma için yabancı kartel denildi, önüne siyah çelek konuldu. Bunlar çok yanlış. Bizim fındığı satmama şansımız var mı? yok. O halde fındık alan, tüketen firmalara karşı daha dikkatli olmak gerek” diye konuştu.

Durak Fındık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, son yıllarda adından çokça söz ettiren ve Türk fındığı üzerinde “alıcı tekeli” oluşturduğu iddialarıyla gündeme gelen İtalyan Ferraro firmasına karşı yanlış yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’un sunumuyla Oney Flash FM’de “Bir Konu Bir Konuk” programına konuk olan Hasan Basri Durak, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

Bu firmanın bizden bir farkı yok”

“Bu firmanın ismi yabancı olabilir ama bizimle çok farklı değil. Türk firmalarıyla aynı yasalar kapsamında kurulmuş, aynı şartları taşıyan, vergisini ödeyen, ticaretini yapan bir firma. Türkiye kanunlarına göre Durak Fındık neyse bu firma da o. Deniyor ki bu firmaya kısıtlama getirilsin. Böyle bir şey mümkün mü? Bunu neye göre, nasıl yapacak kısıtlama getireceksin?  Neyi yasalara uygun değil, yasal olmayan ne yapıyor? Öyle bir şeyi dünyaya nasıl izah edebiliriz. Ülkemizin ticari güvenliğini ve güvenilirliğini böyle ucuz hareketlerle zedelersek biz dünya ile nasıl alışveriş yaparız? Biz böyle bir şey aparsak o zaman bize de dışarda alışveriş yaptığımız ülkelerde kısıtlama gelecek veya birileri ‘biz de böyle yaparız’ diyecek. Bunun sonu gelmez. Dolayısıyla bu firmaya kısıtlama gelmesi düşüncelerine katılmıyorum.

“Siyah çelenk koymak yanlıştı”

Biz gidip Avrupa’da şirket kurup iş yapabiliyorsak, Avrupalılar da gelecek burada şirket kurup iş yapacak. Bunlar anlaşmalarla, yasalarla garanti altına alınmış haklar. O yüzden iyi düşünmek, doğru hesap yapmak, ona göre hareket etmek durumundayız. Bu yabancı kartel denildi, gidildi önüne siyah çelek konuldu. Bunlar doğru olmayan hareketler. Bu firma, Türk ve dünya fındığını alıp tüketen bu piyasanın önemli bir firması… Kullanacağı fındığı kendisi için daha uygun şartlarda almak isteyebilir. Bu da ticari bir hak, ticaretin kendi içindeki bir hukuk. 

“Biz fındığımızı satmayıp da ne yapacağız?”

Bu firma ya da fındık alıp kullanan başka firmalar, bu nedenle piyasadalar, fındık alıyorlar. Diyelim ki, yoklar fındık almıyorlar. Ne olacak? Fındığımızı ne yapacağız? Biz ne kadar fındık yiyoruz herkes baksın, hesaplasın. Biz ilk önce kendimize bakacağız. Kendi ürünümüze kendimiz sahip çıkacağız. Bizim fındığımızı satmama şansımız var mı? Yok. O halde malımızı almak isteyene karşı durur, kapısına siyah çelenk koyarsak, piyasada olumsuz hareketler sergilersek ne elde ederiz ki?  Şu anda dünyada en çok fındık işleyen de bu firma. İşleme, istemiyoruz mu diyeceğiz? Dünyada ne kadar çok firma, ne kadar çok fındık işlerse bu ürün o kadar değer kazanır. Yanlış yapmayalım.

“İhracatın gerilemesini bu firmaya bağlayamayız”

Bu firmanın ihracatı yapmama, yavaşlatma gibi bir şansı yok. Çünkü dünyanın birçok yerinde fındık işleyen fabrikası var. İhracat yapmayacakta bu fabrikaları durduracak mı? Bu ne kadar mümkün? Bu firma gibi başka firmalar da var. Fındık işliyor, mal tedarik etmeye çalışıyor. Bu firmalar ihracat yapmadan nasıl yapabilir? Tüketilecek fındığın gitmeme şansı yok. İhracatı bu firmalar yavaşlattı, denilmesi doğru değil. Orada yanlış anlaşılma oldu sanıyorum. Yurt dışına fındık ihracatı yapabilmek için bir dönem konteynır bulmada sıkıntı yaşandı. Aralık ayında asıl bu nedenle ihracat düştü. Ama şu anda bu açık kapanmaya başlandı. 2 yıl önceki ihracattan 11 bin ton eksik ihracat var. Geçen yıl ki ihracattan da aşırı derece eksik fındık gidiyor. Bunun neden böyle olduğuna bakmak lazım. Geçen yıl Türkiye’de 800 bin ton fındık vardı. Bunda da en çok ihracatı Türkiye yaptı. Neden Türkiye yaptı? Çünkü diğer dünya ülkelerinde fındık yoktu. Fındık eksikti, bu eksikliği Türkiye kapattı. Bu yıl da tam tersine Türkiye’de fındık eksik oldu. Diğer dünya ülkelerinde fazla oldu. Eylül, Ekim ayındaki fındık satışlarını da onlar yaptı, biz yapamadık.”

 Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 378 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yabancı, firma, deyip, geçemeyiz!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler