HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Mart 2021 Çarşamba Saat: 16:55

OSB ihalesindeki yüksek kırıma dikkat çekildi!

Ünyeli Yurt Global İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Önder Yurt; “Bizim % 12 kırdığımız bir yerde yüzde 53,52 kırım varsa bunun akli bir izahı olmaması gerek” dedi.
OSB ihalesindeki yüksek kırıma dikkat çekildi!

İhalelere katılanlarda yanlış kırım ve hesap yapanların eksik olmadığını belirten İnşaat Mühendisi Önder Yurt; “Firmaların zaman zaman farklı ticari hesapları olabiliyor, farklı hesaplar yapabiliyorlar” diye konuştu.

Yıllardır bu camiada olduğunu belirten Önder Yurt; “Birçok firma bu tarz ihalelere girer. Alır yapamaz, yarısında bırakır, terk eder, kaçar gider. Sıkıntı yaratır.” dedi.

Delta İnşaatı daha önceden tanıdığını, Ünyeli bir firma olduğu için de işin yapılacağına inandığını belirten Yurt; “Bazı bölgeler ve iller var, buralardan müteahhitler böyle bir kırımla ihaleyi alsaydı, iş yarım kalacak diye endişelenirdim” ifadelerinde bulundu.

Ünyeli Yurt Global İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Önder Yurt, Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programında gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan’a Korkmaz’a yaptığı açıklamada, Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Ünye için çok önemli bir iş ve yatırım projesi olduğuna işaret etti. 

OSB için yapılan altyapı ihalesindeki % 53.52’lik kırımın akli izahının olamayacağına dikkat çeken Önder Yurt konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

OSB’de bizim de yatırım için yerimiz var

“OSB Ünye’nin yıllardır beklediği bir proje. Bizde bunun içinde yer alma fırsatı bulduk. Yani hem ihaleye katılım sağladık hem de biz bu bölgede yatırımcı olarak da varız. Orada kendi yatırımımız için yerimiz var. Ünye adına böyle bir ihaleye katılmak çok keyifliydi. Ünye’den biz ve Delta İnşaat vardı. İhale Delta İnşaatta kaldı. OSB’yi alan Ünyeli arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Ben iyi bir iş çıkaracaklarını düşünüyorum.

24 milyon 670 bin TL bedelli bir ihaleydi

OSB altyapı ihalesi 24 milyon 670 bin lira bedelli bir ihaleydi. Bu işi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı finanse etti ve dosyasını hazırladı. İhalenin içeriğinde yaklaşık 14 milyonluk yol işleri var, 1 milyon 600 bin liralık atık su işleri var. 2 milyon 250 bin liralık depo ve içme suyu işleri var. 1 milyon liralık yağmur suyu hatları, açık kanal ve menfez işleri var. Yani yaklaşık 500 dönümlük arazinin tamamının altyapı işi. Bakanlık çok düzenli ve açık net bir ihale yöntemiyle ihaleye çıktı. Yani birim fiyatlarının belli olduğu, keşif bedelinin belli olduğu, tüm hesapların katılımcı tarafından görülebileceği bir ihale sistemi ile ihaleye çıkıldı.

Ellerinde işi olmayan firmalar yüksek kırım yapabiliyor

Altyapı işlerinde Türkiye genelinde güçlü bazı firmalar var. Yüklü iş makineleri, yüklü personelleri olan ve bazılarının elinde işi olmayan firmalar bunlar. Bu firmalar açısından Türkiye’de son 2-3 yıldır bir dar boğazdan geçiliyor. Bu sebeple bunlar iş alabilmek için bu tarz işlerde yüksek kırımlar yapabiliyorlar.

Delta İnşaat’ın bu işi yapacağına inanıyorum

Delta İnşaat 24 milyon 670 bin liralık % 53.52 kırımla bu işi 11 milyona 500 bin TL’ye aldı. Tabi bu demek değil ki bu fiyatlara bu işler yapılır. Bu işlerin bu fiyatlara yapılma ihtimali çok düşüktür. Ancak yapamaz, diyemeyiz. Bu firmamız köklü bir firmadır, eski bir firmadır. Bu işi tamamlayacaklarına inanıyorum. Öncelikli olarak bölgemizin firmasıdır. Yani fiyat ne kadar düşük de olsa bu işi yapacaklarına inanıyorum.

İhalelerde bu durumlara rastlıyoruz maalesef

Ben uzun zamandır bu işlerin içindeyim. Sürekli ihalelere girip çıkıyoruz. Bu ihalelerde yanlış kırımlar, yanlış hesaplar meydana gelebilmektedir. Bunlara şahit oluyoruz. Ticaret, tek taraflı bakabileceğiniz bir durum değil. İnsanların zaman zaman farklı ticari hesapları olabiliyor. Yoksa bizim yüzde 12 kırdığımız bir yerde, yüzde 53,52 kıran başka bir müteahhit arkadaşımız varsa, bunun akli bir izahı olmaması gerekmekte.

Bazı bölge ve illerden müteahhitler sıkıntıya yol açıyor

Delta İnşaatı benim daha önceden de tanıdığım ve bildiğim bir firma. Ayrıca Ünyeli olduğu için rahatım. Bu işin içinden başarıyla çıkacaktır. Ancak Güneydoğulu, Bitlisli, Vanlı bir firma bu işi yüksek bir kırımla almak isteseydi, ben kesinlikle bu firma almamalı derdim. Alırsa bu iş yarım kalacak, kusurlu olacak derdim. Burada bölge ve illeri ifade ederken yanlış anlaşılmasın, daha çok buralardan çıkan yanlış firmalara dikkat çekmek istedim.

Ben 2010 yılından bu yana yıllardır bu camiadayım. Birçok ihalede çok sayıda firma tanıdım. Bunlar bu tarz ihalelere girer, alır yapamaz, yarısında bırakır, terk eder, kaçarlar. Böyle bir sürü firma yıllar içerisinde borçlanır, ödeme güçlüğüne düşer, maalesef başkalarını da sıkıntıya sokar. En sonunda da yok olur ve giderler.”

İdare isterse Kültür Merkezi’ne müdahale edebilir

Önder Yurt, Ünye Kültür Merkezinde başlanan ancak bir süre durdurulan inşaatla ilgili olarak ta; “Kültür Merkezinde firma ihaleyi aldı, ödeme noktasında sıkıntı yaşandı ve iş durdu. Bunun idareler tarafından yaptırımları vardır. İdare isterse bir an önce önlemlerini alır, ihtarını çeker. Yazısını yazar, burayı bu müteahhitten arındırır. Yeni müteahhitle yoluna devam eder. Yani idareler aynı müteahhitle işi uzatmak zorunda değillerdir” dedi.

 Ünye KENT Haber

 

 

 

Bu haber toplam 456 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : OSB, ihalesindeki, yüksek, kırıma, dikkat, çekildi!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler