HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Mart 2021 Çarşamba Saat: 17:07

Karadeniz’de ikinci, Türkiye’de dördüncüyüz…

1960’larda rahmetli Mehmet Ali Durak’ın Ünye’de küçük bir fabrikada başlayan Durak Fındık yolculuğu bugün 4 fabrika, 1 entegre tesisle devam ediyor.
Karadeniz’de ikinci, Türkiye’de dördüncüyüz…

Durak Fındık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Durak; firma olarak şu anda Karadeniz’de ikinci, Türkiye’de dördüncü sırada olduklarını belirterek, ailenin yeni kuşak temsilcileri ile bu sıraların çok daha üstüne çıkılacağına inandığını dile getirdi.

İnsana yapılacak en büyük iyiliğin ona iş vermek olduğunu ifade eden Hasan Basri Durak, “Fabrikalarımızda 1000 kişinin altına düşmemek kaydıyla insanlarımız ekmek yiyor, sebepleniyor. Benim için en büyük zenginlik budur” dedi.

Fındık ticareti ve ihracatında ülkemizin başta gelen firmalarından Durak Fındık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak,1960’larda babası Mehmet Ali Durak tarafından kurulan, babasının 1979 yılında vefatıyla başına geçtiği Durak Fındık’taki 42 yılık yolculuğunu anlattı.

Oney Flash FM’deki Bir Konu Bir Konuk programında gazeteciler Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’ın stüdyo konuğu olan Hasan Basri Durak, şunları söyledi:

Ailemizin yeni nesil temsilcilerine güvenim sonsuz

“Durak Fındık AŞ 1960’larda rahmetli babam Mehmet Ali Durak tarafından kuruldu. Babam 1979 yılında vefat etti. Vefat ettikten sonra Durak Fındık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ben oldum, işi devam ettirdim. Şirketimiz babam ve iki amcamın kurduğu bir şirket. Babam ve amcamın biri rahmetli, diğer amcam köyde, ailemizin en büyüğü o. Amcamdan sonra ailedeki en büyük benim. Ben ikinci kuşak olarak 40 yılı aşkın süredir işin başında devam ediyorum. 3 çocuk babasıyım. Bir de torunum var. Artık emeklilik vaktimin geldiğini düşünüyorum. Durum emekli olmama uygun, çünkü işin içinde yetişen ikinci ve üçüncü nesil aile temsilcilerimiz devreye girdiler. Onlara güvenim sonsuz.

Nereden nereye geldik…

O zamanki şartlara göre Ünye’de küçük bir fabrikada başladık. Daha sonra Akçay’daki fabrikayı aldık ve orayı büyüttük, koca bir tesisi haline getirdik. Ondan sonra Adapazarı Hendek’te 3 ortaklı bir fabrika kurduk. Ortaklarımızdan ikisinin ayrılmasıyla bu fabrika da Durak Fındık AŞ’nin oldu. Devamında 2006 yılında bir entegre tesisi kurduk, kısa sürede burayı da büyüttük, kapasitesini artırdık. Daha sonra bir fabrika daha aldık. Şuanda 4 tane fındık kırma fabrikası, 1 tane fındık entegre tesisimiz var.

İşi, ikinci kuşaktan 4 kişi olarak götürüyoruz

Durak AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanı benim. Ailemizin üniversiteden ilk mezunu Kadir Durak firmamızın CEO’sudur. Her ne kadar kağıt üzerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak benim adım görünse de CEO’muz Kadir Durak, amcamın oğlu Mehmet Durak ve kardeşim Hüseyin Durak biz dördümüz ikinci kuşak olarak işi götürüyoruz. Oğlum Mehmet Ali ve büyük kızım da şuan şirkette çalışıyor. Onlarda üçüncü kuşak olarak devreye girdiler.

Sıramız daha da yükselecek

Şu anda Türkiye’de ciro açısından birinci olan yabancı bir firma var. Ondan sonra ikinci firma Durak Fındık AŞ olarak biziz. İhracat açısından da Karadeniz’de ikinci, Türkiye’de dördüncü firmayız. Bizler ve ailemizin yeni kuşak üyeleri bu işin içinde yetiştik. Ben bu saatten sonra çok rahatım, biliyorum ki yeni nesil aile temsilcilerimizin elinde Durak Fındık AŞ’nin sırası daha yükseklere çıkacak. Onlara güvenim sonsuz.

İnsana yapılacak en büyük iyilik onu iş sahibi yapmaktır

Ben Hasan Basri Durak olarak işyerimize bir işçi daha aldığımızda çok mutlu olan biriyim. İnanıyorum ki bir insana yapılabilecek en büyük iyilik ona iş vermek, evine ekmek götürmesine vesile olmaktır. Durak Fındık’ın fabrikalarında şuanda 1000’in üzerinde çalışan var. Bu rakam bazen 1300’leri buluyor. Benim için en büyük zenginlik bu.

Kalifiye elemanlar bizim için çok önemli

Ayrıca çalışanlarımızdan çoğu kalifiye eleman. Bu çok önemli, biz Avrupa’da çikolata fabrikaları ile çalışıyoruz, bizim ürettiğimiz ürün el değmeden çikolatanın içine giren ürün. Hijyen olmak zorundayız. Gönderdiğimiz 20 ton fındığın içinde tek bir saç kılı çıksa bu 20 ton ürünün geri iadesi demektir. Bu nedenle kalifiye elamanlarla çalışıyor, kaliteyi üretimde kaliteyi esas alıyoruz.”

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 610 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler