HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
4 Mart 2021 Perşembe Saat: 16:50

Tüketerek değil üreterek kazanırız

Teknikerler Derneği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı, enflasyonu düşürmek adına yapılan ucuz ithalatın Türk çiftçisine zarar verdiğini söyledi.
Tüketerek değil üreterek kazanırız

Musa Kıranlı konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; 15-20 yıl önce kendi kendine yetebilen dünyanın 7 ülkesinden biri iken, şimdi kendi zeytin ağacını katlettirip yurt dışından zeytinyağı ithalat eden ülkesine döndüğümüze dikkat çekerek şunları söyledi;

Çok geliştik batı bizi çok fena kıskanıyor

“Bizim ülkemizde her şey yetişiyor niçin çiftçiler desteklenmiyor yabancı ülkelerden alınıyor yabancı malların ne olduğu belirsiz niçin bütün malları ihraç ederken ithal edilir hale geldik. 4 mevsimi yasayan bir ülke, her türlü ürün yetişir ülkemizde, vatanımda yetişen ürünleri neden dışardan para verip alıyoruz.

Tarım, üretimi (milli gelir), dış ticareti, piyasaları, üretim faktörlerini, gelir dağılımını ve kısaca insanın, toplumun sosyo-ekonomik yaşamını derinden etkiler.

Eğer kendiniz üretemezsek ülke batar. Tarımda üretmenin önü ucuz mazot vermekle olmaz. Mazotu bedava versen de olmaz. Üreticinin ürettiği malının para etmesini sağlamalıyız ki Aracı değil, üretici kazansın. Bu bazı büyükşehir belediyeleri tarafından yapılıyor. Üretici destekleniyor. Sayın Büyükşehir başkanımız bakanımız M.Hilmi Güler sayesinde düşünen üreten Ordumuzda da böyle. Bir kez daha sayın başkanımızı bakanımızı kutluyorum. Gün gelir otomobili yiyemezsin ama gıda üretiyorsan aç kalmazsın. Bu tarım üretim desteklemeleri örnekleri çoğaltılmalıdır.

Çiftçimiz toprağa küstürülmemeli

Türkiye adına güzel ülkemiz her şeyiyle cennet vatanımız adına çok üzücü. Tamamen tüketici bir toplum haline geldik, üretmeyen gelişmeyen yeniliklere kapalı insanlar olduk, ihraç eden ülke durumundayken hemen hemen her şeyini ithal eden ülke olduk. Yazık ediyorlar ülkemizin üreten insanlarına. Bu konuda toplumsal bir bilinç oluşmalı. Artık tarımın köylü, sanayinin de kentli yurttaşların uğraşı alanı olmaktan çıkıp her ikisinin de teknoloji esaslı birer sektör haline gelmelidir. Ziraat teknikerleri, Tarım teknikerleri, Gıda Teknikerleri, Veteriner sağlık teknikerleri yüksek teknik eğitimli nitelikli insanlar gençlerimiz sahalarda görevlendirilmeli, çiftçimiz, üreticimiz bilinçlendirilmelidir. Tüketerek kazanamayız. Üretmeliyiz. Millet olarak bunu başaracak şuur ve güce sahibiz. Planlı bir tarımsal kalkınma projesini başlatıp ithalatın önünü kesip çiftçimizi toprakla barıştırarak ürettiklerine sahip çıkmalı, ihraç etmeliyiz.”

 Ünye KENT Haber/Bülten

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tüketerek, değil, üreterek, kazanırız

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler