HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Mart 2021 Cumartesi Saat: 12:18

Yeşil Yol’da mahkeme kararı bekleniyor!

Karadeniz Bölgesi’nde yaylaları birbirine bağlayan Yeşil Yol ile ilgili Danıştay’ın ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermesinin bölgedeki turizmin geleceğini olumsuz yönde etkilediği belirtildi.
Yeşil Yol’da mahkeme kararı bekleniyor!

Karar sonrası başlayan mahkeme süresinin Mart veya Nisan ayı içerisinde sonuçlanmasını beklediklerini belirten DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin,  , “Yeşil Yol’un Doğu Karadeniz’i, turizmle bir noktaya taşımasında üstümüze düşeni yapacağız” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Doğu Karadeniz Turizm Master Planı kapsamında, Karadeniz yaylalarının birbirine bağlanması amacıyla 'Yeşil Yol' Projesi hazırlandı. Proje ile Samsun, Ordu, Giresun, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin yaylaları 2 bin 600 kilometrelik yol ağı ile birbirine bağlanması planlandı. Yaylalarda kesintisiz, kolay ve konforlu ulaşımın sağlanmasının amaçlandığı projede, 7 metre genişliğinde gidiş-geliş tek şerit olarak beton ve asfalt yol yapıldı. 9 ilin yaylaları ve turizm merkezlerini üst kottan birbirine bağlayan ve sona gelinen Yeşil Yol'un tamamlanan etaplarında yeşile yolculuk başladı. Yeşile yolculuğa çıkanlar, sahile inmeden yüksek rakımlı Karadeniz yaylalarını geziyor.

Danıştay yürütmeyi durdurdu

Yol çalışmaları halen sürerken, bölge halkı proje kapsamında yapılan yolların yaylalarını varlığını yok edeceğini ve yol boyunca yeni yapılaşmaların olacağını belirterek, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itirazda bulundu. Kurul, kararında yaylalar arasın yapılacak olan ulaşım koridorunun, yayla yerleşmelerini zayıflatacağını belirterek, “Kendi özgün koşulları ve doğal çevresi ile yayla yerleşmelerinin öne çıkmaları yerine, yaylanın tanımı ve niteliğine aykırı bir biçimde yaylalar arasında yatay bir ilişki yaratarak yayla yerleşmelerinin özgünlüklerinin zayıflamasına sebebiyet vereceği sonucuna ulaşılmıştır” ifadelerini kullanarak oy birliğiyle Yeşil Yol Projesi’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

 

Mahkeme kararı bekleniyor

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, “Pandemi döneminde özellikle yeşil ve doğa turizmi dediğimiz, turizm çok önemli hale geldi. Bölgemiz hakikaten bir cennet bana göre. Bu cennet köşede turizm faaliyetlerimizle ilgili desteğimiz biraz bekleme sürecinde. İnşallah mahkeme olumlu sonuç verirse, biz bununla ilgili hızlı bir şekilde sahada çalışmalarımızla ilgili hedef koyduk. Ama mahkeme kararını bekliyoruz. Bunun birkaç ay içerisinde çözümlenmesi lazım. Bize verilen bilgi, mart veya nisan ayında mahkemenin karar vereceği yönünde ön bilgimiz var. Mahkeme meselesi çözülünce hızlı bir şekilde Yeşil Yol ile Doğu Karadeniz’i, turizmle bir noktaya taşımasında üstümüze düşeni yapacağız” şeklinde konuştu.

ORDU OLAY 

Bu haber toplam 436 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yeşil, Yol’da, mahkeme, kararı, bekleniyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler