HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
6 Nisan 2021 Salı Saat: 12:53

Trabzon’da don yok, zarar Ordu ve Giresun’da…

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, donun Trabzon’da değil ancak Ordu ve Giresun’da zarara neden olduğunu haber aldıklarını ifade etti.
Trabzon’da don yok, zarar Ordu ve Giresun’da…

Mustafa Bekar; fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını belirtti.

Rekolte ve don konusunda açıklamalarda bulunan Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, “Tahmin yürütmek tabi doğru değil. Afetler oluyor şu oluyor bu oluyor fındık yanıyor. Normal giderse geçen seneki kadar rekoltenin olabileceğini düşünüyorum. Don, Giresun ve Ordu tarafında hissedildi. Buralarda henüz öyle etkili bir don olmadı.” dedi.

Mustafa Bekar; fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını belirterek; “Rekolteyi yanlış olarak piyasada fındığın fiyatını düşürmek için kullanan kesimler var. Fındık rekoltesi, çok fındık var diyorsunuz az fındık var diyorsunuz. Az fındık var dediğiniz zaman şu oluyor fındık fiyatlarında yükselme oluyor çünkü mal az ihtiyacı karşılamayacak. Çok fındık var dediğiniz zaman her yere yetiyor demektir o. Fındık fiyatları bu sefer düşüyor.

Baronlar fiyat oyunu peşinde

Bunu yanlış kullanan benim ‘Baronlar’ diye nitelendirdiğim bir kesim var. İsimleri kalsın. İlk defa Türkiye’de baronlar bu kesimdeki bu fındık baronları dediğim kesimler onlar kendilerini biliyorlar her zaman her sene fındık daha dalında açmaya başladı mı fındık rekoltesi ilan ederler. 700-800 bin ton yüksek gösterirler fındık fiyatları düşsün diye. Bu yanlış bir şey.

Rekolte tahmin yetkisi tarım bakanlığında

Böyle bir şey yok ama biz bunu baskı yaparak bakanlığa devredilmesini bu açıklamaların yasaklanmasını ve bu işlerin bakanlık tarafından yapılmasını önerdik ve kabul edildi. En doğrusu da budur. Çünkü her telden bir ses çıkar. Ticaret Borsası ayrı bir rekolte yapar başka firmalar ayrı bir rekolte yapar bu Ziraat Odaları zaten bir rekolte yapıyordu bunu bıraktık bakanlığa şimdi iyi oldu. Ne ise tespit ediliyor. Tespit komisyonunun içerisinde her kuruldan da birer kişi var. Temsilci olarak. Onların gözleminde fındık rekoltesi yapılıyor.

ORDU OLAY

Bu haber toplam 285 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Trabzon’da, don, yok, zarar, Ordu, ve, Giresun’da…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler