HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
5 Temmuz 2021 Pazartesi Saat: 16:20

Fındık fiyatında kırmızı çizgimiz; 30 TL

Rekolte çalışmalarının bitmek üzere olduğu bu günlerde yüksek rekolte düşük fiyat olacak söylentileri ziraat odalarını ayağa kaldırdı.
Fındık fiyatında kırmızı çizgimiz; 30 TL

Üretici temsilcileri "Fındık fiyatı rekoltenin azlığına ya da çokluğuna göre belirlenmemeli. Algı operasyonu ve fiyatta manipülasyon yapılmamalı. 30 TL kırmızı çizgimizdir.” dediler.

Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: Rekolte çalışmaları sürüyor. Bu hafta içinde belli olacaktır. Rekolte bahane edilerek fındık fiyatı düşürülmemelidir. Üreten cezalandırılmamalıdır. Üreten düşük fiyatla üretime küstürülmemelidir. Düşük fiyat üreticinin de ülkenin de aleyhinedir. Biz fındıkta 22 lira 85 kuruş maliyet yaptık. Buna göre de en az 30 TL fiyat bekliyoruz. Kırmızı çizgimiz bu. Bunun altında bir rakama razı olamayız. Fındık TMO'ya bu zamana kadar hiç yük olmadı. TMO aldığı fındıktan kar etti. 

30 TL fındığın değeri ve hakkı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan:  Üretim açısından bereketli bir yıl bekliyoruz. Rekolte tespiti için çotanak sayımı sürüyor. Bu yıl fındıkta alım fiyatını 3.5 dolar olarak bekliyoruz. Artan girdi maliyetleri de göz önünde bulundurularak fındık taban fiyatının 3.5 dolara denk gelecek bir rakamdan açıklanmasını bekliyor ve talep ediyoruz. Şu anda serbest piyasada 24-25 liradan işlem gören fındık için 3.5 dolar, Türk lirasıyla 30 lira bandındaki bir fiyat çok değil, gerçek değeri ve hakkıdır. Fındık üreticisi olarak devletimize ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvenimiz tamdır. 

29.50 TL olsa bile olmaz 

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk: 2020 ve 2021 yılları arasında maliyetler açısından büyük fiyat geçişleri oldu. Gübre fiyatları yüzde 80, ilaç fiyatları ise yüzde 100'e varan oranda zamlandı. Görünene göre fındık rekoltemiz bu sene biraz yüksek olacak gibi gözüküyor. Biz üreticileri tüccara ezdirmemeleri gerekiyor. Devletin ve TMO'nun fındık fiyatları konusuna müdahale edip alım yapmasını bekliyoruz. Biz 30 TL'nin altında hiçbir fiyatı kabul etmiyoruz. Bu kadar maliyetlerin arttığı bir ortamda 30 TL'nin altında hiçbir fiyatı kabul etmeyiz. 29.50 TL olsa bile kabul edecek durumda değiliz.

Ordu Olay

Bu haber toplam 1.732 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, fiyatında, kırmızı, çizgimiz;, 30, tl

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
veysel saka 09.07.2021 19:34
fındık taban fiyatı 4 dolar olmalı ve 4 dolarda sabitlenmelidir

Son Haberler