HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
18 Ağustos 2021 Çarşamba Saat: 18:14

TMO açıkladı, 1 Eylül’de alımlar başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımlarına 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren başlıyor. Üreticilerin 23 Ağustos tarihinden itibaren randevularını almaya başlayacağı, ürün ödemelerinin 21 gün içerisinde yapılacağı duyuruldu. Bu ka
TMO açıkladı, 1 Eylül’de alımlar başlıyor

TMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabuklu fındık alım fiyatlarının açıklandığı hatırlatıldı.

TMO’nun Giresun kalite kabuklu fındık için 27 lira, Levant kalite kabuklu fındık için  26,50 lira, sivri kalite fındık için ise 25,50 liradan kabuklu fındık alımına 1 Eylül 2021’den itibaren ilk etapta 18 noktada başlayacağı, hasat durumuna göre bu sayı 60’a kadar çıkarılabileceği kaydedildi.

-23 Ağustos’tan itibaren randevu alınacak -

“Randevu” ile yapılacak olan alımlarda üreticilerin 23 Ağustos 2021 tarihinden randevu alabileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Batı Karadeniz Bölgesinde sel afetinden etkilenen illerimizden Bartın ve Kastamonu (İnebolu)’da fındık alım ekiplerimiz görevlendirilmiştir. Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Üreticiler randevularını; İnternet üzerinden  http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.
Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)]’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir.
Ayrıca, üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Şube Müdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler.”

-Kabuklu fındık alım şartları -
Kabuklu fındık alım esaslarına ilişkin, “Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri, rutubet oranı %6'ya kadar, buruşuk iç fındık oranı %10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı, yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.” denildi.

-Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içinde yapılacak -
TMO tarafından yapılan açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin 21 gün içinde yapılacağı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

“Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.
Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır. 2021/2022 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.”

Ünye KENT Haber / Bülten

                                              

Bu haber toplam 345 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TMO, açıkladı, 1, Eylül’de, alımlar, başlıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler