HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
24 Ağustos 2021 Salı Saat: 18:10

Kırtasiye esnafı zararı doğrultma peşinde!

Ünyeli kırtasiyeciler (covid-19) pandemisi nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim döneminin zararla geçen bir yıl olduğunu, yeni eğitim-öğretim için hazırlıklarını yaptıklarını,zararlarını doğrultma umuduyla beklediklerini ifade ettiler
Kırtasiye esnafı zararı doğrultma peşinde!

Geçen yıl pandemiden dolayı zor bir dönem geçirdiklerini vurgulayan kırtasiyeciler, vakalar artar da yeniden kısıtlamalar olursa birçok kırtasiyecinin çok büyük yaralar alabileceğine, hatta belki de iflas edebileceklerine dikkat çektiler.

Zincir marketlerin kırtasiye ürünü satmalarından mustarip olduklarını dile getiren kırtasiyeciler, “Biz herkesin kendi işini yapmasından yanayız. Ekmeği nasıl fırından alıyorsak, kırtasiye ürünlerini de kırtasiyeden alınmasını tavsiye ediyoruz.” ifadelerinde bulundular.

Koronavirüs (covid-19) pandemi sürecinde yüz yüze eğitim olmaması nedeniyle okulların kapalı olduğu zor bir dönemden geçen kırtasiye esnafı, bu yıl umutla okulların açılacağı 6 Eylül’ü bekliyor.

Başlayacak yüz yüze eğitimin dönem sonuna kadar açık kalmasını temenni eden kırtasiyeciler, vakaların artmasından ve yeniden kısıtlamalı günlerin başlamasından tedirginler. Böyle bir durum yaşanması halinde dayanacak güçlerinin kalmayacağını belirten kırtasiye esnafı, işyerini kapatmak zorunda kalacak arkadaşlarının olmasından endişe ettiklerini dile getirdiler.

-“6 Eylül’le göre hazırlığımız yapıyoruz” -

Kırtasiyeci esnafının yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlandığını ifade eden Güven Kırtasiye İşletmecisi Adem Argan, “2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okulların açılması ile Cumhurbaşkanımız tarih verdi, 6 Eylül’de açılacak.  Bizlerde kırtasiye esnafı olarak hazırlıklarımızı yaptık. Bölgemizde fındık sezonunun olması, havaların yağmurlu geçmesi bu süreci biraz sıkıştıracak gibi görünüyor. Ama inşallah okullarımız açılır, öğrencilerimiz okulları ile buluşur. Bizde kırtasiye ihtiyacı konusunda öğrencilerimizin ihtiyaçlarını memnuniyetle karşılarız.” dedi.

-“Geçen yıl boş geçti, bu yıl biraz daha yoğunluk bekliyoruz” -

Pandemi sürecinde kırtasiyecilerin sıkıntılı bir süreç geçirdiğini vurgulayan Argan, “1,5 yıl süren bir pandemi sürecimiz var. Okullar kapalı geçti, eğitim uzaktan oldu. Dolayısıyla geçen yıl kırtasiye alışverişi olmadı. Bu yıl bir tık daha fazla yoğunluk bekliyoruz. Çünkü öğrencilerimiz uzun bir süredir kırtasiye ihtiyaçlarını almadı. Bu sene inşallah iyi olur. Temennimiz okullarımızın sürekli açık olması.” diye konuştu.

-“Kırtasiye işini neredeyse zincir marketlere bırakacağız”

Kırtasiyeciler olarak koronavirüs pandemisinin yanı sıra zincir marketler nedeniyle de zor dönemler geçirdiklerini belirten Adem Argan, şunları söyledi:

“Bir de zincir marketler bizim başlı başına bir derdimiz. Kırtasiye işini de neredeyse onlara bırakacağız. Ama sattığı ürünlere baktığımızda çok kalitesiz ve alakasız ürünler. Ancak zincir marketler ve merdiven altı gibi yerlerde satılan kırtasiye ürünleri kaliteli olmadığı için bu defa tekrar kırtasiyelere dönüş oluyor. Müşterilerimizde ifade ediyorlar. Çanta, sulu boya, kuru boya aldık ama iyi çıkmadı diyorlar. Biz herkesin kendi işini yapmasından yanayız. Ekmeği nasıl fırından alıyorsak, kırtasiye ürünlerini de kırtasiyeden alınmasını tavsiye ediyoruz.”

“-Lisanslı ürünleri tercih etsinler…”-

Güven Kırtasiye İşletmecisi Adem Argan, çocukların sağlığı için kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini, bunun için de lisanslı ürünlere öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Müşterilerimiz öncelikle lisanslı ürün almalı ve faturalı ürünlerden tercih etmeli. Bir sıkıntı olduğunda veya ürün iyi çıkmadığı zaman değişim garantili ürünler almalarını tavsiye ediyoruz. Kırtasiyeci arkadaşlarımızda bu durumlar oluşmaz. Tüm kırtasiyeci arkadaşlarımda faturalı, lisanslı, TSE belgeli ürünler sattığı için bizim ürünlerimizde sıkıntı yok. Müşterimizin de zincir marketler değil kırtasiyelere yönelmesini istiyorum.”

-“Biz de, müşterilerimiz de tedirginiz”-

Ünye YDS Kitap Kırtasiye Sorumlusu Hulusi Şirin, 2021-2022 eğitim öğretim yılı hazırlıklarının sürdüğünü, ancak yeni sezona yine tedirgin baktıklarını söyleyerek, “Biraz tedirginiz. Vakalar tekrar artar mı? Okullar açılmasının ardından yine kapanır mı? Biz de böyle endişeler var, ayrıca müşterilerimizde de bunun endişesi var. Bu yüzden şimdilik bekliyor, alışveriş yapmıyor, daha doğrusu okulların açılmasına yakın tarihlere erteliyorlar alışverişlerini.” dedi.

-“İflas edenler olabilir” -

Geçen yıl pandemiden dolayı zor bir yıl geçirdiklerini vurgulayan Şirin, bu sürecin devam etmesi halinde iflas eden kırtasiyecilerin olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Geçen yıl çok vasat bir yıl geçirdik. Kırtasiye anlamında hiçbir satış olmadı. Ufak tefek ilkokul kitapları satıldı. YTY, AYT anlamında da satış olmadı. Geçen yıl ki dönem çok zorluydu, zararla kapatıldı. Okullar açıldığı sıralarda vakalar yeniden artar da yine kısıtlamalar başlar, okullar kapatılırsa bu sefer kırtasiye esnafının dayanma gücü kalmaz. Birçok kırtasiyeci çok büyük yaralar alır hatta belki de iflas bayrağını çekebilir.”

-“Zincir marketler satışa başladı”-

Şirin, zincir marketlerin kırtasiye malzemeleri satması konusuna değinerek, “En mustarip olduğumuz bir konu da konu zincir marketler ki, zincir marketler artık bugünlerde kırtasiye deneme satışları yapmaya bile başladılar. Bu konuda devletin düzenleme yapması, zincir marketlerde kırtasiye ürünlerinin satışını yasaklaması çok önemli. Devletimizden bunu acilen bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 578 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kırtasiye, esnafı, zararı, doğrultma, peşinde!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler