HABER ARAMA
  • DOLAR5,8271
  • EURO6,5748
  • ALTIN239,1598
  • BIST 10097.103
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Eylül 2018 Salı Saat: 19:13

“Alıcı az, bozduran çok”

ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararının ardından dolar ve altının yükselmesini değerlendiren Ünyeli kuyumcular, döviz ve altın fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ifade ettiler.
“Alıcı az, bozduran çok”

Artışların tüm piyasayı etkilediğini belirten kuyumcular, vatandaşların fiyatlardaki aşırı oynamayı umursamadıklarını, alıcının az bozduranın çok olduğunu ifade ettiler.

 

Ünyeli kuyumcular, altın ve döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmayı değerlendirdiler. Kuyumcular, satıştan çok alım yaptıklarını ifade ederek yükselişlerin tüm piyasayı etkiediğini söylediler.

-“Vatandaşlar altının ve dövizin düşmesini bekliyorlar”-

Ünyeli kuyumcu esnaflarından Turan Şen, eskisi gibi hızlı satışların yaşanmadığını, vatandaşların fiyatların düşmesini beklediğini belirterek şunları söyledi:

“Son zamanlarda altın ve dövizin yükselişleri haliyle fiyatlar baya bir arttığı için alımı etkiledi. Altın alacaklar altının düşmesini bekliyor. Fiyatlar birden bire arttığı için alışlarda yavaşlama oldu. Yani önceden yaşadığımız hızlı satışları bu sezonda yaşamıyoruz. Buda bize şunu gösteriyor. Geçmiş yıllara oranla % 30 ila 40 gibi satışlarımızda düşme olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra altın borcu olanlar, altına yatırım yapacaklar, dövize yatırım yapacak olanlar altın çok yükseldiği için düşmesini bekliyorlar. Şuanda dış piyasalardaki olumsuzluk piyasayı yükseltiyor. Bilhassa ABD başkanının bize karşı açtığı ekonomik savaşın çok büyük bir etkisi var. Papazı ileri sürerek yaptığı açıklamalardan dolayı ve Amerika ile olan ilişkilerimizden dolayı biraz yükselişler var. Ben piyasanın çokta düşeceğini zannetmiyorum ama Amerika ile ilişkilerimiz düzelirse bir miktar düşüş olabilir diye düşünüyorum. Bu düşüş olursa yatırımcıların bu düşüşü fırsat olarak değerlendirip almalarını tavsiye ederim.”

-“Eğilim bozdurma yönünde”-

Vatandaşların almaktan çok bozdurmayı tercih ettiğini ifade eden Şen, Cumhurbaşkanının doları satın çağrısının da etkili olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Baktığımız zaman eğilim bozdurma yönünde oluyor. Altın fiyatları çok yükseldiği için ellerinde altın bulunduranlar bunu fırsat olarak görüyor. Artı Cumhurbaşkanımızın da dolarları satın çağrısı da etkili oldu. Yani yastık altında dövizi ve altını bulunanlar yüksek olduğu için bozduruyor. Altının fiyatını yüksek görüp satanlarda var. Eğilim daha çok bozma yönünde seyrediyor. Fiyat yüksek olduğu için alıcı az, bozduran çok. Şuanda altın 200 lirayı geçtiği için bileziği şuan 215 liraya alıyoruz, 235 liraya satıyoruz. Yani bu da şunu gösteriyor ben altının 200 liranın altına düşeceğini tahmin etmiyorum. Altında 200, dolarda da 6 lirayı gördüğü zaman yatırımcılara almaları yönünde tavsiye ederim.

Şuanda piyasadaki bugünkü kurlara gelecek olursak bilezik alışımız 215 lira, satışımız 235 lira, çeyrek altın 390 lira alış, 410 lira satış, döviz cephesine geldiğimiz zamanda dolar alışımız 6,45 lira, satışımız 6,48 lira, Euro alışımız 7,45 lira, satışımızda 7,49 lira.”

-“Bu hafta çok kritik”-

CCK Kuyumcu Cüneyt Coşkunalp, bu haftanın çok kritik olduğunu, Merkez Bankası Para Politika Kurulunun bir toplantı yapacağını belirterek şunları söyledi:

 “Altın ve dövizdeki yükseliş piyasaları tabi ki olumsuz etkiledi. Birincisi dövizdeki sert yükseliş kısa vadede enflasyon ve fiyat artışı olarak tüm piyasalara yansıdı. Bunun sonucu olarak özellikle akaryakıt, petrol ve enerji fiyatlarında ilk etapta fiyat artışları görüldü. Bu oran % 30 ila 35 arasında ve dövizle alakalı tüm ithal ürünlerde ve beraberinde getirdiği ara ham maddelerin yerli üretimdeki ürünlere de yansıdığını görüyoruz. Bu mevcut bakliye fiyatlarını da yükselttiği için tarım sektöründeki maliyetleri de yukarı çekti. Çarşıda ve pazarda tüm hayatta bu enflasyon ve hayat pahalılığının izlerini görüyoruz. Bu hafta çok kritik. Özellikle perşembe günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bir toplantısı var. 2018 yılından itibaren bu, bir buçuk ayda bir yapılıyor. Geçtiğimiz pazartesi günü ağustos ayı enflasyonu oldukça yüksek gelince Merkez Bankası sözlü müdahalede bulunarak para politikasının yeniden şekillendirileceğini beyan etti. Bu döviz fiyatlarını bir nebze de olsa frenledi. Ama piyasalar bunu şöyle algılıyor. Merkez Bankası perşembe günü faiz artıracak ve bu artırılacak olan faiz öyle 0,50 ya da 1-1,5 puan değil, ortalama 3 puan ve üzerinde faiz artırımı bekleniyor. Eğer Merkez Bankası bu faiz artırımını bu şekilde yapmaz ise perşembe günü bu datanın açıklamasından sonra dövizde sert yukarı hareketler göreceğiz. Ama bu faiz artırımını gerçekleştirir ise döviz bir miktar stabil ve biraz daha aşağı yönlü olacağını tahmin ediyoruz.”

-“Dalgalanmanın henüz bittiğini söyleyemeyiz”-

Dalgalanmanın bittiğini söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Coşkunalp, ülkenin ve özel sektörün dış borcunun olmasının bunda etkili olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu sert fiyat hareketlerinde özellikle son bir ay içinde vatandaşlar altın almaktan daha çok altın satmayı tercih ettiler. Çünkü bunun birçok sebebi var. Birinci sebebi fiyat oldukça yukarıda yani külçe altın fiyatları 250 ila 255 liraya kadar yükseldi. Gram altın fiyatı da bilezik için satışta 240, alışta 225 liraya kadar yükseldi. Bu iyi bir fiyat artışıydı. Vatandaşların çoğunluğu satış yönünde bunu tercih ettiler ve kullandılar.  Geçtiğimiz yılı baz alırsak bu dalgalanma özellikle 2016 yılının 10. ayı itibariyle başlamıştı. Evet burayı baz alırsak uzun süreli sayılabilir. Zaman zaman fiyat dalgalanmaları dinledi. Fakat 2018 yılı özellikle mart ayından itibaren başlayan dalgalanma bu dolar çünkü daha önce 3,75-3,80’leri görmüştü. Buradan dalgalanmaya başladı. Geçtiğimiz ay itibariyle 7,22’ye kadar çıktı ama buradan Merkez Bankası’nın faiz müdahaleleri ve sözlü müdahaleleri ile piyasadaki oyuncuların bir miktar bu fiyatı stabil hale getirmesiyle 6,50 civarında şuan dalgalanmaya devam ediyor. Ama bu dalgalanmanın henüz bittiğini söyleyemeyiz. Her iki yönde de dalgalanma devam edecek. Özellikle yukarı yönlü sert, aşağı yönlü daha yavaş hareketler göreceğimizi tahmin ediyoruz. Burada özellikle ekonomi yönetiminin çok ihtiyatlı ve akıllı davranması gerekiyor. Çünkü bizim ülke olarak dış borcumuz var. Özel sektörün dış borcu var. Bu aslında tahmin edilebilir bir beklenti idi fakat bu kadar sert ve bu kadar yukarıda olacağı tahmin edilemiyordu. Özellikle 2018 yılının ikinci yarısından itibaren ve 2019 yılının ilk iki çeyreğinde yani altıncı ayına kadar hem içte hem dışta hem devletin hem de özel sektörün döviz cinsi ödemelerin olacağı bu sebeple bu dalgalanmalar tahmin ediyoruz. Ortalama 6 ila 8 ay daha devam edeceği ama şiddeti ve dalga boyu ne kadar olacağı önümüzdeki aylarda siyasi ve ekonomik gelişmelere göre göreceğiz.”

-“Hesaplar TL ile yapılmalı”-

Vatandaşlara hesaplarını TL ile yapmalarını öneren Coşkunalp, “Bizim vatandaşlara tavsiyemiz hesaplarını tamamen TL tarafında yapmaları, çünkü döviz alış satışı yapsalarda neticede kazançlarını TL ile değerlendirmeleri gerekir. Ekonominin bir kuralı var. Hiçbir şey sonsuza kadar çıkmaz, sonsuza kadar düşmez. O yüzden tavsiyemiz maliyetlerini hesap ederek karlarını realize etmeleri, bunu aynı zamanda milli ekonomiye de faydası oluyor. Döviz arzı fazlalaştıkça fiyatları aşağıya düşer. Faiz talebi fazlalaştıkça da faiz tarafı aşağıya düşer. Şuan Tük Lirası getirileri eskiyle karşılaştırıldığında oldukça iyi durumdadır. Döviz çıktığında satmak, düştüğünde ise dövize geri dönmek en mantıklısı olabilir.” dedi.

-“Vatandaşın umursadığı yok”-

Güneş Kuyumcu ortaklarından İbrahim Kolcu, vatandaşların oyunu farkında olduğunu ve bu nedenle piyasada yaşanan dalgalanmayı umursamadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Altın ve dövizdeki artış piyasayı olumsuz etkiledi. Fakat insanların bu durumu pekte kale aldıkları yok. Yani haklı olarak memlekete bir şey olmasın, ülkemize bir şey olmasın diye düşünüyorlar. Vatandaşın umursadığı yok. Ama piyasalarda ufak bir yükseliş oldu. Vatandaş ‘yeter ki ülkemize ve memleketimize bir şey olmasın bunlar gelip geçici şeyler’ diyor. Ben piyasaların düzeleceğine ümitliyim ve düzeleceğini düşünüyorum. Devletimizde bu yönde çalışmalar yapıyor. Ben düşeceğine kesinlikle inanıyorum.”

-“Cumhurbaşkanımızın çağrısına vatandaşlarımız karşılık verdi”-

Keyfi altın ve döviz alımlarının olmadığını belirten Kolcu, “Cumhurbaşkanımızın çağrısına vatandaşlarımız gerçekten duyarlı olarak karşılık verdi. Biz devletimizin, bayrağımızın ve ülkemizin yanındayız diyerek bozdurdular. Halk gerçekten Cumhurbaşkanımızın çağrısını dinledi. Düğün ve nişan için ihtiyacı olanlar alıyor yoksa öyle keyfi alan kimse yok. Vatandaşlarımız ‘Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile cebimde on doları bile durdurmuyorum’ diyerek bozdurdu. Fiyatlar tarihi bir zirve yaptı. Bende herkes gibi bu yükselişin dış güçlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dış güçler 2023 yılına kadar her türlü yolu deneyeceklerdir. Ama inşallah bu millet bu oyunun farkında onun için bu fiyatın yükselişi pekte kale almıyor. Bu sürecin gelip geçeceğini düşünüyorum.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 389 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Alıcı, az, bozduran, çok”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler