HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
13 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 18:54

Serbest piyasa fırsatçılığı durdurulsun!

Üreticilerin acil ödemelerinden dolayı pazara fındık indirmesini serbest piyasanın fırsata çevirdiğine dikkat çekilerek, buna son verilmesi istendi.
Serbest piyasa fırsatçılığı durdurulsun!

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Soydan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, serbest piyasa fırsatçılığının önlenmesi kapsamında Rekabet Kurumu’nun devreye girmesi için Bakanlık nezdinde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Üreticimiz acele etmeyecek, fındığını iyice kurutacak, temizleyecek, götürüp TMO’ya verecek ki serbest piyasa hizaya gelsin. Yoksa fırsatçılara mahkum oluruz.” dedi.

Üreticilerin vakti gelen borçlarını ve fındık toplama yevmiyelerini ödemek, okul masraflarını karşılamak üzere serbest piyasaya indirmek zorunda kaldıkları ürünleri üzerinde fırsatçılık yapıldığına işaret edildi.

Üreticilerin pazara fındık indirme mecburiyetinde kalmasının serbest piyasada fırsatçılığa dönüştürüldüğünü vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaşanan fırsatçılığın önünün alınması için Rekabet Kurumunun devreye girmesinin önemli olduğunu belirtti.

Aslan Soydan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin serbest piyasadaki fındık fiyatı ile ilgili Rekabet Kurumu’nun devreye girmesi için Bakanlık nezdinde çalışma yaptığını belirterek şunları söyledi;

Üreticinin pazara fındık indirme mecburiyetini fırsata çeviriyorlar

“Şuanda gurbete dönüş yapılacak olması, okulların açılmış olması ve önümüzde üniversitelerin açılacak olması, işçi yevmiyelerinin ödenecek olması dolayısıyla üreticiler pazara mecbur fındık indirmek zorunda kalmıştır. Tabi serbest piyasa, biliyoruz bu durumu spekülasyona çevirmek, kendi lehine algı yaratmakta çok mahirdir. Ancak bunu engellemek çok mümkün değil. Üreticinin bir kısmının pazara fındık indirmeme gibi bir imkanı yok. İndirmek zorunda.

Panik yapmayalım

Panik yapılacak bir durum yok. Sonuçta fındığımızın elimizde kalma ihtimali mümkün değil. Her halükarda içeride ya da dışarıda müşteri bulunuyor, satılıyor. Bir de bu sene randıman gayet iyi, ürün kaliteli, hakkını muhakkak almak lazım. Ayrıca büyük maliyetler yaptık. Bunun bir kuruşunu hesabını yapmak durumundayız. TMO’nun alımları da inisiyatif gözeterek olumlu şekilde devam ederse serbest piyasa fiyatlarının TMO fiyatlarının üzerine çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Serbest piyasadaki fındık fiyatı için Rekabet Kurumu devreye girmeli

Ancak sonuçta TMO’nun alacak olduğu fındık bellidir. Fındığın çok çok fazlası serbest piyasaya intikal etmektedir. Onun için muhakkak Bakanlığın bir şekilde devreye girmesi, Rekabet Kurumu’nun serbest piyasayı kontrol altında tutmasını sağlaması çok önem arz etmektedir. Bu anlamda TZOB’un çalışmaları sürmektedir. Serbest piyasa fırsatçılığı mutlaka önlenmelidir.”

Fındıkta yaşanan ekonomik savaş…

Fındıktaki durumu ekonomik savaş olarak değerlendiren Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Devletimizin fındığı serbest piyasa koşullarına bırakmaması gerektiğini biz yıllardır söylüyoruz. Ancak üreticimiz de fındığını çok iyi temizleyecek, çok acele etmeyecek TMO’nun kriterlerine uyarak fındığını TMO’ya verecek. Buna ekonomik bir savaşta diyebiliriz. Çok hoşumuza gitmeyen işler ve gelişmeler var. Herkes kendi çömleğine ne kadar daha çok süt sağar, onun peşinde. Yeni dünya düzeni tamamen ekonomik savaşa döndü. Bizler savaşın bu tarafındayız, yani emeğin yanında olmak durumundayız.” dedi.

Savaşımızın nasıl bir savaş olduğunu bilerek hareket etmemiz lazım

Sarıkahraman şöyle devam etti; “Ziraat Odaları olarak fındığın piyasa koşulları bizi memnun etmiyor. Siz piyasayı bir tekelci firmaya bırakırsanız böyle olur. Üreticinin hakikaten yüreği buruk. Piyasadaki tüccar dediğimiz aracı kurumlara bizim söyleyecek sözümüz yok. Onlar, tekelci firma nasıl piyasa oluşturuyorsa o fiyattan alıp, onun üstüne bir tık kar ilave edip fındık satıyorlar.  O açıdan biz savaşımızın nasıl bir savaş olduğunu bilerek hareket etmemiz gerek.”

Fındıkta Rekabet Kurumu’nun devreye girmesi için TMO ve Tarım Bakanı ile görüşülecek

Fındık fiyatları ile ilgili Rekabet Kurumu’nun devreye girmesi için TZOB Genel Başkanına taleplerini ilettiklerini ve Genel Başkan Şemsi Bayraktar’ın TMO Genel Müdürü ve Tarım Bakanı ile konuyu görüşeceğini ifade eden Sarıkahraman, “Fındık bölgesindeki Ziraat Odaları olarak bağlı olduğumuz Koordinasyonlarımız ve hepimizin bağlı olduğu Türkiye Ziraat Odaları Birliği var. Tüm Odalar olarak Rekabet Kurumunu göreve çağırdık. Birliğimizin Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a da bunu ilettik. Genel Başkanımız TMO Genel Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı ile görüşecek. Çünkü serbest piyasa koşulları hoş değil. Elbette boş durmuyoruz her gün, her saat, her dakika tüm gelişmeleri bizler de harfine, noktasına virgülüne kadar irdeliyoruz. Fındıkla ilgili kim, ne konuşmuş, kim fındıkla alakalı hangi fiyatı yükseltmiş veya düşürmüş hepsini biliyor, takip ediyoruz.” diye konuştu.

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE 

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler