HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
20 Eylül 2021 Pazartesi Saat: 18:25

Akkuş Fasulyesine 30 TL fiyat açıklanacak

Akkuş Şeker Fasulyesinde hasadın başladığını ifade eden Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, bu yıl 600 ton rekolte beklediklerini, 30 TL fiyat açıklayacaklarını söyledi.
Akkuş Fasulyesine 30 TL fiyat açıklanacak

Akkuş ilçesinde 2010 yılından bu yana coğrafi işaretli olarak üretimi devam eden her geçen yıl üretim miktarı ve talebi artan Akkuş Fasulyesi hasadı başladı.

Akkuş’ta yaklaşık 2 bin üreticinin 3 bin dönüm alanda ürettiği Akkuş fasulyesinde geçen yıl 400 ton rekolte olurken bu yıl 600 ton rekolte bekleniyor. Diğer taraftan geçen yıl 25 TL olan Akkuş fasulyesinin bu yıl 30 TL’den satılacağı bildirildi.

Rekolte 600 ton bekleniyor

Akkuş Şeker Fasulyesi hasadının yaklaşık 1 ay süreceğine işaret eden Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, “Akkuş fasulyemizin coğrafi işaretlemesi için 2007 yılında müracaatımızı yapmıştık. 2010 yılında tescillendi. O gün bugündür coğrafi işaretli olarak pazara sunuyoruz. Akkuş Fasulyesi hasadı eylül ayının 15’i itibariyle başlamış olup, hasat yaklaşık 1 ay sürüyor. Geçen yıl hava muhalefeti dolayısıyla yaklaşık 400 ton ürün elde etmiştik. Bu yıl yaklaşık 2 bin üretici ile beraber 3 bin dönüm alanda 600 ton fasulye hasat edileceğini düşünüyoruz.

Geçen yıl kilosu 25 TL’ydi, bu yıl 30 TL olacak

Geçen yıl 25 TL olan Akkuş fasulyenin bu yıl 30 TL’den satılacağını vurgulayan Kaya, “Her geçen yıl ürünümüz ve üreticimiz artıyor. Özellikle pandemi sürecinde köylerine dönenler oldu. Bu insanlar kendilerini tarımda çalışmaya verdiler. Böylelikle Akkuş fasulyesi artışına da katkı yaptılar. Her geçen yıl talepler de artıyor, fiyatlarımız da artıyor. Geçen yıl 25 TL’den satarken bu yıl 30 TL fiyat açıklayacağız.” diye konuştu.

Paketleme tesisi yakında faaliyete geçiyor

Sulanabilir arazilerde Akkuş fasulyesi üretiminin artırılması için çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Kaya açıklamasında şunları kaydetti, “Üreticilerimizde bire bir istişareler ediyoruz. Sulanabilir arazilerimizde mümkün olduğunca üretim yapılsın istiyoruz. Şuanda Büyükşehir Belediyemizle beraber çalışmalarımız var. Sulanamayan arazilerimizde de sondaj atılarak su çıkartıyoruz. Dolaysıyla önümüzdeki yıl hedefimiz bin tonu bulacak. Buradaki toplam hedefimiz de 2 bin ton. Buna bağlı olarak DOKAP’tan destekli son sistem geliştirilmiş paketleme tesisi kuruyoruz. Bu da 1 ay içinde faaliyete girecek.”

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Akkuş, Fasulyesine, 30, TL, fiyat, açıklanacak

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler