HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
16 Kasım 2021 Salı Saat: 08:30

Lütfen bizi toprağımıza küstürmeyin!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman girdi maliyetleri her geçen gün artarken alan bazlı gelir desteğinin 7 yıldır 170 TL’de kalmasına tepki gösterdi.
Lütfen bizi toprağımıza küstürmeyin!

Alan bazlı desteğin 400 TL’nin üzerinde olması gerektiğine işaret eden Sarıkahraman, “Geçen yıl 38 TL’lik sıvı yağ 110 TL çıkmış, gübre yüzde 200-250 artmışken alan bazlı gelir desteğinin 7 yıldır aynı kalması kabul edilemez.” dedi.

Osman Sarıkahraman; “Lütfen bizi toprağımıza küstürmeyin. Lütfen bizi köyümüzden kentlere ve inşaatlara gitmek zorunda bırakmayın.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılında tarımsal ürünlere verilecek destek miktarını dönüm başı 170 TL olarak açıkladı. 

Tarım Bakanlığı’nın fındık üreticisi için dönüm başı belirlediği 170 TL desteği 7 yıldan beri hiç arttırmadığını ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, girdi maliyetlerinin  her geçen gün arttığını vurgulayarak, alan bazlı gelir desteğindeki rakamın güncellenmesini istedi.

Anayasal hakkımızı alamıyoruz

Sarıkahraman gazetemize yaptığı açıklamada, “Anayasamız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gayri safi milli hasıla gelirinin yüzde 1’i tarıma destek verilir, der. Biz bu anlamda Anayasal hakkımızı alamadığımızı düşünüyoruz. Sadece Karadeniz fındık üreticisi değil, Türkiye’de tarım ile iştigal eden insanların bunu almadığını düşünüyoruz.” dedi.  

400 TL olmalı

Alan bazlı gelir desteğinin dönüm başı 400 TL’nin üzerinde olması gerektiğini söyleyen Sarıkahraman, “170 TL alan bazlı gelir desteğinin bugünkü şartlarda 400 TL hatta daha yukarıda olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bizim geçen yıl bu zamanlarda 38 TL’lik sıvı yağ 110 TL’ye çıkmış, gübre yüzde 200-250 artmışken alan bazlı gelir desteğinin 7 yıldır 170 TL’de kalmasına bir anlam veremedik. Bu kabul edilemez. Artık kanun koyucunun, hükümet edenlerin bazı şeyleri gözden geçirmesi gerekiyor.” dedi.

Bizi toprağımızla küstürmeyin…

“Lütfen bizi toprağımıza küstürmeyin” diyerek yetkililere çağrıda bulunan Sarıkahraman, “Biz üretmek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin üreticisi üretmezse ülke insanı aç kalır. Biz her şeyimizde dışarıya bağımlı olmak zorunda kalırız. Lütfen bizi toprağımıza küstürmeyin. Lütfen bizi köyümüzden kentlere ve inşaatlara gitmek zorunda bırakmayın. Yoksa bu ülkenin geleceğini çok daha karanlık çok daha kötü günler bekliyor. Köylü milletin efendisidir. Hiçbir şeye çok sesini çıkartmaz ama biriktirdiği sıkıntılar içine atar atar netice itibariyle volkan gibi patlar. Bu patlamanın arkasında toprağına küsmek de yatar. Yöresini terk etmek de yatar. Yöresinden vazgeçmekte yatar. Çiftçiyi herkes dikkate almalı.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Lütfen, bizi, toprağımıza, küstürmeyin!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler