HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
23 Aralık 2021 Perşembe Saat: 08:03

Dolar düştü, fındık çakıldı!

Geçtiğimiz hafta serbest piyasada 38 TL’ye kadar yükselen ve 45 TL’ye yükselmesi beklenen fındık fiyatı dolar kurunun 12 TL seviyelerine kadar gerilemesiyle 30 TL’ye düştü.
Dolar düştü, fındık çakıldı!

Fındık fiyatının bundan sonraki süreçte de 30 TL bandında seyredeceğini işaret eden Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Veyisoğlu, “Fiyatın daha aşağıya geleceğini düşünmüyoruz, 30 TL ve üzerinde olur.” dedi.

Doların düşmesiyle temel tüketim ve ihtiyaç maddeleri başta olmak üzere, gübre ve ilaç fiyatlarında düşüş beklerken fındık fiyatının düşmesi karşısında şoka uğrayan üreticiler, “Olan yine bize oldu.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Yeni sezonu serbest piyasada 25 TL bandından açan fındık fiyatı TMO’nun 26 TL’den alım yapmasına rağmen serbest piyasada 22 TL’ye kadar düştü.

Bir süre 22-22,5 lira bandında seyreden fındık fiyatı daha sonra 23 TL’ye yükselerek uzun bir süre 23-23,5 TL bandında seyretti.

Fındık fiyatındaki bu durum karşısında tüm ümitlerini yitiren üreticilerin büyük bir çoğunluğu da bu fiyatlara elindeki fındığı sattı.

Uzun bir aranın ardından dolar kurunun yükselmesine bağlı olarak yeniden yükselmeye başlayan fındık fiyatı geçtiğimiz hafta 27-27,5 lira bandına kadar yükseldi.

Ünye’de 4 hafta önce hareketlenmeye başlayan ve  geçtiğimiz hafta dolar kurunun 18TL’yi aşmasının ardından fındık fiyatı 38 TL’ye kadar yükseldi.

Alınan karar ve tedbirler sonucu dolar kurunun 12 TL seviyelerine kadar inmesinin ardından serbest piyasada fındık fiyatı 30 TL’ye düştü.

Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veyisoğlu, “Geçtiğimiz hafta serbest piyasada 38 TL’ye kadar yükselen 50 randıman kabuklu fındık fiyatı dolar kurunun düşmesiyle birlikte 30 TL’den işlem görüyor. Şuanda fındık düşüşünün sebebi dolar kuru.” dedi.

Bundan böyle fiyat bu seviyelerde olur

Fındık fiyatının bundan sonraki süreçte de 30 TL bandında seyredeceğini işaret eden Veyisoğlu, “Fındık önemli bir ihraç ürünü. Dolar kurunun geri gelmesiyle fındık fiyatı da düştü. Fındık fiyatı bundan sonra da bu seviyelerde olur. Bundan aşağıya geleceğini düşünmüyoruz. 30 TL ve üzerinde olur diye düşünüyoruz.”

Üreticiler şokta…

Hükümetin aldığı kararlar ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ardından hızla düşmeye başlayan dolar fiyatı piyasada her gün zam üstüne zam gören ürünlerin fiyatlarının da düşeceği beklentisine dönüştü.

Ancak beklenen olmadı, tam tersine üreticilerin temel geçim kaynağı fındık fiyatı doların düşüşü karşısında adeta çakıldı, 30 TL’ye indi. Doların düşmesiyle temel tüketim ve ihtiyaç maddeleri başta olmak üzere, gübre ve ilaç fiyatlarında düşüş beklerken fındık fiyatının düşmesi karşısında şoka uğrayan üreticiler, “Olan yine bize oldu.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE 

Bu haber toplam 609 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Dolar, düştü, fındık, çakıldı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler