HABER ARAMA
  • DOLAR5,8275
  • EURO6,5590
  • ALTIN238,4418
  • BIST 10096.886
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
19 Nisan 2019 Cuma
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
9 Şubat 2019 Cumartesi Saat: 20:08

Ölçü ayarınız kaçmasın!

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, iki yılda bir gerçekleştirilen ölçü, tartı kontrol ve muayene işlemlerinde 28 Şubat 2019 tarihinin son tarih olduğunu söyledi.
Ölçü ayarınız kaçmasın!

Ölçü ve tartı kullanan esnaflar dikkat! Ölçü, tartı kontrol ve muayene işlemleri 28 Şubat 2019 tarihinde sona eriyor.

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, gazetemize özel yaptığı açıklamada, muayenesiz ve muayene tarihi geçen ölçü ve tartı aletlerinin kullanılmasının yasak olduğunu söyledi.

-“Ölçü ve Ayar Memurluğu’na müracaat etmek zorundalar”-

Ölçü ve tartı kullanan esnafların cezalı duruma düşüp mağdur olmamaları için Ünye Belediyesi Ölçü Ayar Memurluğu’na müracaat etmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Yardımcısı Mehel, muayenelerini yaptırmayan esnafları uyararak şunları söyledi:

“Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü elektronik ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogramlar muayene ve damgalama işlemine tabidir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanılabilir. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, ölçü ayar memurluğundan tamir izin formu almadan tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Ölçü Ayar Memuru dışında hiç kimse tarafından sökülemez, takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü ve tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçü Ayar Memurluğuna müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir.”

-“Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır”-

Ölçü ve tartı aletlerinin 2 yılda bir belediye tarafından randevuyla muayenelerinin yapıldığını belirten Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, “Esnaflarımız, kullanmış oldukları ölçü ve tartı aletlerinin iki yılda bir, 1 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında Belediyemiz Ölçü ve Ayar Memurluğuna beyannamelerini vermek zorundadır. Beyannamesi verilecek olan terazilerin “cinsi, kapasitesi, seri numarası, markası” bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçü ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır. Muayenede son tarih 28 Şubat 2019’dur.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ölçü, ayarınız, kaçmasın!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler