HABER ARAMA
  • DOLAR5,8342
  • EURO6,5570
  • ALTIN239,8864
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Şubat 2019 Pazartesi Saat: 17:41

Ünye’de tarımda kalite “AR-GE”yle artacak

Ünye Ziraat Odası, çiftçilerin gelişimine katkı sağlamak, verim ve kaliteyi arttırma konusunda çalışmalar yapmak için AR-GE proje ofisini hizmete açtı.
Ünye’de tarımda kalite “AR-GE”yle artacak

Ünye Ziraat Odası AR-GE proje ofisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Odanın 5. katında hizmet verecek olan proje ofisinde çiftçilerin tarımda gelişimlerini sağlamak amaçlı projeler üretilecek.

-“Çiftçilere katkı sağlayacak projeler yapacağız”-

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, proje ofisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Burada inşallah Ordu, Ünye ve Türkiye çiftçisine ve tarımına katkı sağlayacak projeler yaparız. İnşallah ofisimizin ilk projesi olan tohum, toprak çocuk projemiz kabule edildiğin daha büyük bir proje açılış programı ile taçlandıracağız.” dedi.

-“AR-GE büyük önem taşıyor”-

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AR-GE’nin tüm birimlerin olmazsa olmazı olduğunu ifade ederek, “Tarım gerçekten stratejik bir sektör. İnsanlığın gıdaya olan gereksinimi devam ettiği sürece de bu önemini her geçen gün artarak devam edecektir. Çünkü nüfus her geçen gün artıyor, artan nüfusu beslemek için de üretimde artış sağlamamız, kaliteyi artırmamız gerekiyor. Bu noktada AR-GE projeleri büyük önem taşıyor. AR-GE bütün kurumlarda olmazsa olmaz bir birim. Çünkü biz 30 yıl önce ki mühendislik bilgilerimizle bugün üreticilerimize faydalı olamayız. Dolayısıyla kendimizi geliştirmemiz, yenilememiz gerekiyor. Bu noktada AR-GE büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

-“Son yıllarda AR-GE için önemli bütçe ayrılıyor”-

AR-GE çalışmalarına önem verildiğinde önemli kazanımlar elde edileceğini belirten Yılmaz, “Ülkemizde son yıllarda AR-GE için önemli bütçe ayrılıyor. Eğer biz bu konuya gereken önemi gösterirsek inanıyorum ki önemli kazanımlar edineceğiz. Verim ve kaliteyi arttırma noktasında önemli bir mesafe kat edeceğiz. Son yıllarda yaptığımız iyi tarım uygulamalarında aldığımız yol ortada. 90-100 kişi ile başladığımız çalışmalar 2 binin üzerine çıktı. Biz Ziraat Odaları ile yaptığımız çalışmalarda dönümde verimliliği 300-350 kg. çıkarttık. Bu doğrultuda bu verim ve kaliteyi arttırması için AR-GE çalışmaları çok önemli. Ziraat Odamızı böyle bir ofis açtığı için tebrik ediyorum. İnşallah burada güzel projeler çıkar. Ünye’mize ve ilimize hayırlı olur, projeler ortaya çıkar.” dedi.

-“Tarımı yenilememiz lazım”-

Ünye Belediye Başkanvekili Mehmet Yaşar Sezgül, eski anlayışla tarım yapmanın mümkün olmadığını ifade ederek, “Tarımı yenilememiz lazım. Artık eski anlayışla tarım yapmamızın mümkün olmadığının farkındayız, idrakindeyiz. Dolayısıyla daha verimli, dekar bazında daha da artış sağlamamız gerekiyor. Dünyanın yaptığı tarımı bizim de o noktalarda yakalamamız gerekiyor. Bunun için AR-GE projelerinin önemi bir kat daha artıyor. Bunu ne kadar arttırırsak daha fazla verim elde etmemiz mümkün olacaktır. Bu doğrultuda AR-GE ofisini açan Ünye Ziraat Odamızı kutluyor, tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından proje ofisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanvekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, AK Parti Ünye Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tavlı, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 292 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, tarımda, kalite, “AR-GE”yle, artacak

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
zeki fidan 12.02.2019 22:23
Fındık fiyatları zamanında açıklansın, üretici fındığını zarar etmeden satsın ve TMO adam gibi fındık alımı yapsın. Başka ne üreteceksiniz? Bu topraklarda akasya ağacından başka birşey yetişmez.

Son Haberler