HABER ARAMA
  • DOLAR6,0909
  • EURO6,8414
  • ALTIN251,6573
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
12 Mart 2019 Salı Saat: 19:03

SGK, İŞKUR istihdam seferliğinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları kapsamında işsizliğe karşı yeni iş alan ve imkanları oluşturulması için başlatılan çalışmalar ülke genelinde çeşitli kurum ve kuruluşların katılımlarıyla sürüyor.
SGK, İŞKUR istihdam seferliğinde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve İş-Kur işbirliği yaparak yeni istihdam imkanları oluşturabilmeleri için işverenlere yönelik teşvikleri içeren bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

 

Ülkede her geçen gün artan işsizliğe karşı başlatılan çalışmalarda kurumlar arası işbirliği yapılarak sonuç alıcı çalışmalara gidiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları kapsamında işsizliğe karşı yeni iş alan ve imkanları oluşturulması kapsamında başlatılan çalışmalar ülke genelinde çeşitli kurum ve kuruluşların katılımlarıyla sürüyor.

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası kapsamında iş dünyasına ve girişimcilere kaçırılmayacak 8 teşvik sunuldu.

Bu kapsamda uygulanmaya başlanan teşviklerden birinde nisan ayı sonuna kadar yapılacak ilave istihdamın 3 ay boyunca ücret, sigorta prim ve vergilerini devlet karşılarken, 9 aya kadar sigorta primleri ve vergilerin ödemesi de devlet tarafından yapılacak.  İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

İkinci önemli teşvik ise herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan işverene; yani işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenecek. 

Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın ülke genelinde başlattığın istihdam seferberliği çağrısının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu ve İş Kur da yeni istihdam imkanları oluşturabilmeleri için ortak hareket ederek, işverenlere yönelik teşvikleri içeren bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

Ordu’daki SGK ve İş-Kur Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçeleri merkezlerindeki cami önlerinde kurdukları stantlarda namaz cami çıkışında teşviklerle ilgili bilgi veren broşürler dağıttı.

Bilgilendirme broşürlerinde yapılan çalışmalarda teşviklere yönelik şu bilgiler veriliyor:

“Yeni İstihdama Ücret Desteği

İşverenlerin Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücreti de ödüyoruz.

Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergi Destek

İşverenlerin Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileirni ödüyoruz.

Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay.

İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği veriyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği

İşyerinde çalışma süreleri geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere 3 ay süreyle çalışanlarının ücreti devletten kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden!

Asgari Ücret Desteği

2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere işçi başına aylık 150 TL, 500 ve üzerini çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veriyoruz.

Düzenli Ödemeye Devamlı Destek

SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim devletten

Kalkınmaya İlave Destek

Kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devletten

Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği

İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik, kodlama, yenilebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devletten.

2-5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de devletten.

İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi (MEGİP) kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için, 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenliyoruz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 413 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : SGK, İŞKUR, istihdam, seferliğinde

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler