HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Eylül 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
18 Nisan 2019 Perşembe Saat: 15:44

Henüz çaresi yok

2017 yılından itibaren, başta fındık olmak üzere 330'ün üzerinde zirai ürüne zarar veren kahverengi kokarca zararlısına karşı kalıcı etki sağlayan ilaç ve yönteminin bulunamamış olması endişeye yol açıyor.
Henüz çaresi yok

2017 yılından itibaren bölgemiz gündemine giren, başta fındık olmak üzere 330'ün üzerinde zirai ürüne zarar veren kahverengi kokarca zararlısına karşı kalıcı etki sağlayan herhangi bir mücadele ilaç ve yönteminin bulunamamış olması korku ve endişeye yol açıyor.
Ordu Ticaret Borsası (OTB) ev sahipliğinde ve koordinasyonunda; Ordu İl Tarım ve Ormancılık Müdürü, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanının, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü ve uzmanları, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü uzmanları, Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Altınordu Ziraat Odası Başkanı, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı katılımıyla kahverengi Kokarca’yı konu alan toplantı düzenlendi.

Toplantıda, 2017 yılından itibaren ülkemiz ve özellikle bölgemiz gündemine giren kahverengi kokarca zararlısının zararları ve mücadele konusunda ne aşamada bulunulduğu görüşüldü.

Toplantıda, daha önce görüldüğü Gürcistan’da büyük tahribata yol açan kahverengi kokarcanın zararlı bir böcek olması yanında, taşıdığı bakteriyle çok daha derin zararlar veren bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekildi. 
Ayrıca içinde fındığın da olduğu 300 zirai ürüne zarar veren bu böceğin ülkemizde sıkça görülen yeşil kokarcagillerden olduğu ve benzerlerinin bolca rastlandığı bu nedenle de ayırt etmenin çok kolay olmadığının altı çizildi.
Henüz çaresi yok...

OTB Başkanı Ziver Kahraman, zararlı hususunda bir farkındalık çalışmasının şart olduğu söyleyerek şöyle devam etti:

“Mücadele şekillerine gelince; kimyasal mücadele, biyolojik mücadele, karantina uygulaması gibi yöntemler gündemde olsa da, henüz sertifikalı bir zirai mücadele ilacı bulunmadığı, bakanlığın bu konu üzerinde çalıştığı bilinmektedir. Sonuç itibariyle bu işin henüz bir çaresi yok."
Toplantıda, zararlının daha önce görüldüğü Gürcistan’da yapılan mücadelelerden bir sonuç alınamamış olmasına da dikkat çekilerek tehdittin çapı hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Henüz, çaresi, yok

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler