HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Temmuz 2019 Çarşamba Saat: 19:58

Saadet, Hükümet'e fındık politikasını sordu

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye hükümetin fındık üreticisini mağdur etmemek için nasıl bir politika yürüteceğini sordu.
Saadet, Hükümet'e fındık politikasını sordu

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Karadeniz Bölgesi’nin önemli geçim kaynakları arasında yer alan fındığı TBMM gündemine getirdi. Dünya üretiminin yüzde 70’ini ülkemizin karşıladığı ve hasadına günler kalan fındık fiyatı ve rekoltesinin açıklanması beklenirken Karaduman, fındıkta yaşanan sorunları Bakan Pakdemirli’ye sordu.

9 sorunun cevaplanmasını istedi

Karaduman, fındıkla ilgili verdiği soru önergelerinde şu 9 sorunun cevaplandırmasını istedi. “Üretilen fındığın ne kadarı devlet eliyle satın alınmaktadır? Fındık üreticisinin mağdur edilmemesi maksadıyla fındık satın alım kotasının, üreticinin tüm ürününü kapsayacak şekilde artırılmamasının nedeni nedir? Yıllık fındık alım kotasının artırılması planlanmakta mıdır?  Dünyada fındık tüketiminin tamamına yakın kısmı Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştirilmekte ve büyük ölçüde çikolata ve şekerleme sanayiinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Fındık üretiminde etkili olan ülkemizin fındık fiyatlarının belirlenmesi konusunda etkin olmama nedeni nedir? Fiyat belirlemede ülkemizin etkin olması için bir çalışma yürütülmekte midir?”

Bazı firmaların tekelleştiği doğru mudur?

“Fındık satın alma konusunda bazı firmaların piyasada tekelleştiği iddiaları doğru mudur? Piyasanın denetimi adına bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir? Sertifikalı, kaliteli üretim yapılması ve ürün çeşitliliği için bir çalışma yürütülmekte midir? Fındık üretiminde üretim planlaması yapılmakta mıdır? İyi tarım ve organik tarım uygulamalarının fındık üretiminde yaygınlaştırılmasının teşvik edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir? Ürün tesliminde yaşanan olumsuzlukların giderilmesiyle ilgili ürün mezat salonlarının tesis edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir?” sorularını yönlendirdi. 

 

Ordu Olay

Bu haber toplam 342 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Saadet, Hükümet'e, fındık, politikasını, sordu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler