HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
24 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 13:09

"Piyasa şartlarında oluşan fiyatı yazdık"

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, borsanın 15 TL olarak yazdığı ancak gelen tepkiler sonucu sildiği fiyatın serbest piyasa şartlarında oluşan fiyat olduğunu söyledi. Kahraman'ın yazılan 15 TL fiyatı iki gün sonra kaldır
"Piyasa şartlarında oluşan fiyatı yazdık"

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Ordu ve Fatsa ticaret borsalarının 19 Ağustos Pazartesi günü tabelalarında fındık fiyatını düşük gösterdikleri gerekçesiyle gösterilen tepkiye ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kahraman, yaptığı yazılı açıklamada, 19 Ağustos Pazartesi günü borsanın fiyat ilan yerlerinde ilan edilen 15 lira piyasa fiyatının ardından yapılan eleştirilere değindi.

Borsalar fiyat açıklamak mecburiyetinde...

Borsaların fiyat tespiti ve ilanının asli görevleri olduğunu belirten Kahraman, "Hiçbir kurum, kişi ve kuruluş 'borsalar fiyat ilan etmesin' gibi bir kanaatte bulunamaz, bulunmamalıdır. Borsaların fiyat tespit ve ilanı yasaldır. Ordu Ticaret Borsası, TMO'nun destekleme alım fiyatını TMO'nun ilan ettiği haliyle aynen yayınlarken, üyelerinden gelen müsbit evraka bağlı olarak piyasa fiyatını tespit edip ilan etmektedir." ifadesini kullandı.

Randıman farkıyla 16 TL'ye fındık satılabilir

Kahraman, borsalarda ilan edilen fındık fiyatının yüzde 50 randıman fiyatı olduğunu, 15 liralık fiyata randıman farkı eklendiğinde serbest piyasadaki 16 lira ve üzeri fiyatlara ulaşılacağını savunarak, şunları kaydetti:

"Ticaret borsalarının ilan ettikleri fiyat, destekleme fiyatı değildir. Piyasadan tespit edilmiş fiyattır. Devletin destekleme fiyatının piyasa fiyatı olarak algılanması veya piyasada bu haliyle karşılık görmesi serbest pazar ekonomisinin ruhuna aykırıdır. Destekleme fiyatının piyasa fiyatına denk düşebilmesi elbette bizlerin de temennisidir. Borsa fiyat panosunda 20 liraların da yazılmış olduğunu hatırlatmak isteriz. Piyasa şartlarına göre oluşan fiyat ne ise ticaret borsası o anda aynen yansıtmaktadır."

15 TL'nin silinmesine cevap yok

Ziver Kahraman'ın serbest piyasa şartlarında oluşan fiyat olarak açıkladıkları 15 TL'yi borsa tahtasından iki gün sonra niye sildiklerini açıklamaması dikkat çekti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 394 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : "Piyasa, şartlarında, oluşan, fiyatı, yazdık"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler