HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
30 Kasım 2019 Cumartesi Saat: 20:00

Fındıkta erken tozlanma tehlikesi...

Bölgemizde bir çok bahçede fındıkların çiçek açtığına dikkat çeken Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, bununla birlikte püsküllerin tozuduğunu, erken döllenme olduğunu görüyoruz." dedi.
Fındıkta erken tozlanma tehlikesi...

Havaların sıcak gitmesi nedeniyle bölgemizde bir çok bahçede fındıkların çiçek açtığına dikkat çeken Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, bununla birlikte püsküllerin tozuduğunu, erken döllenme olduğunu görüyoruz." dedi.

Bunun iyi bir şey olmadığına değinen Osman Sarıkahraman, Şubat-Mart aylarında görülmesi gereken çiçeklenmenin şimdilerde görüldüğünü ifade ederek, böyle devam ederse gelecek sezon mahsulü için tehlike oluşabileceğini belirtti.

Bölgemiz tabiatında erken çiçek açan tek mahsulün fındık olduğunu belirten Sarıkahraman, "O da Şubat ayında çiçek açar. Mart ayında da döllenme olur. Ama bu seneki iklim şartları erken çiçeklenmeye sebep oldu." dedi.

Hava sıcaklıklarının bu şekilde gitmesinin fındıktaki verim ve kaliteyi düşürebileceğini dile ifade eden Sarıkahraman, “Çünkü kaliteli meyve almak için bitkinin bir soğukluk ihtiyacı var. Ancak bugüne kadar bu gerçekleşmedi.” şeklinde konuştu.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesini değerlendiren Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, "Aralık ayının başındayız ama bu gidiş hiç hoş değil. Kış mevsiminde kurak yaşıyoruz. Havanın bu şekilde sıcak gitmesi ile öncelikle susuz kalacağız. Kurakla birlikte sert ve aşırı yağmur toprak kayıpları ve erozyon yaşamamıza sebep olacak. Verimli toprakların çöl olması derken işin sonu kötü. Bu saydıklarıma fındık da dahil. Fındık henüz yapraklarını dökmüş değil. Ama bu iklim koşullarının aksi seyri şuanda çok güzel işaret gösteren fındık püsküllerinde dökülmeler meydana getiriyor. Bu kötü hava koşullarının getirdiği bir şey." dedi.

Ürün ve kalite kaybı yaşama tehlikesi var

Osman Sarıkahraman konuşmasında,“Kasım ayı sıcakları mevsim normallerinin çok üstünde gittiği için ve güneşlenme gün sayısı fazlalaştığı için bitki bir stres yaşayarak çiçek açmaya başladı. Son iki yılda bölgemizde güneşlenme gün sayısında artış görülüyor. Bu durumda da bitki fenorolojik olarak uyanıyor. Sonrasında ise kış donları ve erken ilkbahar donları maalesef bitkinin bu stres döneminden olumsuz etkilenmesine yol açacak. Çiçek açan ürünler yaşayacağı don olayından olumsuz etkilenecek ve bu da bizim ürün kaybımıza neden olacaktır. Bunun yanı sıra bu durum erken uyanmalara sebep olacak, üründe kaliteyi de düşürecektir. Çünkü kaliteli meyve almak için bitkinin bir soğukluk ihtiyacı var. Ancak bugüne kadar bu gerçekleşmedi” dedi.

Şubat ayında açması gereken çiçek bu ayda açmaya başladı

Sarıkahraman, fındıkta Şubat-Mart aylarında görülmesi gereken çiçeklenmenin şimdilerde görüldüğünü ifade ederek, “Tek erken çiçek açan bitki fındıktır. O da Şubat ayında çiçek açar. Mart ayında da döllenme olur. Bir çok bahçede hem çiçek açtığını hem de püsküllerin tozuduğunu görüyoruz. Bu iyi bir şey değil, tehlike görünüyor.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 352 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındıkta, erken, tozlanma, tehlikesi...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler