HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
6 Aralık 2019 Cuma Saat: 10:38

TOKİ’den dar gelirliye konut için toplandılar

TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik konut projesine hazırlık toplantısının ikincisi yapıldı.
TOKİ’den dar gelirliye konut için toplandılar

Vali Seddar Yavuz'un başkanlığında, OBB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve ilgili kurum yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren ve Hükümetin, alt gelir grubundaki vatandaşların konut sahibi olabilmeleri için başlattığı çalışmalar kapsamında ön hazırlık ve değerlendirme toplantısının ikincisinin gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, özellikle ilçelerin sıkışık mimarı, imardaki çarpıklık, bölgenin özellikle heyelan bölgesi olması ve karşılaşılacak riskler bakımından daha iyi bir zeminde yerleşim yerlerinin tespit edilmesi için ilçelere talimat verildiğini hatırlattı.

Karşılaşılabilecek herhangi bir olay öncesi başlatılacak olan çalışmanın daha verimli olacağını belirten Vali Yavuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özellikle sel afetine maruz kalabilecek yerlerin kamulaştırılması ve yeni yerleşim yerlerinin yapılması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade etti.

“Komplike hareket eden bir kamu sektörüne ihtiyacımız var” diyen Vali Seddar Yavuz, “Elbette görevlerimiz farklı yetkilerimiz farklı ama bu bizim iş birliği yapmamıza mani değil. Bir takımın oyuncusu olmamıza mani değil, dolayısıyla bu çalışmayı kaymakamlarımızla, belediye başkanlarımızla, ilçe belediyelerimiz hem valiliğimiz ve büyükşehir belediyemiz de bu anlayış içerisinde hareket etmeyi çok önemsiyorum. Bu bakımdan da böyle bir çalışmanın örnek olmasını, bundan sonra da ilimizi ilgilendiren önemli konularda da böylesine geniş katılımlı toplantılar düzenleyerek istişare etmeyi, bu istişareler sonucunda ortaya çıkabilecek güçten açıkçası feyz almak istiyoruz.  İnanıyorum ki karar süreçlerine herkesin katıldığı çalışmalar verimli çalışmalardır aynı zamanda. Çünkü herkesin sistemin ve başarının parçası olur. Aksi takdirde birçok projemizde akamete uğruyor” şeklinde konuştu. 

Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, Ordu’da önümüzdeki yıllarda yeni yerleşim yerline ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Ordu’ya tersine bir göçün başlayacağının öngörüldüğünü belirten Güler, “Yani bu birkaç sebepten, birincisi gurbete giden Orduluların geri gelmesi, bir de eğer Karadeniz-Akdeniz yolu gerçekleşince Sivaslısı, Tokatlısı belki ta Kayseri’ye kadar sahil olarak burayı kullanabilirler. O zaman ne olacak yeni binalara, yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç olacak” diye konuştu.

Bu nedenle 19 ilçeye, 19 yeni yerleşim yeri çalışmasının yapılması gerektiğini belirten Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni yerleşim yelerinin altyapı çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Afet riski olan bölgelerde hayatın sürdürülemeyeceğini ifade eden Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bazı ilçelerimizi beğenmiyorum açıkçası.  Bunu saklamaya gerek yok. Bir yol boyunca binaları dizmişler, bir de ilçe demişler, ilçe olmuş. Şimdi bunu devam mı ettireceğiz, yoksa yeni bir şey mi yapacağız? Bu soruyu çok net olarak saklamadan konuşmamız lazım. Çok da güzel yerleşim yerleri var. Şimdi bakıyorum, her ilçenin harikulade yerleri var. Çok iyi bir çalışma grubu kurduk. Onlar şimdi çalışmalarını yapıyorlar. Mesela Mesudiye zaten yapıyor bunu başlandı. Diğer ilçelerimizde de, Ulubey’de, diğerlerinde de benzer çalışmalar var. Burada Kaymakamlarımız zaten hepsi muhteşem enerji dolu ve çok güzel bir seçim olmuş. Bu zenginlikten bambaşka güzellikler doğabilir. Biz elimizden ne geliyorsa, imar dâhil olursa yaparız. Bir de hoş bir tarafı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün çalışmaları var zaten. Geçende onlarla da şöyle bir şey yaptık. Aslında çok şey var burada biz inisiyatif kullanacağız ve ondan sonra da uygulamaya geçeceğiz. Önümüze konanı yemek zorunda değiliz, oturalım projeleri Ordu’ya uygun, taşıyla, malzemesiyle yeni bir Ordu modeli yapalım. Projeleri biz kendimiz de önerebiliriz. Güzel şeyler ortaya çıkar diye düşünüyorum. Ona göre de Sayın Valimizin riyasetinde çalışmalarımızı birlikte yapan güzel bir mimari çıksın Ordu türü. Hatta Ordu’nun ilçelerinin de kendine has kişilikleri var. Gölköy’ün, Akkuş’un, Gülyalı’nın çok güzel evleri var. Onların sayılarını arttırabiliriz diye düşünüyorum.”

Toplantıda, TOKİ tarafından konut yapılabilecek alanlar ve arazilerin tespiti konusunda yapılan çalışmalarla ilgili ilçe kaymakamları ve belediye başkanları tarafından bilgilendirmelerde bulunuldu.

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TOKİ’den, dar, gelirliye, konut, için, toplandılar

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler