HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
8 Nisan 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
23 Aralık 2019 Pazartesi Saat: 19:17

Arıcılara sahte bal müjdesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sahte balların üretiminde kullanılan bal aromalı şurubun kullanılmasının yasaklanması kararı verildi.
Arıcılara sahte bal müjdesi!

Bal üretiminde dünya ülkeleri arasında 2’nci sırada olan Türkiye bal sektörünün en büyük sorunu olan sahte bal üretimini ortadan kaldıracak büyük bir adım atıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sahte balların üretiminde kullanılan bal aromalı şurubun kullanılmasının yasaklanması kararı verildi.

Bal aromalı şurup yasaklandı  

Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz,  sahte bal üretiminde kullanılan ve bundan dolayı ülkedeki arıcı çiftçileri bitirme noktasına getiren bal aromalı şurup kullanımının Tarım ve Orman Bakanlığınca yasaklandığını açıkladı. Sahte bal üretiminde kullanılan bal aromalı şurubun insan sağlığını da önemli ölçüde etkilediğini belirten Yavuz, “Bal üretiminde dünya ikincisi konumunda olan ülkemiz bal sektörünün en büyük sorunu olan sahte balların üretilmesinde kullanılan bal aromalı şurubun kullanılmasının yasaklanması hem insan sağlığı için hem de üretilen balın kalitesinin artması bakımından büyük önem arz ediyor. Bu yasak ile birlikte insan sağlığını tehdit eden etkeni ortadan kaldırdığımız gibi, bal üretimi yapan arıcı çiftçilerimizin de ürünlerini hak ettikleri değerlere satışlarını sağlamanın yolunu açmış olduk” dedi.

 Yasak kararıyla bal sektöründeki ranta izin verilmeyecek

 Yurt genelin de ürünün maliyetini düşürmek için balda tağşiş yapan çok fazla sayıda firma olduğunu belirten Yavuz, uygulanacak yasak ile mevzuata veya izin verilen özelliklere aykırı olarak üretim yapan firmaları çok ağır cezaların beklediğini ifade etti. Sahte bal üretimi yapan firmaların çok büyük bir ranta sahip olduğunu belirten Yavuz, “İnsan sağlığını tehlikeye atan sahte bal üretimi yapan firmaları çok ağır cezalar bekliyor. Cezalar, üretimi yapan kişinin hapse girmesine kadar gidiyor. Gıda terörüne karşılık Tarım ve Orman Bakanlığımız gereken çalışmaları yürütüyor. Arıcılıkta 2 bine yakın denetim yapıldı. Tespit edilen uygunsuzluk neticesinde ilgililere 2 Milyon Liradan fazla ceza kesildi. Cezalar yüksek olmasına rağmen balda tağşişi yapanlar aldıkları cezaları pek önemsemiyor çünkü 3 - 5 defa yakalanmadan ürettiği sahte balı piyasaya sürdüğünde aldığı ceza tutarının çok daha fazlasını kazanıyor. Bundan dolayı da para cezalarını pek önemsemiyorlar. Gerçekten de bal sektöründe çok büyük bir rant sağlıyorlar. Ama cezalar artık daha da ağırlaştırılıyor” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 186 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Arıcılara, sahte, bal, müjdesi!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler