HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Eylül 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
2 Ocak 2020 Perşembe Saat: 19:39

Yüksek rekolteden korkmamalıyız

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ülke olarak yüksek rekoltelerin sorun oluşturmayacağını söyledi.
Yüksek rekolteden korkmamalıyız

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı gibi 2019’da fındıkta 776 bin tonluk rekoltenin görülmediğini ifade ederek, fiyat istikrarı sağlandıktan sonra ülke olarak yüksek rekoltelerin sorun oluşturmayacağını söyledi.   

TÜİK tarafından açıklanan 776 bin tonluk Türkiye geneline fındık rekoltesini değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan,Bilindiği gibi rekolte açıklamaları sadece Tarım Bakanlığına ait. Ancak şu anda pazara inen ve üreticinin elinde tuttuğu fındığa baktığımızda 770 binler gibi bir rekoltenin olmadığını görüyoruz. Öte yandan bizim yüksek rekoltelerden korkmamamız gerekiyor. Fiyatta istikrar sağlandıktan sonra yüksek rekoltenin bir risk olmaktan çıkması lazım. Bundan sonraki süreçte fındık sektöründe bunu görmemiz gerekir. Bir yandan fındıkta verim ve kalite artırımı için pek çok proje gerçekleştirilirken elbette bundan sonraki süreçte biz yüksek rekolteleri göreceğiz. Ancak burada önemli olan şu; yüksek rekolteler fındıktaki fiyat istikrarını bozmamalı. Fiyat istikrarı sağlandıktan sonra bizim yüksel rekolte görmemiz bir endişe nedeni olmamalı.” dedi.   

Sezon olumlu seyrediyor

2019’un fındık için nasıl geçtiğini de değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Soydan, “Fındıkta son yıllarda fiyat istikrarsızlığı yaşanıyordu. Serbest piyasada fiyat oluşumu istikrarsızdı. 2019’da fındıkta en önemli çalışmanın başında TMO’nun alım kararının ve fiyatının hasattan önce açıklanması oluşturdu. Bu olumlu bir gelişmeydi. Bizim de taleplerimiz bu yöndeydi. Fındıkta devlet müdahalesi gerçekleşti. Böylece fındıkta devletin olduğu, serbest piyasanın kendi haline bırakılmadığı görüldü. Bunun çok olumlu yansımaları oldu. Hem üretici, hem manav hem sanayici hem ihracatçı hem de ülkemiz kazandı. Önceki yıllar ile karşılaştırıldığında fındıkta ihracat artışı da görüldü. Buna göre de Türkiye’ye döviz girdisi oluştu. Fındık diğer tarım ürünlerine göre sıkıntısız bir süreç geçirdi. Fiyatlar da genel olarak TMO fiyatı ve onun üzerinde oluştu. Bu fiyat istikrarı da üreticinin bu sonbahar da ciddi bir şekilde bahçelerinde çalışmalarına neden oldu.” diye konuştu.

Fiyat bundan böyle sezon öncesi açıklanmalı

Fındıkta 2020 beklentilerini de dile getiren Soydan, “Fındık üreticileri 2020 yılına çok umutla bakıyor. Bunun ana nedeni 2019’da oluşan fiyat istikrarı, devletin müdahalesi. Bu açıdan 2020’yi de rahat bir şekilde geçirmek istiyor. O nedenle bahçesine bakıyor, fındığına özen gösteriyor. Çünkü üreticide serbest piyasa koşulları hak ettiği fiyatı oluşturmayacaksa devletin aynı şekilde hasat öncesi alım kararını ve fiyatını vereceğini düşünüyor. Biz de 2019’da ilk kez başlatılan hasat öncesi alım kararı ile fındık fiyatının açıklanması uygulamasının devam etmesini bekliyoruz. Çünkü bu uygulama da kaybeden yok. Ülkemiz başta olmak üzere herkes kazanıyor. Demek ki olması gereken buydu. O halde bu uygulama devam etmeli.” şeklinde konuştu. 

Bu haber toplam 395 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yüksek, rekolteden, korkmamalıyız

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler