HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
15 Ocak 2020 Çarşamba Saat: 15:45

Üreticilere Tarım Sigortası ve İklim Değişikliği anlatıldı…

Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası iş birliği ile üreticilere “Tarım Sigortası ve İklim Değişikliği” semineri düzenlendi.
Üreticilere Tarım Sigortası ve İklim Değişikliği anlatıldı…

Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odası iş birliği ile üreticilere “Tarım Sigortası ve İklim Değişikliği” semineri düzenlendi.

Ünye Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak özel bir firmanın Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, Meteoroloji Ordu İl Müdürü Ömer Çakmak katıldı.

Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım “Kuraklık, zirai don gibi hadiseler küresel iklim değişiklikleri nedeniyle artık sıkça görülmeye başlayacak. Bölgemizde kış gününde orman yangınları gerçekleşti. Bu nedenle çok değişik hava şartlarını görmüş olacağız. Sulama ile ilgili girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Bu sistemi kuranlar oldu. 2018 yılında bir kuraklık hadisesi gerçekleşti. Ağaçların üzerleri kırmızı bir hal aldı. İklim dengesizleştiği için bu tür olaylara hazır olmamız gerekiyor. Bir afet olduğu zaman Kaymakamlığımız başkanlığında bir komisyon kuruluyor. Doğal afetlerde kurulan bu komisyonda tarım sigortasını ilgilendiren konularda üreticilerimize herhangi bir ödeme yapılmamasına dair bir karar alınıyor. Bu nedenle bakanlığımız olarak tabi afetlerden kaynaklanan zararları ödeme gibi bir durumumuz söz konusu olamıyor. Tarım sigortaları bu nedenle çok önemidir. Üreticilerimizden sigortalarını yaptırmalarını istiyoruz.” dedi.

Devlet destekliyor

Özel Firmanın Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu ise konuşmasında “İklim değişiyor. Ben şahsen Avustralya’da çıkan yangını içimiz yanarak izliyoruz. Bu yangında yanan ormanların mutlaka olumsuz sonuçları bizi de etkileyecek. Biz ürünlerimiz başta olmak üzere olası don, heyelan, sel ve kuraklık gibi afetlerde çiftçimizi korumak için görev yapıyoruz. Kanunla kurulan tarım sigortası her yıl yenilenerek çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda devletimiz tarım sigortalarında %50-%67 oranında destekleme yapıyor. Üreticilerimizin ürünlerinin sigortalanması olası bir mağduriyetin de önüne geçiyor. Fındık ürünü başta olmak üzere bölgemizdeki meyveler sigortalanabiliyor. Ürün bazında ve ağaç bazında sigortalama yapılabiliyor. Sigorta ücretinin en az yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Meyvelerin don teminatında ise %67 oranında devlet desteği bulunuyor” diye konuştu.

Meteoroloji Müdürü Ömer Çakmak çiftçilere iklim değişiklikleri ile ilgili bilgi vererek, üreticilerin akıllı telefonlarına indirecekleri meteoroloji uygulaması ile hava tahminlerini daha yakından takip edebilecekleri söylendi.

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 284 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler