HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Şubat 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
20 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 19:37

Fındıkta ihracat hedefi 6 milyar dolar…

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındık ihracatından elde edilen geliri 6 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
Fındıkta ihracat hedefi 6 milyar dolar…

Arslantürk; “Hızlı trene bindik, hızlı tren yola çıkacak. Biz onun gerekli ihtiyaçlarını sağlayabilirsek devam edeceğiz ve 10 yıl içerisinde bunu sağlamamız mümkün” dedi.

 

UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, Türkiye’nin 2019 yılı fındık ihracatı rakamlarını değerlendirdi. Çin’e yapılan fındık ihracatının önemli bir oranda arttığına dikkat çeken Arslantürk, “Fındık sanayisi gelişmeye başladı. Çin’de şu anda sadece çerezlik fındık piyasası değil onun yanında sanayide gelişti. 2019 yılı 1 Ocak-31 Aralık arasında Çin’e 11 bin 900 ton civarında iç fındık ihraç edildi. Bu da 24 bin ton kabuklu fındığa tekabül ediyor. Çin ile ilgili şunu söyleyebilirim; 10 yıl içerisinde dünyada en çok fındık alan, tüketen Almanya ve İtalya’dan sonra üçüncü ülke konumuna gelecek” diye konuştu.

 

Hedef 6 milyar dolar…

Fındık ihracatındaki hedefin 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Arslantürk, “Artan ihracatla birlikte bize düşen görev ise üretmektir. Bizim hedefimiz 2 milyar dolardık ihracatı, 6 milyar dolara taşımaktır. Gelir bakımından değil belki ama toplam miktar bakımından baktığınız zaman 320 bin tonluk bir ihracat rakamını yıl bazında değerlendirdiğimiz zaman son derece iyi bir rakam. Şu anda önümüzü görebilecek bir durum var. Hızlı trene bindik, hızlı tren yola çıkacak ve biz onun gerekli ihtiyaçlarını sağlayabilirsek devam edeceğiz ve 10 yıl içerisinde bunu sağlamamız mümkün. Bunu bir başına yapmamız mümkün değil. Bütün sivil toplum örgütleri ve devletin mutlaka içinde olacağı bir yapı ile bu başarılabilir. Asla tek ayakla ilerlemez” ifadelerinde bulundu.

 

 

Rekolteyle ilgili profesyonel ekip kurulmalı”

bütün dünyada tarımsal ürünlerde manipülasyon yaşandığını ve bunun engellenemediğini ifade eden Arslantürk, “Manipülasyon veya spekülasyon bütün dünyadaki tarımsal ürünlerde oluyor. Fındıkta da olacaktır. Onu engelleyemezsiniz. Birinin görüşü farklı olabilir. O sizi bağlamaz ama örneğin rekolte ile ilgili çalışmalar var. Devletin mutlaka Tarım İl Müdürlükleri aracılığıyla rekolte çalışmasında profesyonel bir ekip oluşturması lazım. Çoğunlukla tutturdu ama tutturamadığı yıl da var. Geçen yıl biraz hata vardı. Bu sene daha bitmedi. Onun için yorum yapmak erken biraz ama yine doğruya en yakın sonuçları ihracatçılar birliğinin oluşturduğu o profesyonel ekip verebiliyor” şeklinde konuştu.

“TÜİK masa başında rekolte açıklıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rekolte açıklamasını da eleştiren Arslantürk, şöyle konuştu: “TÜİK’in yaptığı tamamen masa başı. Öyle rekolteyi herkes yapar. Bunda esas doğru rekolteyi birliğin ekibi, Tarım İl Müdürlüğü ekibi yapıyor. Yanılsa bile yüzde 5 olur. Ben yıllardır kendim rekolte yapıyorum. Teknik detaylarda bazı farklılıklar var. Ben Tarım İl Müdürlüklerinin yaptığı rekoltenin aslında masaya gelene kadar doğru olduğuna inanıyorum. Masaya gelince iş değişiyor. Masayı halledebilseler en güzel rekolteyi onlar yapıyor aslında.” 

Ordu Olay

Bu haber toplam 224 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındıkta, ihracat, hedefi, 6, milyar, dolar…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler