HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Şubat 2020 Cuma Saat: 08:55

“ÇÖP”

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı
“ÇÖP”

Hani bir hayır bin ayıbı örter misali, bir ayıp da bin hayrı yok eder mi? Bunu da siz kamuoyu takdirlerine bırakıyorum.

Evet, Ordumuzun ilk giriş kapısı, vitrini olan Ünye’mizin sahilindeki vahşi çöp alanı temizlendi. Ünye mi çöpten kurtuldu yoksa Ordu batıdan ilk giriş kapısındaki çirkinliği kaldırarak görsel anlamda kendisini mi kurtardı? Gelişmeler gösteriyor ki Ünye çöpten kurtulmadı, daha önce sahil çevresi ve denizimiz kirlenirken şimdi derelerimiz akarsularımızla ciğerlerimiz kirletilip çöple yaşamaya mahkum ediliyor. Herkes biliyor, görüyor, konuşuyor ancak bir yetkili ile karşılaştığında sus pus oluyor, hatta alkış tutuyor.

Çöp kaçınılmaz olarak üretim ve tüketim sonuçları ortaya çıkan bir nesnedir, artıktır, kalıntıdır, sızıntıdır.Atıklar, yeraltı sularına veya yüzeysel sulara karışarak suların kirlenmesine neden olabilir. Çöpler konusunda, gerekli özen gösterilmezse sağlığı tehdit eden önemli bir çevre soruna haline gelir. Dünyanın öbür ucundaki bir olgu gelip bizi doğrudan etkilemektedir. İlküvez halkını takdir ediyor, başaracaklarına inanıyorum.

Evet, kimse kimsenin çöpünü kabul etmez. Hiçbir ilçe çöp istemez ama gel görkiOrdu da 9 ilçenin çöpü Ünye de ayrıştırılıyor, dolayısıyla çöpler Ünyeye geliyor. Ve yakın komşu ilçemiz neyle boğuştuğunu hatta boğulduğunu, yok olduğunu bilmiyor, Fatsa çöp kokmuyor diyebiliyor da asıl çöpten daha zehirli olan siyanürle zehirlendiğinin farkında değil yada Çaybaşı eski belediye başkanının dediği gibi iktidarda iken karşı açıklamada bulunamıyor ki durum çok ciddidir. Bilimsel verilere göre 500 yıl ot yaprak bitmeyecek, karınca dahi gezmeyecek, kısacası bir çöl ile karşı karşıya kalacaklarının gerçeğini görmüyorlar..Evet devam ediyoruz. Ünyede çöp ayrıştırma tesisi yapıldı faaliyete geçti, ayrıştırılan geri dönüşümü olan çimento fabrikası tarafından alınan çöpten geriye kalan ne olacak, nasıl nerede depolanacak işte bunu kimse sorgulamadı. Öyle algılar olaylar yaşıyoruz ki gerçeklerden uzaklaşıyoruz.

Çimentonun çöpü yakıt olarak kullanması ile tüm Ünye atmosferi ve çevresi tehlike ile karşı karşıyadır. Bunu bilim insanları söylüyor. Kimyasal üreten fabrikaların bacalarından çıkan da gaz çöptür.

Su, insanoğlunun en önemli yaşam gereklilerindendir.  Cevizdere havzası Ünye’nin en önemli yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının olduğu yerdir. Buraya çöp ayrıştırma tesisini yaptılar ki,  İlküvezden de vazgeçmezler.

Yarın gelirler birkaç güzel söylemler, algı ve taahhütler sonrasında nasıl ki Ünye sahilimizdeki çöp alanı kaldırılınca yılların sorunu çözülmüş oldu hep birlikte takdir ettik alkışladık sonuç inşallah böyle olmaz. Turizm, kültür, tarih, sanayi şehri diye söz edilen böyle bir ilçede OSB, Kültür sitesi vs yatırımların olmamasında siyasiler kadar Ünye’mizi yönetenlerin, Ünye’mizde yaşayanların sorumlulukları vardır. Mutluluğa, başarıya ulaşmamızın yolu, el birliği, gönül birliği yapmaktır. Sayın Enginyurt’un dediği gibi lafta mangalda köz bırakmayan Ünye başaramadı kendi çöpüyle yaşarken birden bölgenin çöp çekim merkezi oldu. İnşallah İlküvezliler haklı olduklarını ve konudaki davranışlarından vazgeçmezler de hem kendilerini hem de Ünye’mizi bölgemizi kurtarırlar.

Yine farklı algı yaratarak benimsetilmiş ve yapımına razı edilmiş İlküvez de vahşi çöp depolama felaketi… Duyarlı ilküvez halkı dışında derin bir sessizlik. Sonrasında ilküvezlilerin sesi uzaktan duyuldu bir milletvekili İyi parti genel başkan vekili Sn Yavuz Ağıralioğlu bu vahşetin olduğu yere geliyor işte iş bundan sonra başlıyor, ziyaretçiler artıyor, destek artıyor. 

Yerinde görenler olayın anlatılanlardan daha ileri boyutta bir felaket olduğunu söylüyorlar..Sorunun sadece ilküvezin değil, Çaybaşı’nın, Ünye’nin, İkizce’nin, Ordu’nun sorunu olduğunu söylüyorlar. Ancak nedense İktidar partisinden hiçbir milletvekilimiz ve belediye başkanlarımız konuya duyarsız.

Çok ilginç olaylara şahit oluyoruz. Herkesin bir felaket dediği Vahşi çöp depolama alanı ile ilgili malesefl valiliğimiz ve Büyük Şehir Belediyemiz yetkilileri İlküvezde yaşanılan tüm bölgemizi ilgilendiren Çöp depolama alanı ile ilgili sürecin devam ettiğini, iyileştirmenin yapılacağını ifade ederek sabır edilmesi istenilmekte dahası gerekirse nöbete katılacaklarını söylemektedirler.

Yurdun, toprağımızın, havamızın, suyumuzun, yaşam alanlarımızın ve yaşam hakkımızın, Allah’ın bizlere bahşettiği doğamızın yok edilmesi kimsenin yetkisinde değildir.

Çöp vahşi depolama ile Siyanürle Altın arama madeni faaliyetleri en feci, en felaket çevre katliamlarındandır. Ünye’liler, Erenyurt’lular, ilküvez’liler doğamızı, yaşadığımız yeri hukuk yasa içinde, Anayasamızın ve yasaların verdiği olanak ve yetkiler içerisinde meşru biçimde korumalıyız. Aksi takdirde topraklarımızı terk etmek zorunda kalacağız.

Çöplerimizden toprağa gömmeden, çevreye zarar vermeden kurtulmanın yolu, vahşi depolamak değildir. Bu manzara turizm, tarih, kültür şehri dediğimiz Ünye’mize, yaylalarımıza ve dönüşen, yarışan, üreten Ordumuza yakışmıyor.  Elbette ki çöplerimiz ayrıştırılmalı , geri dönüşümle faydalı hale getirilerek ya da yakılarak çıkan Buhar ısıtmada kullanılabilir. Bu uygulamalar ÇİN de yapılmaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre En fazla çöp üreten ülke Çin olup, Sayın Büyükşehir belediye başkanımızın ÇİN ilişkilerinin güçlü olduğunu duyuyoruz, Çöp dolaylı olarak direk yerel yönetimleri ilgilendirmektedir. Başkanımızın çöp konusunda çözüm getireceğini ve kamuoyuna bizzat kendisinin yapacağı açıklama ile kaygılarımızı gidereceğini düşünüyoruz derken sayın başkandaİlküvezlilerin sesine kayıtsız kalmayarak, incelemelerde bulundu ancak net bir çözüm olmamakla birlikte çaresizlik içinde bu sorunu çözemezse kendisinin de nöbet tutacağını ifade etmesi dağ fare doğurdu misali ilküvezdeki çöp sorununa çözümsüzlük devam edecek gibi görünüyor. İlküvezliler konuyu Sayın Cumhurbaşkanına götüreceği konuşuluyor.

Doğa, bizlere yaradan’ın bahşettiği harikalardan, nimetlerden biridir. Sağlıklı ortamda yaşamak, temiz hava, temiz su herkesin en doğal hakkıdır. Bu doğal hak içim verdikleri mücadele için tüm ilküvezlileri beraberinde destek olan herkesi takdir ediyor, saygıyla selamlıyorum.

 

Bu haber toplam 294 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “ÇÖP”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler