HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Mart 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
6 Mart 2020 Cuma Saat: 08:12

Her Öksürük Grip Değildir !

UZ. DR. ALİ COŞKUN
Her Öksürük Grip Değildir !

ÖKSÜRÜK, maalesef işin uzmanı olamayan kişilerce veya eş - dost(!) tavsiyesiyle, soğuk algınlığı veya grip hastalığının bir belirtisiymiş gibi yanlış olarak, bazen gereksiz antibiyotikler kullanılarak tedavi edilmeye çalışılırsa..

 

Polen Allerjileri :Polenler (çiçek tozları, erkek döl hücreleri), aynı tür bitkileri döllemek için bitkiler tarafından havaya salınan ve rüzgârla etrafa yayılan (kilometrelerce yayılabilir), genetik bilgi içeren yuvarlak, küçük parçacıklardır. Bazen de böcek ve arılarla diğer bitkilere taşınırlar. Polenler alerji yapma durumlarına göre iki farklı büyüklük içerirler. Çapı 100 mikro metreden küçük olan her polen alerjiktir, kolaylıkla uçuşabilir, Atmosferde saatlerce asılı kalabilir, rüzgârla kilometrelerce uzağa taşınabilir, bronşlardan akciğere sızabilir. Diğer yandan Çapı 100 mikro metreden büyük olan polenler ise genellikle allerjen değildir, çünkü bu büyüklüktekiler ağırdırlar, hemen toprağa düşerler, akciğerlere sızamazlar. Tüm polenler genellikle Nisan ayı ve yaz başı ve yaz sonunda polenler etrafa yayılır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türlerinin başında maalesef bölgemizde de çok bulunan fındık ağacı, çayır-çimen, tüm meyve ağaçları tarafından üretilen ve salınan polenler gelmektedir.                                       

 

Alerjinin en önemli tetikleyicisi olan ve yine nemli bölgemizde bolca bulunan Küf mantarların tozları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer alerjik rahatsızlıklar verebilmektedir.                                                                              

 

Havada uçuşan polenler solunum yani nefes alma yoluyla insan vücuduna girerlerse, vücudumuz, poleni yabancı madde olarak algıladığı için, polen proteinine karşı reaksiyon verir. İşte solunum yollarında meydana gelen bu reaksiyon, alerjik rahatsızlığı ortaya çıkarır (Burundaki Saman Nezlesi veya allerjik Rinit, Bronş ve akciğerlerdeki Allerjik bronşit, Astım). Bu reaksiyon solunum yollarından başka, gözlerde, ciltte, saçta hatta mide-barsak sisteminde de meydana gelebilir. Böylece alerjinin tuttuğu organda yani, polen proteini ile bağışıklık sistemimizin savunma hücreleri arasındaki savaşın meydana geldiği yerde, HİSTAMİN gibi rahatsızlıklara neden olan birçok madde savaş alnında ortaya çıkar. Böylece kişide kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde sulanma – kızarıklık-kaşıntı, göz kapaklarında şişme, dudaklarda şişme, öksürme, nefes darlığı gibi bulgular, ilave olarak yorgunluk, halsizlik ortaya çıkar. Aslında bu belirtilerin hepsi, vücuda giren allerjen ile bağışıklık hücreleri arasında bir meydan savaşı olduğuna, hem de bu savaşın, bu belirtileri veren organlarda olduğuna bir delildir. Ama bizim için önemli olan bu savaşı kazanmaktır.

 

Polen Allerjilerinin tesbiti ve hangi polenlere karşı kişilerde allerjen cevap olabileceğinin tesbiti,  bu konuda deneyimi olan Göğüs Hastalıkları Uzmanları tarafından cilt duyarlılık testleriyle çok rahatlıkla konulabilir. Hatta laboratuvar uzmanlarınca hastadan alınan çok az bir kan numunesiyle, sanki kanda şeker testi yapar gibi, basit olarak yapılabilen SPESİFİK IgE testleriyle de çok rahatlıkla konulabilir. Bu konu için göğüs hastalıkları uzmanlarından veya Laboratuvar Uzmanı olan doktorlardan genişçe bilgi alınabilir.

 

Bu allerjilerin bir belirtisi olan ÖKSÜRÜK, maalesef işin uzmanı olamayan kişilerce veya eş - dost(!) tavsiyesiyle, soğuk algınlığı veya grip hastalığının bir belirtisiymiş gibi yanlış olarak, bazen gereksiz antibiyotikler kullanılarak tedavi edilmeye çalışılırsa, tedavide bir fayda sağlanamayacağı gibi, teşhis de gecikecek, hastalığın bir üst evreye geçişi hızlanacaktır.                                                       Bunun için öksürük her zaman bir kalp hastalığı veya mikrobik bir hastalığının, soğuk algınlığı veya grip hastalığının bir belirtisi olmayıp, ALLERJİK bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle havayollarının bu sesli belirtisi ( Öksürük ), her zaman dikkatlice incelenmelidir.

 

Polen allerjisinden nasıl korunuruz?                                           

Polen sezonunda, Temizliğinize azami dikkat ediniz, ellerinizi ve yüzünüzü sık sık beyaz sabun ile yıkayınız. Sigara dumanından, hava kirliliğinden, alkolden, uzak durun, parfüm kullanmayın, kızartma gibi ağır ve yoğun kokuları solumayın, evdeki halı sayınızı mümkünse sıfıra indirin, yünlü ve tüylü giysiler kullanmayın. Polenler havada uçuşurken: Evinizin veya işyerinizin camlarını kapalı tutun, dışarıya çamaşır asmayın, dışarıda spor yapmayın, işe giderken bez maske takın. Yatmadan önce mümkünse ılık duş alın ama yapamıyorsanız mutlaka saçlarınızı yıkayın. Ayrıca evin sık sık nemli bezlerle silinmesi, pozitif yüklü mikrofiberli bezlerin temizlikte kullanılması (negatif yüklü alerjen toz partiküllerini çekerler), pamuklu bezlerin temizlikte asla kullanılmaması (negatif yüklüdür) ama bu pamukluların, giysilerde ise aksine tercih edilmesi, özellikle evimizin en nemli olan yeri olan banyonun daha sık temizlenmesi, polen uçuşması olmayan havalarda evin sık sık havalandırılması çok önem arzetmektedir.       

                                                                                 

İyi bir sağlıklı ortam için ev ısısının 22-25 0C olması, yatak odası ısısının da ortalama 20 0C olması sağlanmalıdır.  Büyük apartmanların olduğu şehir hayatı yüksek binalar nedeni ile pozitif yük taşır ve negatif yüklü allerjen polenleri şehir hayatına çeker. O nedenle şehir hayatı köy yaşamına göre daha allerjik olabilmektedir. Hele bir de buna şehir hayatındaki egzoz gazları, kalorifer yakıt dumanları, fabrika atıklarından uçuşan ve buharlaşan, havaya karışan kimyasal partiküller de eklenince allerjik reaksiyonların teşhis ve tedavisi de zorlaşabilmektedir.           

                                                                       

Tedavinin en önemli kısmı allerjenleri belirleyip, onlardan kaçmaktır. Bu prensibin dışındaki tüm ilaçları, Göğüs hastalıkları ve Tbc. Uzmanı hekiminizin muayenesinden sonra onun öngördüğü ölçüde kullanabilirsiniz (antihistaminikler vs.)

 

Bir iki cümle de hayvan tüyünün alerjileri hakkında bir şeyler söylemek gerekirse, En sık karşılaşılan Hayvan tüyü alerjisi AT’dır. Çünkü çok büyüktür, yüzeyi oldukça geniştir ve AT’dan sağa sola savrulan tüyler oldukça fazla miktardadır, hatta salgıları dahi bazı kişilere alerjik rahatsızlık verebilir. İkinci sıradaki en önemli allerjen tüye sahip hayvan ise kedi’dir. Kedi küçüktür fakat çok yer değiştirir, böylece alerjen proteinler içeren tüyleri de her tarafa dağıtır. Köpek tüyü ise at ve kedi kadar alerjik olmamakla birlikte, köpek, insan ile oynamaya ve yanaşmaya daha meraklı bir hayvan olduğundan temas süresi arttığı için oldukça allerjendir. Evcil kaplumbağalar da allerjikdirler fakat akvaryum balıkları genelde alerjik olarak kabul edilmezler.  Görüldüğü üzere allerjik protein içeren tüyler, daha ziyade tüylü hayvanlarda fazla olduğundan daha alerjiktirler.        

 

Hayatlarında daha önce herhangi bir maddeye karşı allerjik reaksiyon geçiren kişiler, günün birinde evcil hayvan beslemek isterlerse, öncelikle bu durumu, allerji konusunda bilgili Göğüs hastalıkları uzmanlarına veya bu konuda uzmanlaşmış uzman doktorlara sormalıdırlar. Onların önerilerine de çok önem vermelidirler, aksi takdirde hiç beklemedikleri bir zamanda allerjik rahatsızlık geçirebilirler hatta bu durum çok ciddi boyutlara varabilir.

Ünye Canik Dergisi Sayı 23

 

Bu haber toplam 406 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Her, Öksürük, Grip, Değildir, !

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler