HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Mart 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Mart 2020 Cumartesi Saat: 08:54

Bentonit

Ecz. Dr. TURGAY GÜVEN
Bentonit

Madenciler ona: “ Yanardağ küllerinden  doğan mineral.” demişler.  Kimyasal adı  “Alüminyum silikat”.

 

 

Endüstri alanında en yüksek kullanıma sahip mineral guruplarından… Yağ ve boya sektörleri ile kozmetik, ilaç gibi alanlarda kullanılır. Plastik bir özelliği olan ve su ile şişen bentonit  döküm sanayinin vazgeçilmezidir.

 

Yapısında ağırlık silisyum da.( % 60 civarı) Ondan sonrası alüminyum ( % 20 civarı.) alüminyum ve silisyum oksitlerinden başka mağnezyum ve çeşitli demir oksitler ile bazı eser (Ti, Na, K, ve Ca oksit )  elemanlarda ihtiva edebiliyor. Kalitesinde asidite (pH) ve bazı fiziksel özelliklerde önemli. Siz bugün hiçbir şeyden habersiz üzerinde yaşıyor olsanız bile, milyonlarca yıl önceki zamanlarda bölgenizde püskürmüş bulunan büyüklü küçüklü bir yığın yanardağlardan akan binlerce derece sıcaklıktaki kızgın lavların, volkanik püskürtü ile havaya karıştıktan sonra yeryüzüne doğru çöken sıcak kül ve tüflerin deniz ve okyanus diplerinde soğuduktan sonra kristalleşmeleri sonucu oluşmuş. Yumuşak ve gözenekli bir kaya yapısında. Karakteristik özelliği kolayca şekil verilebiliyor oluşu.

 

Endüstri alanında en yüksek kullanıma sahip mineral guruplarından… Yağ ve boya sektörleri ile kozmetik, ilaç vb. bir yığın yan alanda çeşitli oranlarda etkin. En ilginci ise evcil hayvan altlıkları. Plastik bir özelliği olan ve su ile şişen bentonit kili dökümhanelerin ve döküm sanayinin vazgeçilmezi.

 

İlk kez 1880’li 90’lı yıllarda ABD-Wyoming-Fort Benton’ de dökümhanelerde döküm işlerinde kil kullanılır. Malum ismini de oradan almış olmalı.

 

İki çeşit bentonit var. Taşıdığı (+) değerli katyonun cinsine göre sodyum ağırlıklı veya kalsiyum ağırlıklı. Aralarında işlenim ve kullanım farklılıkları var.

Dünyada bugün bilinen en büyük bentonit yatakları içerisinde Amerika ve Avusturalya’da sodyum ağırlıklı, Avrupa ve Türkiye’ de kalsiyum ağırlıklı bentonit yataklar mevcut.

Türkiye bentonit konusunda önemli bir yere sahip.

Endüstrimiz için büyük bir avantaj.

Ülkemizde bilinen başlıca   Edirne-Enez, Kütahya, Eskişehir, Denizli, Balıkesir, Ankara-Kalecik, Çankırı-Eldivan-Kurşunlu, Kastamonu-Ilgaz, Tokat-Reşadiye, Ordu-Ünye-Fatsa bentonit yatakları ile Konya-Malatya-Elazığ-Trabzon-Giresun ‘ da da yataklar mevcut.

Özellikle Çankırı ve Karadeniz bölgesinde önemli oluşumlar var. Ancak bentonit denilince akla gelen yer Çankırı. Her bentonit aynı değerde değil, bölgelere göre karakteristik özellikleri var.

Bölgelere göre değerlendirme yaparsak örneğin; Karadeniz bölgesinde çok yüksek kalitede bentonit mevcut, ancak döküme uygun değil. Genel kanı döküm şartlarının gerektirdiği özellikleri hangi bentonit sağlıyorsa o bentonit iyidir. Maden yatağından alındığı şekliyle döküm işleminde kullanılmasında ortaya çıkan problemler uzun yıllar içerisinde sektörü “Bentonit’in İyileştirilmesi Çalışmaları’na yönlendirmiş. Git gide daha çok global düzeyde rekabet sorunu yaşayan firmalar daha yüksek kalitede ürün kullanmak zorundalar.

Yerküre genelinde uluslar arası maden işletmelerinin milyarlarca dolar harcadığı bu alanda ülkemizde de hayli olumlu gelişmeler yaşanmış. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde Türk döküm sektörünün nasıl bir bentonit istediği görüşü alınarak Türkiye’deki bentonit yataklarının fiziksel olarak incelenmesi ile yapılan akademik düzeyde çalışmalar ve etkinlikler sonucunda “Türkiye’de Döküm Bentonitleri’nin  2000’lerde İyileştirilmesi başlıklı bir araştırma yayınlanmış.

Bentonitin ekonomik getirisi ise çelişkili bir durum arz etmekte. Örneğin döküm sanayinde kullanılan bentonitin topraktan 

kullanıma hazır hale geçene kadar  işlem sayısı   fazla olmadığından katma değer   getirisi çok az. En çok kullanıldığı alan olan demir çelik sektöründe kullanılan bentonit türü  (pelet bentonit) en ucuz bentonit. Kozmetik, boya, ilaç vb. nano teknolojik işlemlerin  çok  olduğu  yükte  hafif, pahada ağır ürünlerin yer aldığı sektörlerde ise katma değer çok yüksek. Türkçesi karlı işler.

  Yıllardan beri   bir çok firma Türkiye bentonit alanında  faaliyet göstermekte. Bunların yanında bir süre önce Türk bentonit sektörünün  örnek kuruluşu Bensan’ı satın alarak piyasaya giren uluslar arası maden kuruluşu Amcol  Şirketi ise Edirne-Enez’de çıkarttığı bentonitten elde ettiği ürünleri  yağ, boya ve deterjan sanayilerinde kullanılmak üzere  Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika  pazarlarına ihraç etmekte.

Bizim diyeceklerimiz buraya kadar, derdimiz kamu oyumuzun dikkatlerini ilçemizin atıl-gizli serveti bentonitin üzerine yönlendirerek ileride bir ekonomik zenginliğe dönüşebilecek bu servetin değerlendirilebilmesine katkıda bulunmak.

Bundan sonra söz şirin-küçük-güzel ilçemiz Ünye’nin işsizlik-yoksulluk dertlerine derman olabilmek için kafa patlatan aralarında birçok değerli dostlarımızın da bulunduğu akil adamlarında, maden mühendisleri ve işletmeci  arkadaşlarımızda, sermayedarlarımızda, ilgili sosyal-ekonomik sivil toplum örgütlerimizde, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Ticaret Borsası’nın  yönetim kurulları ve meclislerinde, il-ilçe özel idareleri ve mülki idare amirlerimizde, Ünye’mize hizmet için yarışan politikacılarımızda.

  Saygılarımla.

 

Kaynak: Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği’nin yayın organı olan Türk Döküm Dergisi.

 

 

Bu haber toplam 257 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bentonit

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler