HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Mart 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Mart 2020 Salı Saat: 08:45

Cahilin Dindarlığı

AYDIN YIĞMAN Ünye Eski Müftüsü
Cahilin  Dindarlığı

Cahilin dindarlığı arttıkça sapması da artar

Ebedi yolculuğumuz bilgisiz olmaz. Dinimizi ciddiye almalıyız. Hissi dindarlıktan ilmi dindarlığa geçmeliyiz.

 

"Yerlerin ve göklerin yaratılması, dillerinizin, renklerinizin farklı olması da O'nun kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için ibretler vardır "(Rum,22)

 

 

İnsanlık Hakk’ın ve batılın temsilcileri diye ikiye ayrılmıştır. Hem Hakk’ın hem de batılın kendi içinde bölünmüş olması da Allah'ın takdiriyledir. Allah kullarının farklı farklı, çeşit çeşit, rengârenk olmasını dilemiştir. Bugün gördüğümüz değişik mezhepler, tarikatlar, gruplar, fırkalar bir hikmet gereğidir. Evet, bir toplumda terzi, kasap, lokantacı, marketçi, eczacı olacak. Eczacıya gerek yok diyebilir miyiz? Hepsi hayatın rengidir. Gruplar, cemaatler tarikatlar hayatın rengidir.

 

Farklılıkları Allah'ın kudreti olarak görmeliyiz. Başkalarının yanlışı bizim sevabımız olamaz. Bizim mutluluğumuzda başkalarının felaketi üzerine inşa edilemez. Farklı olanları zenginliğimiz olarak görmeliyiz. Farklılıklar nimettir. Farklı olana kin beslemek, düşmanca tavır sergilemek yanlıştır. Allah insanları farklı kültürlerde, farklı coğrafyalarda, farklı renklerde, yaratmıştır.

 

Cahilin dindarlığı arttıkça sapması da artar.

 

Hz. Peygamber bir gün ashabıyla beraberken ayağa kalktı ve şöyle buyurdu: "Dikkat ediniz! Sizden önce Ehl-i Kitap olanlar yetmiş iki fırkaya bölündüler. Kuşkusuz bu ümmet de yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bunlardan yetmiş ikisi cehennemde, biri cennette olacaktır."( Tirmizi, İman,18; İbn-i Mace, Fiten, 17; Ebu Davud, Sünne, 1)

 

Bu hadisi şerif bize şunu ifade ediyor: "Ey Müslümanlar, sizden önceki ümmetler bölünüp parçalanarak perişan oldular. Şayet siz de bölünür parçalanır, birlik ve beraberliğinizi bozarsanız aynı akıbete siz de uğrarsınız. Benim oluşturduğum birlikten ayrılan sapıklığa gider. Bu da sizi Cehenneme götürür. Sakın ayrılığa düşmeyin!"

 

Maalesef günümüzde hangi mezhebe, hangi gruba, hangi cemaate gitseniz kendisinin Hak olduğunu ifade etmektedir. İnsanları tarikatlı olanlar ve tarikatlı olmayanlar, diye ikiye ayırdılar. "Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır." dediler. Tarikat mensubu olana "Bizim ihvan" diye hitap ettiler. Sanki Allah onları müfettiş tayin etti. Ümmeti Muhammed mantığından uzaklaşıp cemaat mantığına bürününce böyle olmaktadır. Dindarlık kötü bir şey değildir. Dindarlıktan zarar gelmez. Ancak cahilin dindarlığı arttıkça sapması da artmaktadır. Cahilin dindar olanına karşı dikkatli olunmalıdır. Allah korusun Allah için adam öldürür.

 

Ebedi yolculuğumuz bilgisiz olmaz. Dinimizi ciddiye almalıyız. Hissi dindarlıktan ilmi dindarlığa geçmeliyiz. Gözümüzü kapadığımızda bitecek olan şu yalan dünya hayatında bile dünya işlerimizle ilgili olarak mimara, mühendise, avukata başvuruyoruz. Dine gelince işin çehresi değişiyor. Cahil olmasına rağmen rahatsızlanınca doktora gidiyor, ona aklı eriyor, dini konulara gelince ciddiyetten uzaklaşıyor, erbabına müracaat etmiyor.

 

Bizler iman kardeşliği ipine dizilmeli, birbirimize destek olmalı, "birbirini destekleyen tuğlalar" gibi olmalıyız. Sevinçte ve tasada ortak olmalıyız.


 Kim Buldu?


TELEFON 

 1876’ da Alexander Graham Bell, telefonu icat etti. Bell ve Thomas Watson adlı elektrik mühendisi, bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yaptılar. Alıcı, sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım bir tel aracılığı ile ahizeye taşınıyordu. Tarihteki ilk telefon görüşmesini, 10 Mart 1876‘ da Bell yapmıştır.


RADYO 

 1902’ de İtalyan mucit Guglielmo Marconi, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Böylece radyo doğdu. Marconi, radarın mucidi Hertz’ in yapmış olduğu deneyleri kullanarak bulunduğu yerden 9 metre uzaktaki bir kapı zilini çalmayı başarabiliyordu ve bunun için her hangi bir kabloya ihtiyaç duymuyordu. Kullandığı yönteme “elektromanyetik” adını vermişti.


FM-RADYO 

 1920’ de Edwin Howard Armstrong, FM radyoyu geliştirdi. Elektrik mühendisi Armstrong’ un elektromanyetik ve elektrik alanında yaptığı icatlar çok önemlidir. Fakat onun belki de hepimiz tarafından bilinen icadı, geniş aralıklı yayın yapan FM radyo bandı çok önemlididr.
UYDU : 4 Ekim 1957’ de Ruslar, ilk uydu Sputnik’ i Dünya yörüngesine yerleştirdi. Dünya’ nın ilk yapay uydusu sadece bir basket topu büyüklüğünde olup 82 kg ağırlığındaydı. Bu minik uydu, 98 dakika içinde yörüngeye yerleştirilmişti. Sputnik, insanoğlu için uzay çağının başlangıcı demekti.


CENGELLI IGNE : Dünya, 1849’ da Walter Hunt tarafından bulunan, çok basit ama faydalı bir ürünle tanıştı: Çengelli İğne. Çengelli iğne, Amerikalı mucit tarafından sadece 15 dolar kazanabilmek amacıyla bir iddia sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Bu haber toplam 255 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Cahilin, Dindarlığı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler