HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Mart 2020 Çarşamba Saat: 08:39

1915 ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞININ 105 Ci YILI ANISINA Gallipoli–Gelibolu ÇANAKKALE SAVAŞLARI

Yaşar KARADUMAN
1915  ÇANAKKALE  DENİZ SAVAŞININ 105 Ci  YILI  ANISINA  Gallipoli–Gelibolu ÇANAKKALE SAVAŞLARI

18 Mart 1915 de deniz savaşları ile başlayan daha sonra 25 Nisanda yapılan bir çıkartma ile dokuz ay devam eden kara savaşlarının bu yıl yüz  beşinci yıldönümüdür.

Çanakkale  savaşları Birinci Dünya Savaşı içinde geçen bir savaştır, savaşın sonunda İngiltere ve Fransa orduları Çanakkale’yi geçememişler ve 9 Ocak 1916 da Gelibolu yarımadasını terk etmek zorunda kalmışlardır.

 

Çanakkale-Dardanel

Gelibolu yarımadası üzerinde geçen bu savaşa Dünya Savaş Tarihinde Çanaklale Savaşları denir. Bazı devletler Gallipoli, bazıları, Dardanel der. Gallipoli Gelibolu’nun Dardanel ise Çanakkale’nin eski adlarıdır.

Çanakkale Savaşları, 1 ci Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı Devleti ile Fransa İngiltere ve Rusya arasında geçen deniz ve kara savaşlarıdır.

İngiltere, Fransa ve Rusya İstanbul'u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Karadeniz’e çıkmak ve Rusya'yla güvenli bir askeri ve ticaret yolu açmak istiyordu.

Fransız ve İngiliz orduları bu savaşta araç ve yüz binlerce asker zayiatı vererek mağlup oldu ve boğazları geçemedi.

 

Birinci Dünya Savaşında İngiliz, Fransız ve Rus donanmaları Çanakkale Boğazını geçip, İstanbul’u ele geçirmek, Rusya’ya boğazlar yolunu açmak için boğaza saldırdılar. 

Savaş 3 Kasım 1914’te İngilizlerin Seddülbahir’i gemilerden atılan toplarla denizden dövmesiyle başladı. 19 ve 23 Şubat 1915 saldırılarından netice alamayınca, 18 Mart 1915’te büyük bir saldırı yaptılar.

Bu saldırıda düşman, 3’ü büyük zırhlı olmak üzere 9 savaş gemisi kaybetti. 11 savaş gemisi de ağır yaralandı.

 

 

Denizden Geçemeyen Düşman

Bu sefer  karadan saldırdı

Denizden netice alamayan düşman kuvvetleri, 25 Nisan 1915’te 300 ün üzerinde büyüklü küçüklü gemilerle Seddülbahir ve Arıburnu’na asker silah araç, gereç, araba, at, eşek, yiyecek ne varsa çıkardılar.

Seddülbahir, Arıburnu, Morto Koyu, Alçıtepe, Kanlısırt, Conk Bayırı, Kabatepe, Kocaçimen ve Anafartalarda çok kanlı göğüs göğüse savaşlar oldu.  Düşman kuvvetleri dokuz ay sonra 9 Ocak 1916’da çekilip gitti. 

 

Mustafa Kemal

Gelibolu Yarımadası’ndaki  kara savaşlarıyla Mustafa Kemal komutasındaki subaylar ve Türk ordu birlikleri dünyayı şaşırtan bir cesaret ve kahramanlık sergilediler..  Çanakkalede Mustafa Kemal ile birlikte savaşan subaylar yıllar sonra Türk Kurtuluş Savaşını yapacaklardı

Son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz 1994'te 110 yaşında öldü.

Avusturalya’dan getirilerek Çanakkale’de cepheye sürülen  ve savaştan sonra Türklere büyük bir sevgi ve saygı besleyen son Anzak askeri de 1997'de ölmüştür.


Çanakkale nere,

Gelibolu nere?

Çanakkale, Çanakkale boğazının giriş kısmında  bir ilimizdir. Bundan dolayı boğaza da Çanakkale Boğazı adı verilmiştir.

Antik çağdan kalan Troya  Turuva kalıntıları il sınırları içerisindedir. Osmanlılar Trakya'ya Çanakkale üzerinden geçmişlerdir.

Boğazın doğu kıyısında ve en dar yerinde kurulmuştur. Burada denizin şekli tıpkı bir çanağı andırır. Boğazın en dar yerinde Fatih Sultan Mehmet döneminde Rumeli yakasında Kilitbahir, Anadolu yakasında Sultaniye ya da Çanak Kalesi adı ile anılan kaleler yaptırılmıştır. Bugünkü Çanakkale ilinin adı Anadolu yakasındaki Çanak Kalesi’nden gelmektedir.

Çanakkale’nin ilk ismi “Troas”tır. Sonradan “Hellespont” ismiyle anıldı. Osmanlı Devletinin Çanakkale’yi fethinden önce “Dardanellos” adını almıştı.

 

Gelibolu

Çanakkale ilinin Avrupa yakasında bir ilçesidir. Savaşların geçtiği ince ve uzun yarımadaya adını vermiştir, eski adından dolayı yabancılar buraya Gallipoli demişlerdir. Çanakkale Savaşlarına Gallipoli Savaşları da denir.

 Çanakkale savaşları Osmanlının Birinci Dünya Savaşında savaştığı cephelerden yalnızca biridir. Geride daha savaşılan altı cephe vardır.

Kafkas cephesi, Sarıkamış, Kanal cephesi Mısır, Filistin ve Suriye cephesi, Çanakkale cephesi, Hicaz-Yemen cephesi, Makedonya cephesi, Galiçya Cephesi, Romanya cephesi. En ağır yenilgiyi aldığımız Kafkas Cephesidir,

 

 

Kaynaklar ve alıntılar:

Turgut Özakman, Diriliş Canakkale 1915

Dr. İsmet Görgülü: ÇANAKKALE ZAFERİ VE ATATÜRK

Burhan Sayılır, Çanakkale Savaşları

İ

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler