HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Mart 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
20 Mart 2020 Cuma Saat: 09:01

Ünye Balıkhaneleri ve Çocukluk Günleri

Melih DUYGUN
Ünye  Balıkhaneleri  ve Çocukluk Günleri

“Her balığın en lezzetli yeme mevsimi vardır, o mevsimde daha lezzetli olur, balık satılırken balığın nasıl pişirileceği de tarif edilirdi”


Tavası, buğulaması, brastısı, ızgarası, çıtıratması gibi.

Çocukluk yıllarımızda tahtalu uçurtma yapmak ve top yanında uçurtmayı gökyüzünde dalgalandırmak büyük zevkti. Gazete kâğıdı, çıta un su karışımı çiriş denilen yapıştırıcı ile tahtalu yapılur, sonra uçurtmanın terazisi ayarlanurdu. Uçurtma gökyüzünde süzülürken ip bir çekilip bırakılır” uçurtmaya selam verdirilirdi.

Yıllar önce, Ünye balıkhanesi, belediye sinemasının yanında bugün kültür sarayının olduğu yerdeydi. Karayolu ve denize bakan yerde balıkhane, arka caddeye bakan taraf da ise kasaphane vardı. Balıkhanede sıra sıra balık tezgâhları üzerinde taze balıklar bir renk cümbüşü üzerinde dağılırdı. Bir de balıkçıların satış yaparken söyledikleri sözler hiç aklımdan çıkmaz.

“Mezgit al da eve tez git. Canlı canlı beyim bunlar, ister tava yap ister ızgara. Mezgiti altı aylık çocuğa yedir. Cam gibi hamsi beyim…” Biz küçük çocuklar balık satılırken balık poşeti satar, kendimize harçlık çıkarırdık. Sonradan poşetler balıkla beraber bedava verilmeye başlandı. Evimiz çarşıya uzak olduğu için öğlenleri evden çarşıya sefer tası ile yemek götürürdük. Genelde iki veya üç kap yemek olurdu. Yemekleri üç dört kişi beraber yerlerdi. Balıkhane öyle enteresan bir yerdi ki burada piyasada esnaflık yapıp iflas edenler, perakende balık satıp günlük yevmiyelerini çıkarırlardı. 

Özellikle Ünye’de balık tutulduğunda öğleden sonra büyük kayıklarla balıklar iskeleye getirilirdi. Balıkhanede tecrübeli çalışanlar tekne görülünce kimin teknesiyse hemen hazırlık yaparlar onu tanıyıp iskeleye kamyonlarla almaya giderlerdi. Ortaklı sistemlerde gelir gider hesaplanır kalan kâr hak sahiplerine ödenir. Buna pay denirdi. Pay genellikle bir buçuk, bir veya yarım gibidir. Pay dağılımı genelde nisan sonu gibi olurdu. Bizim büyüklerimiz o zaman bize bol harçlık verirdi. En çok tüketilen balık hamsi ve mezgittir. Sonra palamut, lüfer, çinekop, istavrit, izmarit, isbare, kalkan, zargana, barbun, tirsi, vs.dir.

Her balığın en lezzetli yeme mevsimi vardır. O mevsimde daha lezzetli olur. Hamsi mevsimi sonuna doğru hamsiler irileşir. Büyüklerimiz, hamsinin kulağına kar suyu kaçtı mı lezzetli olur, derlerdi. Herhalde deniz suyu iyice soğuyunca balık yağlanıp daha lezzetli oluyor. Küplere hamsi tuzlaması yapılır. Ayni şekilde palamutun da tuzlaması olur. Yazın hamsinin tuzu çıkarılarak yenirdi. Balık satılırken balığın nasıl pişirileceği de tarif edilirdi. Tavası, buğulaması, brastısı, ızgarası, çıtıratması gibi. Hamsi mevsimi başladığında bereket ve bolluk olurdu. Herkeş poşet poşet evine hamsi taşırdı. Evlerde nerdeyse üç öğün hamsi pişirilirdi. Bizim oturduğumuz Burunucu Mahallesi’nde fakir, babası olmayan ailelere balık dağatılırdı. Genelde bu işler hava kararınca yapılırdı.

Balıkhanede esnaflık yapanlardan hatırladığım şunlardır: Dofdin Saim,  Mustafa Duygun kardeşler, İrfan İhsan Yelen kardeşler (loliler) Fahri, Kadir Samsunlu kardeşler, Kürtoğlu Hüseyin, Kürtoğlu Ahmet, Kaleci Ömerin babası, Eyüp amca, Saru Mehmet, İnceceler, Hayati, Ekrem gibi isimleri aklıma gelenler. Çoğu Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hepsi de çok iyi insanlardı. Hepsine Allah rahmet eylesin.

 

Bir de bizi evden çarşıya balık almaya gönderirlerdi. Annem, oğlum bugün denizden çok motor geçti hadi balık alda gel, derdi. Balıkhaneye gidip balık alırdık. Yolda eve gelene kadar tanıdığım ve tanımadığım hemşerilerimiz, balık kaça yiyenim, diye sorarlar, biz de ortalama kafadan fiyat söylerdik. “Bi lira emmi.” Balık poşetini sallaya sallaya eve giderken poşet patlar balıklar yere düşerdi. Balık satılırken serbest piyasa koşullarına göre fiyat tespit edilir, akşama doğru balık satılmazsa fiyat kademeli olarak aşağı çekilirdi. Önce mezgit iki buçuk lira diye bağırılır, sonra fiyatı iki liriye iner, herkes fiyatı aşağı çeker. Sonra akşam pazarı balık kalmaz. O zaman çiftlik balıkçılığı yoktu. Irmak balığının kimse yüzüne bakmazdı. İlle de deniz balığı olacak. Kalkan balıkları canlı canlı temizlenirdi. Kanca ile yakalanan iri mezgitler, palamutlar, torikler, kofanalar hepsi hayallerimizi süslüyor.

Yaz aylarında midye büşürmek en güzel uğraşlarımızdan biriydi. Kayaların derin yerinden usta dalgıçlar gibi derine dalınır midye kayadan sökülüp sonra ayıklanır. Saç teneke üzerinde nar gibi kızartılırdı. Bu arada görev bölümü yapılır, büyükler ocakçı kalır, küçükler odun toplamaya gider komşuların bahçesinde çit kalmazdı. Birde pişirilen midyeler gelen turistlerle paylaşılır, iletişim sağlanmaya çalışılırdı

O yıllarda mahallemizde ana gövde üzerine bez kesilerek yapılan sandallar meşhurdu. Kayıkların etrafı yağlı boya veya katranla kapatılırdı. Sızdırmaz olması çok önemliydi. Her an batma tehlikesi mevcuttu. Yaz akşamları iskeleye doğru gezinti yapılırdı. İskele altı güvercin yumurtalarına ve yavrularına bakmak en büyük zevkimizdi. Bazı zamanlarda balık tutmaya giderdik. Büyüklerimiz bu kayıklar emniyetsiz oldukları için bunlara kâğıt kayık derlerdi. Hemen hemen her sene başında kayıklar yenilenirdi. O yılarda Uzunkum, Devrent taraflarında denize giren sayısı fazla değildi. Belediye otobüsleri dolmuşlar yaygın değildi.

 

Genelde Bahri Çicek, Saatçi Mehmet Özbayların yalısında denize girilirdi. Deniz kenarındaki evler kamuflaj yapar aileler rahatlıkla denize girerlerdi. Bronzlaşmak için  gazlı içecek kola ya da zeytinyağı tentürtüyot karışımı  vücuda sürülürdü. Küçükler sığ yerde yüzerler iyi yüzme bilenler ise grup halinde açılırlar, sırasıyla Kalebuzu, askerlik şubesi, iskeleyi, parkı görmeye çalışırlardı. Bazen evden izin almadan denize girerdik. Denizden çıkınca iç çamaşırımızı arkadaşımızla karşılıklı olarak burmak suretiyle suyunu sıkardık. İyice kurusun diye kayalara çarpardık. Yine de iyice kurumaz pantolonumuza ıslağı gecer, arkadaşlarımızla alay konusu olurduk.

Sahilde kayabaşlarında olta balıkçılığı yapmak en büyük zevklerimizdendi. Sahilden kayaların üzerinden sıçrayarak Atik yalusuna ulaşır, burada gedalla inelü yemlik olarak yakalanur veya hamsi yavrusu zamanı evdeki eski tül perdelerle yavru hamsi yakalarduk. Sonra ver elini Topyanı, Dikilitaş, Feneraltı, gemi, çamlık altı kayaları. Bir de büyük balıkların yavru hamsiyi kovaladığı, yoğuntu olursa deymeyin keyfimize gitsin. Denizin üzeri kıpır kıpır olur. Bazen aç balık yemsiz iğneye bile atlardı. Zargana balığını tutmak zordur. Yakalayınca misinaya boşluk vermeyeceksin. Denizden dışarı çıkınca kuyruğu ile misinayı bir birine dolar. Çinekop gibi balıklara istavrit balığının sırtından jiletle kesip yemlik yapardık Akşam av dönüşü yakalanan balıklar kızılot yaprağına dizilir eşe dosta hava atulurdu.

Çocukluk yıllarımızda tahtalu uçurtma yapmak ve Topyanı’nda uçurtmayı gökyüzünde dalgalandırmak çok güzel olurdu. Gazete kâğıdı, çıta, un, su karışımı çiriş denilen yapıştırıcı ile tahtalu yapılur, sonra uçurtmanın terazisi ayarlanurdu. Diğer uçurtmalar tehdit etmesin diye uçurtma kenarına jilet konurdu. Kuyruğa da denge sağlasın diye ağu otu bağlanurdu. Uçurtma gökyüzünde süzülürken ip bir çekilip bırakılır uçurtmaya selam verdirilirdi. Makara ipler birbirine bağlanarak en yükseğe kim salacak tartışması yapılırdı. Uçurtmanın ipi kopar peşinden radar tepesine kadar çıkılırdı.

Çocukluk ve gençlik yıllarımız bu şekilde akıp gitti. Ünye sevgisiyle dolu yüreklerimiz her zaman çoşmaktadır. Ünye dışında yaşamak zorunda olan bizim gibi gurbetçi hemşerilerimiz Ünye’mizin kıymetini daha çok anlamaktadırlar.

melihduygun@mynet.com

Tunçbilek-Tavşanlı-KÜTAHYA

 

Bu haber toplam 185 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, Balıkhaneleri, ve, Çocukluk, Günleri

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler