HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 09:42

Padişah Anneleri Neden Yabancı Kadınlardı? Osmanlı Padişahları Neden Yabancı Kadınlarla Evlendiler?

Yaşar Karaduman
Padişah Anneleri  Neden Yabancı  Kadınlardı? Osmanlı Padişahları  Neden Yabancı Kadınlarla Evlendiler?

Osmanlı çok ilginç olayları ve bugün dahi hala çözülememiş birçok sırrı içinde barındırmış bir cihan imparatorluğudur. Kuruluşu olan 1299 yılından ortadan kalktığı 1923 yılına kadar 623 yıl yaşamış 74 ayrı ülkeyi imparatorluk içinde yönetmiş ve çöktüğü zaman kalıntısından 36 devlet çıkmıştır.

Ortaasyadan 300 çadırla Söğüt kasabasına gelen ve bir dünya devleti çıkaran

Osmanlıların kurdukları bu büyük imparatorlukta bugün bile tam anlaşılamamış birçok olay ve uygulamalar olmuştur.

Bunlardan bu güne kadar çözülemeyen en önemlileri: 

Padişahların kardeş ve çocuklarını öldürmeleri, padişahların neden hacca gitmediği,  haremin esrarı ve bugün bakacağımız padişahların neden yabancı kadınlarla evlendikleri ve padişah annelerinin neden Türk olmayan kadınlar olduğu konusudur.

 

Esir Cariyeler

Birkaçının dışında padişah analarının hepsi Rus, Yugoslav, Rum, Ukraynalı Çerkez Gürcü Bulgar İtalyan, İspanyol gibi yabancı kadınlardır.

Padişah eşleri, küçük yaşlarda ganimet olarak veya esir pazarlarından alınmış  kızlardan seçilirdi. Bunlar çok sıkı bir eğitimden sonra cariye olurlardı. 

Osmanlı İmparatorluğu bir İslâm devleti idi, devletin ortak noktası İslam’dı. Osmanlı da  “yabancı” demek, Müslüman olmayan demekti…Başka ırktan olmak yabancı sayılmıyordu.. Müslüman olduktan sonra Türk, Yugoslav, Rus, Bulgar İspanyol, İtalyan olmak fazla bir şey değiştirmiyordu.

Bütün Padişah anneleri da çocuklarını Müslüman olarak doğurmuşlardır, milliyetlerine  bakılmamış Müslüman olmaları yeterli görülmüştü.. Osmanlı “biz yabancı kadın aldık” veya “bizim annemiz yabancı” demiyordu böyle bir kavram ve dertleri yoktu, Müslüman olmak yeterli idi

 

Cariye Nasıl Olunurdu?

Cariyenin yetiştiği yer  "Harem Okulu"dur, yetişme süreci uzun ve zor bir süreçti. Padişah eşi olabilmesi ise büsbütün zordu. Bunun için Harem'de üst düzey öğrenim görmüş olması yetmiyor, ayrıca gizli-açık tüm sınavlardan başarıyla geçmesi ve dini- insani sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmesi gerekiyordu.

O kadar ince elenip sık dokunuyor ki, bir kerecik sabah namazını kazaya bırakan cariyenin üstü çiziliyor, padişaha eş olarak seçilme ihtimali ortadan kalkıyor, sadece hizmetçi olarak değerlendiriliyordu.

Cariyenin eğitimi sekiz yıl kadar sürüyordu. Bu süre içinde hem dinin, hem dünyanın tüm incelikleri öğretiliyor, musikiden nezakete, temizlikten çocuk yetiştirmeye kadar gerekli bilgilerle donatılıyorlardı. Çocuk yaşta harem'e alınıp eğitildikleri için, eski  inançlarından hiç bir iz kalmıyordu.

Ya kalmışsa?  

Mümkündür, bir iki tane de olsa vardır. Eski dininde kalmak isteyen cariye padişaha takdim edilmez, sadece saray hizmetçisi olarak hayatına devam edebilirdi, baskı görmezdi.

 

Sıra ile padişahlara bakıldığında

Osmanlı Padişahlarının ilk ikisi Türk anneden, diğerleri sonradan Müslüman olmuş yabancı cariyelerden dünyaya gelmiştir.

Orhan Gazi, Bizans prensesi Theodora, Yıldırım Bayezit Sırp kralının kızı Despina ve II. Murad Sırp Mara dışında Hıristiyan kadınla evlenen padişah yoktur.

Sultan Birinci Murad’ın annesi Rum Horafira Müslüman olup Nilüfer Hatun adını almıştır. Yıldırım Bayezid’in annesi Bulgar Marya Müslüman olmuş, Gülçiçek Hatun, İkinci Murad’ın annesi Veronika Müslüman olup Emine Hatun adını almıştır…

Fatih Sultan Mehmed’in annesi Sırp Despina Müslüman olup Hüma Hatun olarak tarihe geçmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Polonyalı Helga  Müslüman olup Hafsa Sultan, Sultan İkinci Selim’in annesi Ukraynalı Roxana Müslüman olup Hürrem Sultan adını almıştır. Kaynak: Yavuz Bahadıroğlu

 

Neden yabancı eş aldılar?

Osmanlı uzmanı tarihçileri padişahların neden yabancı bir milletin kadınlarını eş aldıkları konusunda birleştiği birinci neden padişahın Türk olan eşinin ailesi ile uğraşmak istememesidir.

Yıldırım Bayezid bununla çok uğraşmıştır. Türk olan eşi padişahtan kendi akrabaları için iş, rütbe, torpil istemiştir. Padişahlar yabancı kadınları, böyle sorunları olmadığı için tercih etmişler  bu sonradan bir gelenek olarak devam etmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Osmanlı'da üst kimlik İslam idi ve insanlar kesinlikle milliyetlerine göre ayrılmazdı, devletin yapısı din esasına göre düzenlenmiş, ister atadan kalma, isterse sonradan olsun, her Müslüman eşit ve devletin aslî sahibi sayılmıştır, bu hüküm padişah eşlerini ve annelerini de kapsamaktadır.

Osmanlılar yabancı kökenli cariyeleri tercih ederken  güçlü aileler meydana gelmesinin önüne geçmek istiyorlardı.. En son güçlü aile Fatih zamanına kadar varlığını sürdüren Çandarlızâdeler idi.. Bunlar o kadar güçlenmişlerdi ki, zaman zaman padişahı zor durumda bırakabiliyorlardı. Son temsilcileri İstanbul’un fethine karşı çıkan Çandarlı Halil Paşa, Fatih tarafından idam ettirilmişti.

 

Osmanlı Türk’tü

Osmanlı, bir Türk imparatorluğudur..Fakat  bunu diğer unsurlara hissettirecek bir siyaset izlememişlerdir. Çünkü onlarca etnik unsuru bir arada tutmanın başka yolu yoktu.

Konuyu özetlersek, yabancı kadınlarla evlenmedeki en önemli neden padişahların eşinin ailesiyle uğraşmak istememesidir. Türk’le evlenen birkaç padişah bu konuda çok sorun yaşamıştır.  Kızın ailesinin yönetimde ağırlığının olmasını engellemek, bir nevi aristokrasiyi daha doğmadan önlemekti
Bu Osmanlı'nın bir Türk devleti olma gerçeğini asla değiştirmedi. Padişahlar Türk soyundan ve Türk ırkından geliyorlardı Osmanlı Oğuz Hanın oğullarından Günhan’ın oğlu Kayı’nın soyundan gelmektedirler, kökenleri Kayı boyuna dayanıyordu. Devlette halk Türkçe konuşurdu Türk adetleri yaşatılırdı. Kayı boyu Ortaasyadan gelip Bizansın sınırı olan Söğüt kasabasına yerleşmiş ve 1299 yılında burada devletlerini kurmuşlardır.

 

Aslını Unutamayanlar

Bazen de yabancı kökenli kadınlar Müslüman olsalar da kendi geleneklerini unutamıyorlardı. II. Mahmut’un annesi Nakşıdil Sultan, ölmeden önce oğlundan papaz  istedi. II. Mahmut da annesinin son dileğini kabul ederek bir Papaz çağırttı ve böyle bir olayın tekrarlanmaması için Hareme sadece Müslüman olan Çerkez ve Gürcü cariyeler seçildi.

Bu kural son padişah Sultan Vahdettin’e kadar sürdü. Vahdettin haremi dağıtma kararı aldı. Cariyeler kendilerine yetebilecek bir para verilerek serbest bırakıldılar. Bu hanımlar üst düzey Osmanlı devlet adamları ile evlendiler. Saraylı hanım ve saraydan çıkma hanım denilen hanımlar bunlardır.

 

Kaynaklar:-
Ali Kemal Meram, Padişah Anaları, 
İsmet Bozdağ, Hanzade Sultanefendi 

Yavuz Bahadıroğlu

Mehmet Yeşeren
Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu,
Çetin Altan, "Tarihin Korkunç Yüzü”,

Ahmet Şimşirgil, Tarih ve Düşünce Dergisi

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler