HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mayıs 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
13 Mayıs 2020 Çarşamba Saat: 09:24

Halkın Gıdası Üzerindeki Oyunlar

Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Halkın Gıdası  Üzerindeki Oyunlar

Ülkemizde, halkın gıda olarak kullandığı ürünler üzerinde yapılan hileler, bir makalenin değil; yazılsa ciltlere sığmayan kitap olur.

 

İlk olarak şunu ifade etmek isterim ki, Ülkenin el önemli sektörü olan Tarımı Allah’ın izni ile hallettik. Haşhaş ile başlayan ürün tahdit etme yarışını, birçok tarım ürünleri takip etti. Kendimize yetecek kadar pancar üretirken ekimini sınırladık. Dünyaya ün salmış Türk Tütününü, elbirliği ile yok ettik. Yakın bir süreç içinde çay da elimizden gidecektir. Allah bilir, ama fındık üzerinde de bazı planları da vardır. Tarım ürünleri bakımından, aşağı yukarı kendine yeter bir ülke durumundan, tarım ürünleri bakımından alıcı durumuna geldik.

 

Her yıl 2-3 milyon ton buğday ithal edilmektedir. Bunu sırası ile bir milyon tona yakın ithal ettiğimiz sıvı (likit) yağ takip etmektedir. Bir milyon ton pamuk, 400 bin ton kadar arpa, bir o kadar baklagil, sebze, meyveler bunu takip etmektedir. Sözde bu işleri bilen birisi çıkıyor ve 15 milyar dolarlık Tarım ürünü ihracatı yapıldığını ve bununla gurur duyulması gereken bir durum olduğunu ifade ediyor. Bizdeki en önemli hastalık, hep ihraç ettiklerimiz ifade edilir ve rekor kırıldığı söylenir. Ama, ithal ettiklerimiz üzerinde durulmaz. İhracatta rekor üzerine, rekor kırdığımız üzerinde durulur, fakat ithalatın bundan 100 milyar daha fazla olduğu hiç söylenmez. Tarım bakımından zavallı duruma düşen Ülkemizdeki ürünlerin üretimleri, ihtiyaç ile oranlandığı zaman, bir denge durumu ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak, depolarda 372 bin ton patates olmasına rağmen, birkaç spekülatörün belirli miktarda ürünü depo etmesi ile patatesin fiyatı 5 liraya çıkmıştır. Şimdi sıra limona gelmiştir. Birkaç yıldır etteki durum da aynıdır. Kurban bayramını arifesinde, yine spekülatörler piyasaya et sürmeyerek, suni bir pahalılık ortaya koymaktadırlar.

 

Tüm Avrupa’da 12 ile 15 TL civarında olan etin ortalama olarak 40-50-60 satılması hiçbir şey ile izah edilemez. Buğdayın bir kilosu 65 kuruş iken, ekmeğin kilosunun 4 TL olmasının izahı yoktur. Zira, bir kilo buğdaydan bir kilo ekmek ile 200 gr. Kepek elde edilir.

Güney Anadolu’da 20 kuruşa bile müşteri bulamayan portakalın, 2 ile 4 lira arasında satılması da ayrı bir husustur. İnsanımızın beslenmesinde en önemli besin olan, ekmeğe ve pideye, ramazan ayı öncesinde zam yapılması ise ayrı bir husustur. Tarım ürünleri, gerek alıcısı ve gerekse satıcısı bakımından geniş tabanlıdır. Burada en önemli husus, üreticinin sesini çıkaramaması ve tarımsal ürünlerin ticareti yapanların kasalarını doldurmalarıdır. Satılan tarım ürünlerinden üreticilerin ve çiftçilerin eline geçen paranın oran olarak yükseltilmesi gerekir. 

 

Hem liberal ekonomi deniliyor ve hem de fırıncılar derneği başkanı ucuz ekmek satanları tehdit ediyor, fakirlerin kursağına girecek olan lokmaya ortak olunuyor. Tüm bunların yanında, ürünlerdeki hile ve sahtekârlıklar akıl almaz düzeydedir. Açıkça ifade etmek gerekir ise ne yediğimiz belli değildir. Yapılan hileleri düşündükçe insanın bir şey yememesi gerekiyor. Tarım ürünlerinin fiyatlarındaki anormal yükselişler ve ürünlere yapılan hileler demek pek uygun düşmeyecek, yapılan sahtekârlıklar karşılığında, bunların denetimi ile ilgili kuruluşların elleri kolları bağlı olarak kalmalarını anlamak mümkün değildir. Devletin hakemlik ve hâkimlik görevini yaptığını görmüyoruz. Herkes kendi kanununu koyarak, istediğini yapıyor ve cezası olmayınca da yapmaya devam ettiği ortamı yaşıyoruz. İcatlar, üzerine icatlar yapıyoruz. Kovansız, arısız bal bile ürettik. Dürüstlüğün egemen olması dileği ile saygılarımı sunarım.  

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Halkın, Gıdası, Üzerindeki, Oyunlar

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler