HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mayıs 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Mayıs 2020 Perşembe Saat: 09:10

Ünye’de halen yaşatılan Bir Ortaasya yemeği Keşkek

Yaşar KARADUMAN
Ünye’de halen yaşatılan  Bir Ortaasya yemeği Keşkek

Keşkek, Oğuzlardan bozulmadan bugüne ulaşan eski bir Türk yemeğidir. Buğday ve kaynatılmış et le  yapılır.

 

Batı Anadolu, Trakya,  Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu yemeği olan keşkek, genellikle düğün ve bayramlarda yapılan, Anadolu'da yörelere göre farklılıklar göstermekle birlikte temel olarak yarma buğday ve etten oluşan geleneksel bir yemektir, Özellikle Edirne,Keşan, Balıkesir, Sinop,Tokat,Muş,Bafra, Ünye,Çankırı, Denizli, İzmir, Aydın, Muğla, Afyon, Amasya, Yozgat, Silifke ve Antalya yörelerinde yapılır. Anadolu' da keşkek daha çok düğün yemeği olarak bilinir.

Düğünden bir gün önce ıslatılan buğday, düğün günü sabahtan büyük kazanlar içinde kaynatılmaya başlanır. Kaynatılan buğdaylar ve etler büyük kazanlar içine alınarak dövülür. Bu işleme keşkek dövmek denilir.  Yorucu bir iş olan keşkek dövme işlemi sonucu etler ve buğday eriyerek özdeşleşir. Et, tahılla iç içe geçmiş, neredeyse tamamen yemeğin içinde erimiş durumdadır. Ne kadar uzun süre ve kuvvetle dövülürse o kadar iyi olduğu söylenir. Büyük kazanlarda odun ateşinde pişirilir. Yine yöreye göre değişmekle birlikte kırmızı biber, salça, soğan ve yağdan oluşan bir sosla servis yapılır. Genellikle dana etiyle yapılır ama tavuk etiyle de yapılabilir.

Keşkek yemeği özellikle Balıkesir, Sinop, Tokat, Çankırı, Denizli, İzmir, Muğla, Afyon, Amasya, Yozgat, Silifke ve Antalya yörelerinde çok tüketilmektedir. Özellikle Anadolu’da

 

KEŞKEK

Ülkemizde  geniş bir coğrafyada düğün, mevlit, asker uğurlama gibi  törenlerin başlıca ve değişmez yemeklerinden biri keşkektir. Bir delikanlıya "Senin düğünün ne zaman?" demezler, "Keşkeği ne zaman yiyeceğiz?" diye sorarlar.    

Ayrıca yörede sık kullanılan çok güzel bir deyim vardır. "Bu düğünün de keşkeği yendi" denir. Yani; bu iş hayırlısıyla sona erdirildi, demektir. Ne yaptığını bilmeyen, ulu orta konuşan, bilmediği bir işe karışanlar için de "düğün evini bilmez, samanlığa keşkek taşır" diye de  bir atasözü de vardır.  

Orta Asya'dan beri milli yiyeceğimiz olmuş ve kültürümüzle kenetlenmiş keşkeğin yöremizde nasıl pişirildiğini gelin birlikte öğrenelim.

Keşkek yapılacak buğday önce iyice ayıklanır, sonra dibek taşında dövülür. Düğünün ilk günü dövülecek buğday çuvallarla, davul zurna eşliğinde dibek taşına götürülür. Gençler bir yandan çeşitli oyunlar oynarken, diğer yandan sıra ile keşkeklik buğdayı döverler. İyi dövülen buğdayın keşkeği de güzel olur.

Keşkeğin pişirileceği kazanın dibine yeteri kadar zeytinyağı konulur. Kazanın altına ateş yakılır. Hemen usulüne uygun olarak dövülmüş keşkeklik buğdaydan bir miktar kazana atılır, yine yeteri kadar su ile incecik doğranmış soğan ilave edilerek karıştırılmaya başlanır. Keşkeğin iyice pişmesi ve lezzetli olması için çok iyi karıştırılması gerekmektedir. Buğday ilave edildikçe karıştırmaya devam edilir. Öte yandan bir başka kazanda kaynamakta olan et yemeğinin suyundan alınarak keşkek kazanına dökülür ve karıştırmaya devam edilir. Yeni dövülmüş buğday ve et suyu döküle döküle iyice karıştırarak keşkek istenilen kıvamına getirilir.

Keşkeğin tuzu başlarda atılmaz, pişme kıvamına geldiğinde atılır.

 

Eski Türklerde etli ve yoğurtlu olarak kışlık erzak hazırladığı bilinmektedir. Keşkek yemeğinin de kışlık erzaklar içerisinde yer aldığı söylenebilir. Çünkü yapılışı ve kullanılan malzemeleri bakımından tarhanaya benzemektedir. Hatta bunun yoğurtlusuna Anadolu’da ve hemen hemen bütün Türk dünyasında “kurut” adı verildiği bilinmektedir. Ayrıca, tarhananın etlisi de vardır. Orhun kitabelerinde rastladığımız “kergek” kelimesi ile bir ilgisi olduğu varsayımını, Dursun Yıldırım’ın, “Kağanlık Süreci” makalesiyle birlikte düşündüğümüzde, kabullenebiliriz.

“Keşkek; buğdayın kaynatılıp, kurutulup, zarlarının çıkartılmışına verilen adlardan sadece biri. Başka birkaç ad saymak gerekirse; keşkek, yarma, gendime, keşka, keşk, keşike,  dövme, namaz...” Bu isimler hem buğdayın kendisine hem de yemeğine verilen adlarmış. “Keşkek ölen kişinin ruhuna gitmesi için, ayrıca düğünlerde,  yılbaşlarında yapılır, mevlitlerde, hayır için, Ramazan aylarında, bayramlarda, üç aylarda, paskalyada yapılır” diye sıralıyor keşkeğin yapıldığı etkinlikleri.

 

Anadolu’da “keşkek” hazırlama geleneğini genellikle “Çepni” Türkmenleri canlı olarak yaşatmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi Çepnileri de bu geleneğe dahildir.

 

Kaynaklar :Yard. Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak,  

Fethiye Kültür Vakfı,

Bahattin Ögel

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, halen, yaşatılan, Bir, Ortaasya, yemeği, Keşkek

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler