HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mayıs 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
16 Mayıs 2020 Cumartesi Saat: 09:08

Ünyelilerin Kilo Problemleri

Ecz. Dr. Turgay Güven
Ünyelilerin Kilo Problemleri

“Bu kadar pideye düşkün memlekette kilo olmaz mı?”

En büyük suçlu Ünye halkının çok sevdiği pide.

Açık, kapalı, kıymalı, kuşbaşılı, peynirli, kaşarlı,

yumurtalı, yumurtasız çeşit çeşit pidelerimiz.

             

            

             Şimdi çok revaçta olan ve  dört mevsim adını verdikleri, dört tür malzeme ile  yapılan  dört bölümlü pide.

             Hep anlatırım, çocukluğumun geçtiği Ordu’nun kocaman büyük boy bir hamur çevrenin içerisinde yumurtayla çırpılmış maydanoz filan doğranmış, beyaz peynirli yağlısı.

             Şimdiki favorim ise üzerindeki erimiş tereyağı havuzunda az pişmiş kocaman bir yumurtanın yayıldığı, kaşarlı veya kuşbaşılı olan model.

             Pazar sabahı fırına erkenden malzemeyi götür, kuşlukta almaya git, biraz bekle, fırından yeni çıkmış mis gibi sıcak sıcak, dilim dilim, tepeleme bir tepsi kıymalı, peynirli, yumurtalı pideyi aç kurtlar gibi bekleyen büyük küçük, çoluk çocuk hane halkının önünde kahvaltı masasına koy.

            Misafir geldi, hısım akraban Almanya’dan İstanbul’dan, Adana’dan gelip geçerken uğramış,  itibarlı bir gurup misafirin bir vesileyle Ünye’de  soluklanmış, özellikle yaz ise, çıkar Çakırtepe’nin pide yerlerine, hem manzaradan gözleri gönülleri doysun, hem de sen  misafirlerine mahçup olma. 

             Zaten çevrede pideden, pideciden, pide çeşidinden bol bir şey yok, Fatsa-Bolaman pidesi, Terme, Çarşamba pideleri, Bafra pidesi. Her birinin ayrı tatları, ayrı lezzetleri var, malzeme, pişirme yöntemi, büyüklük, küçüklük, sertlik, yumuşaklık ve benzeri birçok özellik.         

         

              Vaktin birinde komşu-hemşehrimiz Fatsalı bir organizatör etkinlik için Fatsa’ya  getirdiği tanınmış bir şarkıcı hanıma Bolaman da pide ikram etmişti de, kızcağız lezzetini ulusal medyada anlata anlata bitirememişti.

               Ünyeliler fazla bilmezler, 60’lı yıllarda bir iş için Ordu’dan Samsun’a gelindiğinde dönerken Fatsa-Yalıköy den ekmek alınırdı.

                Yalıköy ekmeği’nin özelliği birinci sınıf has undan yapılıyor olmasıydı, benim çocuk hafızamda kaldığı kadarıyla o zamanlar belediye teşkilatı olan yerlerde has undan ekmek yapımı yasaktı, fırınlarda imal edilen ekmeklerde ikinci kalite un kullanılırdı. Yalıköy belediye olmadığından bu avantajını kullanıyordu, geçerken araba durur, anında parçalayıp pasta gibi yemelik, eve, konu komşuya ihtiyaçlık, siparişlik, hediyelik, üçer beşer torbayla alınırdı.

              Yıllar sonra geldiğimde Yalıköy ekmeğinin şöhreti bitmiş, yerini tadını katkı yapılan ekmeğinden aldığı iddia edilen,

-ki köfte hamurunun aynı veya yakın kalitede bir undan imal edilen  bir ekmek çeşidi olduğunu tahmin ediyorum- Yalıköy köftesi almıştı, halende devam ediyor.

              Yakın zamanlara kadar Trabzon’da Akçaabat köftesi meşhurdu, şimdi Of-Sürmene oralarda bir pideci var, yeni açılmış, tavsiye ederim, hakiki Trabzon yağı ve peyniri ile yuvarlak bir model.

          Ayrıca Ünye içinde çok sayıda et-köfte yerleri var,  Orman-yayla bölgesi Akkuş’un, Tekkiraz’ın et kesim yerleri. Fatsa-Bolaman-Perşembe et-köfte yerleri, Terme –Çarşamba et-köfte yerleri.

 Daha iyisi kebap yerleri.

               Ordu’ya gittin, dönerken Perşembe Fatsa arası eski yola gir, et ye, köfte ye, pide ye tabii arada balıkçı yerlerine uğra,   balık, rakı filan, kafana göre takıl.

               Samsun’a gittin, dönerken et ye, kebap ye, pide ye, Trabzon’a gittin, köfte ye, pide ye, Bafra’ya gittin, et ye,  pide ye.

               Yaz kış et, pide, fırında güveç. Kışın evlerde kocaman tepsilerle hamsi pilavı, sonra su böreği. Evde hanımların sofraya koyduğu, makarnayı, pilavı, böreği, tatlıyı, dolmayı, sarmayı da unutmuyoruz.

               Bir de Ünyelilerin beni şaşırtan bir biçimde sabah kahvaltısında da yedikleri iştah açıcı, yağda kavrulmuş fasulye turşusu, bizim taraflarda yemek yanında yenir.

               Zaten düğün dernek, yemek içmek hiç eksik olmuyor,  üstüne Allah eksikliğini göstermesin, otuz Ramazan, Allah ne verdiyse zenginlikte iftar sofraları.

               Bunlar zaten Karadeniz’in genelinin de ve aynı zamanda Ünye’nin  de belirgin özellikleri.

               Tüm bunlara rağmen genelde Karadeniz insanında örneğin bir Ege insanı kadar kilo fazlalığı yok.

               Birincisi bölgenin bol ve çeşitli yeşil sebze ürünü temeline dayalı zengin bir sebze ağırlıklı yemek portföyü olması ve beslenmede sebzeye de ağırlık verilmesi durumu biraz dengelemekte.

             Sonra malum, balık bol,  sabah namazında hamsi yüklü motorların kumsala vurduğu, büyüklerimizin akşam parmağına taktığı iki üç tane tepsi gibi kalkanla eve geldikleri eski zamanlardaki gibi olmasa da yinede hatırı sayılır bir balık tüketimi mevcut.

         

               

               Karadeniz’ de genelde kırmızı et tüketimi olarak yağı fazla olmayan sığır eti tüketimi yaygın. Eti yağlı olan koyun eti tüketimi daha az.

                İkincisi Karadeniz insanı birçok bölge insanına kıyasla çok hareketli, çalışkan.  Karadeniz bölgesi insanlara çok rahat bir yaşam imkanları sunamıyor, Karadeniz insanı rızkını-nafakasını-geçimini çıkarabilmek için bedenen, fikren, ruhen çalışmak zorunda. Türkçesi; yediğini yakıyor.

                                Yaz-kış kiloları-obeziteleri azaltabilmek için sahildeki yürüyüş yollarında ter atan, belediyenin spor parklarında çabalayan, plajlarda  Karadeniz’in devasa dalgalarıyla boğuşarak, zayıflamaya çalışan hemşehrilerimize Allah kolaylık versin.

                                    

Bu haber toplam 324 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünyelilerin, Kilo, Problemleri

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler