HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mayıs 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
22 Mayıs 2020 Cuma Saat: 08:57

Musevi Türkler-Karaim Türkleri "Onüçüncü Kabile"

Yaşar Karaduman
Musevi Türkler-Karaim Türkleri "Onüçüncü Kabile"

Arthur Koestler, "Onüçüncü Kabile" kitabında Hitler'in Yahudi katliamında yok ettiklerinin Hazar Türkleri ( Karay) oldukları iddiası, çeşitli çevrelerde benimsenmektedir.

 

Türklerin Müslüman olmadan önce Ortaasya’daki ilk dinleri Şamanizm’di. Türk boyları yüzyıllar içinde anayurtlarını terk edip başka başka yerlere göç ettiler. Dinsel inançlarında da değişikler oldu, içinde bizim de bulunduğumuz bir kısım Türkler Müslümanlığı, bir kısmı Hıristiyanlığı, bir kısmı eski dinleri plan Şamanizm’de kaldılar, bir kısmı Budizm’i, bir kısmı da Museviliği seçti.

Burada bugün sizlere Museviliği seçen Türk boylarından Kıpçak Türklerinin oluşturduğu Hazar Hanlığı’nı ve onların günümüzde torunları kabul edilen “Karaim Türkleri” ni anlatmaya çalışacağız.

Göktürk İmparatorluğu"nun yıkılmasından sonra kalıntılarında  650 yılında Hazar Devleti kuruldu başkentleri, İtil, Etel veya Belencer’di. Hazar kelimesi Türk kökenli bir kelimedir, Hazarlar kendilerine Sabar Türkleri de derlerdi.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Forsu"ndaki yedinci yıldız ve yedinci bayrak Hazar Hanlığının bayrağıdır.

Bizanslılar, Hazarların yaşadıkları bölgeye Sabariya derlerdi. Bu bölgeye bugün Sibirya denir..

Hazarlar, bizim de içinden çıktığımız Oğuz boyundandırlar, dört yüz sene Hazar denizi ile Karadeniz arasında devlet olarak varlıklarını sürdürdüler. Alfabe olarak Orhun yazıtlarının alfabesi olan Göktürk alfabesini kullandılar, Türk dilinin Kıpçakça lehçesini konuşurlardı. Bu lehçe Türk dili içinde Oğuz lehçeleri gurubunda en çok konuşulan gurubu oluşturur. Hakanlarına, Büyük Kagan, Kagan Beg, Hakan Beg, Şad Tarkan, Yabgu diye hitap ederlerdi. Şehirlerinin adları Saksın, Sakarkent, Yüzkent, Begkent (Beykent), Hakanlarının adları da, Bulan, Ubaca, Bünyamin, Yusuf ve Sabutay’dır.

 

“On üçüncü Kabile”

  Karaim Türkleri

Türk Hazar devleti çağının ve doğu Avrupa’nın en önemli ve en modern devletlerinden biri idi. Tarihte kurulan on altı Türk devletinden biridir. Önceleri Gök Tengri ve Şaman inancına sahip olan Hazarlar 780 yılında, diğer Türk devletlerinin Müslümanlıkla yavaş yavaş tanıştığı yıllarda, bir taraftan Müslüman Arapların, diğer tarafta Hıristiyan Bizansın baskılarından kurtulmak için Museviliğin on iki mezhebinden biri olan Karaim mezhebini kabul ederek Museviliği seçtiler.

Karaim mezhebi Hazar Türkleri’nin daha önceki dinleri Şamanizm’le benzerlikler göstermekte idi. Tarihte Museviliği kabul etmiş tek Türk topluluğudur.

Kendisi de bir Hazar Türkü olan Macar yazar Arthur Kösler "On üçüncü Kabile" adlı kitabında " Hazarlar sekizinci yüzyılda en parlak dönemini yaşamışlardır" demiştir. Çevredeki bazı komşu devlet ve krallıklar Hazar Hanlığına "Yahudi Krallığı" da demişlerdir.

Zamanla zayıflayan ve eski ekonomik ve askeri gücünü kaybeden Hazarlar komşu devletlerin ve Rusların saldırıları ile 980 yıllarında yıkılmışlar, 1100 yıllarında da tarih sahnesinden tamamen silinmişlerdir. Hazar Kağanlığının yıkılmasından sonra dağalan Hazarların bir kısmı, diğer Türk boylarına karışmış bir kısmı da Ukrayna, Litvanya, Macaristan Kırım ve Polonya’ya ve Romanya’ya dağalmışlar bir kısmı da İstanbul’un fethinden önce Bizans’a gelerek Karaköy civarında yerleşmişlerdir.

 Geniş topraklarını işletecek nüfustan yoksun Litvanya Prensliği 1370 yılında Türkçe konuşan Türk Hazar Yahudilerini  Polonya ve Litvanya’ya yerleştirir ve geniş ayrıcalıklar tanır.

Karay Dili

Karayların konuştuğu dil Kıpçak Türkçesi grubuna dahildir..

Günümüzde küçük bir topluluk olan Karayların dilini yeryüzünde konuşanların sayısının 5000 dolayında olduğu sanılır.

Karay dilinin, Karaçay, Kırım Tatarcası, Nogay gibi öteki Kıpçak Türkçe lehçeleri ile birçok ortak özelliği vardir. Bu lehçeleri konuşan topluluklar dil dışında ortak gelenekler, öyküler, masallar, koşuklar, yemek adları gibi özellikleri de paylaşırlar.

Karaylar ibadetlerinde Karay Türkçesi konuşurlar. Karay Türkçesinin Troki (Trakay), Kırım ve Haliç-Lutsk şeklinde üç ağzı bulunmaktadır.

 

 

Hitler Yahudi Diye Türkleri mi yaktı?

Dağılan Hazarlar artık gittikleri yerlerde Hazar Türkü değillerdir. Bağlı oldukları Yahudi mezhebinden dolayı onlara Karay Türkleri, konuştukları Türkçeye de “Karaim Türkçesi” denildi, bu mezhebin tamamı zaman içinde Türklerden oluştuğu için "Karaim" sözü bir mezhebi ifade etmekten çok, Musevi Türkleri anlatan bir terim oldu.  Cumhuriyet devri yazarlarımızdan Refik Halit Karay’da bunlardan biridir. İsrail Yahudileri ise onlara "Kuzeri" dedi.

Museviliğin on iki mezhebi vardı, bu mezhepler, Nuh peygamberin oğlu "Sam"ın torunlarından Yehuda’nın on iki oğluna ait mezheplerdi, bütün dünyadaki Yahudilerin ve Doğu Avrupa Yahudilerinin bu on iki kabileden geldiğine inanılırdı.

Kendisi de, Hazar Türkü ve Musevi bir ailenin çocuğu olan yazar Arthur Köstler "On üçüncü Kabile" adlı kitabında bunun böyle olmadığını, Doğu Avrupa (Aşkenaz) Yahudilerinin Türk kökenli Hazarlar olduklarını yani bir kabile daha olduğunu ve on üçüncü kabileden geldiklerini savunmuştur.

Artur Köslere göre İkinci dünya savaşında Hitlerin Yahudi diye yaktığı insanlar aslında Polonya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine dağalmış Hazar Türkleri idi..

Hazar İmparatorluğunun dağılması ile Kırım"a giden bir kol,  buradan Rusların baskısı ile Romanya"ya oradan Edirne"ye gelir. Fatih Sultan Mehmet Edirne"ye gelen bu kolu İstanbul’a getirtir ve daha önce Bizansın fethinden önce  gelenlerin oturduğu yer olan Karaköye yerleştirilirler.  Karay"ların oturduğu yer anlamında halk buraya Karayköy der, sonraları söylene söylene Karaköy olur.

1560 yıllarında Eminönü’ndeki yeni Cami"nin yapımı sırasında Karaim Türkleri diğer Yahudi cemaatlerin yaşadığı Hasköy’e yerleştirilir.

 

İstanbul’da Son Karaimler

Bugün az da olsa küçük bir Karay Cemaati İstanbul Hasköy"de yaşamaktadır her Cumartesi buradaki ibadethanelerinde ayinlerini yapmaktadırlar. Karay"ların ibadethanelerinin adı "Kenesa" dır. Allahın adını "Tengri" olarak anarlar. Karaylar İstanbul"da İstanbul Türkçesinin dışında, Karay Türkçesinin Trakay-Galits ağzını konuşmaktadırlar. Atatürk 1934 yılında yapılan Türk Dil Kurultayı"na Karaim Türklerini de çağırmıştı. Biz bugün bu soydaşlarımızı unuttuk.

Tarih boyunca on altı devlet kurup yıkan Türkler, son Türk devleti olarak olan Türkiye Cumhuriyetinin cumhurbaşkanlığı forsunda bu 16 devleti birer yıldız birer bayrakla temsil edilir, cumhurbaşkanlığı forsundaki 7. yıldız ve yedinci bayrak Hazar devletini temsil eder. Hazar Kağanlığı (ya da devleti)  tarihteki tek Yahudi Türk devletidir

Türkiye"de Karay Türklerinin sayısı 1985 yılında 150, 1995"te 90, 2000 yılında ben bu çalışmaya yaparken onları bulmuş ve konuşmuştum 70-80 kişi kalmışlardı.  

Hasköy’de bugün bir ibadethaneleri ve mezarlıkları bulunmaktadır. Bu mezarlığa araştırma için özel izinle birçok defa gittim, çok ilginç mezar taşlarının fotoğraflarını çektim. Mezar taşları bazen Türkçe bazen İbranice yazılmıştı.  İbadethanelerinde cemaat az olduğu için ayin yapılmıyordu ayinlerini izlemem mümkün olmadı.

 

Kaynaklar:

Doğan Avcıoğlu -Türklerin Tarihi c.2

Arthur Kösler-13.cü Kabile

Ahmet Ağaoğlu-Türk Alemi-Türk Yurdu c.1-2

İbrahim Kafesoğlu-Türk Milli Kültürü

http://www.bilinmeyenturktarihi.com/tag/karaim-turkleri

Yusuf Akçura-Yeni Türk Devletinin Öncüleri

Reşat Ekrem Koçu-Osmangazi"den Atatürk"e

Türk Dünyası Araştırmaları, Musevi Türkler, Karaimler

Vikipedia

Bu haber toplam 214 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler