HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
15 Haziran 2020 Pazartesi Saat: 08:57

Ünye’de Nesli Tükenen Balıklar

CANİK DERGİSİ
Ünye’de Nesli Tükenen  Balıklar

Kirlilik 26 balık türünü yok etti

 

Dünyanın en büyük iç denizlerinden biri olan Karadeniz'e aşırı kirlilik mahvediyor. Yüzde 80'i karasal atıklardan kaynaklanan ve önüne geçilemeyen kirlilik sebebiyle Karadeniz'de yaşayan 26 tür balık neslinin tükendiği öğrenildi.

 

Karadeniz kirlenme nedeniyle her geçen gün fakirleşiyor. Çevre ülkelerin kanalizasyon atıkları ile Tuna, Dinyeper, Don ve Kuban gibi nehirlerin taşıdığı petrol, gübre, ağır metal ve diğer endüstri atıkları bölgenin ekosisteminde geri dönülmez etkiler bırakıyor.

 

Aşırı avlanma, troller ve deniz kirliliğinden dolayı Karadeniz’de dolayısı ile Ünye’de bazı balıkların nesli tükenmekte veya az avlanmaktadır.

 

 “USKUMRU KAYBOLDU”
Uskumru balığı kaybolmuş, Lüfer ve Palamut azalmıştır. Yine Hamsi ve Çaça azalmış, Kofana ve Torik yok denecek hale gelmiştir. Hamsi balığının stoku, boyu ve ağırlığı da azalmıştır. Karadeniz’de havyarı ile tanınan ve nehir ağızlarında yaşayan Mersin balığı ile Pisi balığının nesli azalmıştır.”
Sonuç olarak kılıç balığı yok olmuş, levrek, mırmır, altınbaş kefal, izmarit, karagöz, çipura, mercan, sinarit, traça, orfoz ve lakoz gibi ekonomik balıklarımızın ortadan kalkması gündeme gelmiştir.

 

Yok Olan Balıklar

Ünye’de eskiden var olan birkaç balık türü bugün ya avlanamıyor veya nesli tükenmiştir.

Bu balıklar hangileridir, neden yok oldular?

Marmara'da ekonomik değeri olan 143 balık türü yol oldu. Ege ve Akdeniz'deki balık varlığı da hızla azalıyor.

Denizlerimiz yüzde 80 oranında karadan ve insan eliyle kirletiliyor. Sanayi atıkları, tarım havzaları boyunca tarımda kullanılan böcek ilacı, gübre ve diğer giderlerin atıkları, Karadeniz'e ulaşıyor. Yılda sadece 570 milyon ton evsel atık nehirlerle Karadeniz'e ulaşıyor.

Karadeniz'de daha önce yaşayan, Akya, Çipura, Avcı, Fangri, Dülger, Granyöz, Kırlangıç, Iskarmoz, Hani, Kolyoz, Kepez, Melanurya, Sarıgöz, Sarıağız, Orkinos, Mercan, Mırmır, Minekop, Sarpa, Sinarit, Trança, Lipsos ve zurna balıklarının nesillerinin tükendiği halen avlanmakta olan balıkların da her geçen gün azaldığı öğrenildi

 

Ünyeli balıkçılar ne diyor?

 

Kaptan Balıkçılık-

Ömer Bozkurt:

Karadeniz'de 30 yıl önce yaşayan birçok balık türünün şu anda yok olduğunu, birçoğunun da risk altında bulunduğunu belirten Kaptan Balıkçılık firması sahibi Ömer Bozkurt "Ne yazık ki son 30 yılda balık stoklarımızda hızla azalmalar görülmüş, ekonomik değere sahip olan 22 çeşit balıktan sadece 6 çeşit balık denizlerimizde kalmıştır.”

“Kendimi bildim bileli baba mesleği balıkçılık yapıyorum” diyen, Ömer Bozkurt, deniz kirliliğinden ve asıl trollerden şikayetçiyiz” şeklinde konuşarak, şikayetini dile getirdi.

 

Bozkurt şöyle konuştu: “Ünye’de önceden var olup şuan olmayan balık türlerinden bir tanesi kötek balığıdır. Eskiden çok boldu, şu anda yok. Nesli tükenmedi, ama bilinçsiz avlanma troller ve alganacılar bu balığın neslini hızla yok ediyorlar.

Uskumru eskiden bizim sahillerimizde olan balıktı, o da Marmara ve Ege bölgelerine göç etti. Diğer balıklarda da azalma var.

Bilinçsiz avlanmanın yüzünden Karadeniz’imizi bitirdiler. Deniz kirliliği yüksek oranda değil, bir miktar deniz kirliliği var. Bu kadar kirlilik balıkların göç etmesinin tek sebebi olamaz.

Yok, olan balık türlerine kötek, sardalye, uskumru, palamutta eklenebilir. Bu sıralar onların da nesli yavaş yavaş tükeniyor, öyle gözlüyoruz.

Bilinçsiz avlanma, bir de İstanbul Boğazı’na yapılan tüp geçit bizden göç eden balıkların geri dönüşünü engelliyor. Çalışmalar esnasında çok gürültü olduğu için balıklar korkup kaçıyorlar. Zamanı geldiğinde balıklar Karadeniz’den Akdeniz’e, Akdeniz’den de Karadeniz’e göç ediyorlardı. Bu göçler şu anda durdu. Onun için bu balıkların nesli bizim denizimizde yavaş yavaş tükeniyor. Karadeniz’in suyu her yerde aynıdır Ünye de yok olan balık diğer yerlerde de yok olmuştur. Başka bir yerde çıkamaz. Kaybolan balık türlerini geri getirmek için en başta avcılara bir kota getirilmesi gerekir.”

 

Murat Efil:

Ünye Kaptan Balıkçılıktan Murat Efil, Karadeniz Bölgesi’ndeki balıklar hakkında konuştu: Efil şöyle dedi: “Kırlangıç balığı mesela şu anda yok bitti. Eskiden çok miktarda avlanılıyormuş ve eskiden uskumru çok olurmuş, onlar da bitti. Karagöz yok mavruşgil çok az çıkıyor, kötek yok. Diğer ufak balıklar halen çıkıyor.

Eskiden balıkları yakalamak için dinamit atarlarmış. Asıl gidiş o zaman başlamış. Şu anda da kota olmadığı için isteyen istediği kadar tutuyor, bu yüzden balık kalmıyor. Bir de göç ediyor. Mesela hamsi burada durmadı, neden; bilinçsiz avlanmadan. Adam çıkıyor, tutuyor. Yetmiyor aynı gün bir daha tutuyor.”

İstanbul Boğazı’ndan Ünye limanına kadar troller serbest. Bu nedenle buralarda balık nesli tamamen tükenmek üzere… Ünye limanından Hopa’ya kadar troller yasak, oralarda Ünye’de olmayan balıklar halen avlanıyor. Kırlangıç, kalkan, mavruşgil az miktarda var. Buralarda yok, çünkü buralarda trol yasak değil.

Sonuçta yavru balığa yem olacak ki balıklar büyüyecek. Ama troller küçük, büyük hepsini topluyor. Avlanmaya belli bir kota konulmalı ve av yasağı getirilmeli. Daha doğrusu trollerin ortadan kaldırılması lazım… Şu anda nesli tükenmek üzere balıklar ise mezgit ve istavrit… Bunların da ağlarımıza artık çok az takıldığını görüyoruz.”

 

Nuri Dikçi:

Ünye balıkçılarından Nuri Dikçi de konuştu, tükenen balık nesline dikkat çekti.

Şöyle dedi: “Nesli tükenmekte olan balıkları kalkan, palamut, çinekop olarak gözlemliyoruz. İstavrit ise bizim bölgemizden göç etti ve şuan bölgemizdeçok az bulunuyor. Şuan nesli tükenmesi mümkün olan balıklar ise; hamsi ve mezgittir.  

Deniz kirliliği, termik santraller ve bilinçsiz avlanma bu balıkların neslinin tükenmesine sebep oluyor.

Bölgemizde balıkların göç etmemesi ve neslinin tamamen yok olmaması için yaptırım gücü güçlü yasalar istiyoruz.”

 

Hayati Yelen

Ünye balıkçılarından Hayatı Yelen, kötek, uskumru,  izmarit,  kırlangıç, kalkan,  karakaş ve istavrit neslinin tükenmekte olduğuna dikkat çekti.  

Hayati Yelen şunları söylüyor: “Sanayileşmenin doğurduğu deniz kirliliği balıkları rahatsız ediyor. Ayrıca troller ve bilinçsiz avlanmalar da balık türlerimizi ya kaçırdı, ya da yok etti.

Trollere karşı deniz dibine balıkların kendilerini koruyabileceği, yuva olarak kullanabileceği hurda otobüs ve gemiler batırılmalı, denizin dibinde balıklar bunları kullanabilmelidir.”

Ünye Canik Dergisi

Sayı 26

 

 

 

 

Bu haber toplam 1.649 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, Nesli, Tükenen, Balıklar

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler