HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Kasım 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Haziran 2020 Salı Saat: 09:03

ÜNYELİ HALK ŞAİRİ MUSTAFA UĞUR ALAN, KULFANİ!

İrfan Yıldız Beşlioğlu
ÜNYELİ HALK ŞAİRİ  MUSTAFA UĞUR ALAN,  KULFANİ!

Çoktandır değinmek isteyip de yazamadığım bir şairden söz-etmek için ancak vakit keraat oldu; buyrun anlatayım:

Halk Şairi Kulfani, konularını, gerek bireysel/ailevî  yaşantısından, gerek yaşadığı doğadan(Dere, Cüri Deresi), gerek yaşadığı kenten(Çatalpınar, Ortaçarşı’dan, Ünye’den), gerek gezdiği yerlerden(Akpınar, Akkuş, Çaybaşı, Erzurum, Ankara, vb.), gerek tarihten(Çanakkale, Atatürk, Cumhuriyet, Ertuğrul Fırkateyni Destanı,  şehitler, vb.), gerek dinden/İslâmiyetten(Orucumun Kuvveti Ol Allah’ım,  Güzel Muhammet, vb.), gerek hayatın gelgeçliğinden(Zaman, Yaşlanma, eldekileri yitirme, Ölüm), gerek güncel ve dramatik siyasî olaylardan(Bosna Hersek Çocukları), gerek çevresinde tanıdığı kişilerden(Komando Memet), gerek sosyal-ekonomik olgulardan(Ordu ve Giresun Havaalanı), gerek güncel yaşantının çeşitli aktivitelerinden(Gül Ünyespor, Ünyespor İkinci Ligde), gerek yöresine (Ünye, Ordu) duyduğu sevgiden alır. Bir Ünye sevdalısı olan şair, Ünye’ye yatar, Ünye’yle kalkar.  Yalnız Ünye adına 2 şiir kitabı (ŞİİRLERİMLE ÜNYE, YAKAMOZ ŞAVKINDA ÜNYE) vardır. Diğer yandan, Cumhuriyet’e, Cumhuriyet tarihine ve Atatürk’e içtenlikle bağlıdır; salt bu alana özgü 2 şiir kitabı vardır (ATATÜRK VE CUMHURİYET, 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI).

Şiirlerinde çok rahat bir söyleyişi vardır. Dili akışkandır.  Sesleri, sözcükleri, ifadeleri, kolaylıkla uyumlu ve armonik hâle getirir. Şiire dökemeyeceği olay ve konu yok gibidir. Mutlak surette ilhamla yazar. Şiir ona gelir ve öyle yazar.  Ortak arkadaşlarımız Şair Av. Kaya Demiral ile Av.-Noter İbrahim Akkuş’tan, bu konularda çok anekdot dinlemişliğim vardır (İskeleye doğru yürürken, âniden kalem-kâğıt çıkarıp şiir yazmalar, vb.).Kendisini de tanırım, sohbetimiz vardır;  efendi, mütevazı, temiz, düzgün bir insandır.

Hattâ bazen:  Gölge şair Ünyeli Yoksul İrfânî ile aynı gazetede yazdığından;  kazara, Kulfani’nin şiiri, İrfânî’nin adıyla yayınlanınca, gazete editöryasına çok sitemler ettiği de vâkîdir.  Çalışan çocuklar, bir ara İrfânî’yle Kulfani’yi karıştırıyordular.  Bu konuda birkaç tatlı-hoş anı vardır.  

Bunun yanında, anımsıyorum, bir ara Cumhuriyet Meydanı’nda bir miting vardı. Bütün partiler bir arada;  ya terörü tel’in ya bayrağa saygı mitingi olsa gerek. Kulfani’ye şiir okutacaklar.  Rahmetli Habip Hoca(Habip Öztürk) ile yanlış anımsamıyorsam Yahya Cumhur Tapçı, Kavak’ın(aslında Çınar’ın) altında kurulan kürsüden konuşmacıları ve şiir okuyucuları anons ediyorlar. Kulfani nerede, Kulfani gelsin şiirini okusun, derken, bir başka mahalli şair ağabeyimiz Ummani, daldı şiirini okudu. Ummani Ağabey de güzel yazıp okuyor kuşkusuz. O gün de anlamlı bir şiir okumuştu. Fakat anonsçular, Kulfani’yi çağırmışken, Ummani’nin sesini duyunca, bir an şaşakaldılar ve hatta küçük bir tebessüm ortamı da oldu.  Şimdi, Ünye’de; Kulfani var mı, var; Ummani var mı, var; bir de İrfânî çıktı mı, al sana! Neyse, şaka bir yana, Ünye’nin şiir/şair toprağı derin ve bereketli, şair pınarları zengin.

Kulfani’mizin şiirine dönelim:

Şiirlerini okuyunca, gerçek, soydan, özden bir halk şairiyle muhatap olduğunuzu hissedersiniz. Allah vergisi bir yeteneği var. Bir şair yüreği, bir şair yüzü var. Bunu,  çok inanarak söylüyorum. Şair sıfatı üzerinde emanet gibi durmuyor. Şair dendiğinde, ismiyle çelişmiyor..

Yaşadığı yer ve ortam, koşullar bakımından birçok halk şairi gibi yerel kalmıştır ama halk şirini vâr eden, yaşatan, sahici kılan da bu yerelliktir belki de. Modern Şiirin mantığı ve yöntemi, yolları farklıdır.  Dünyası da farklıdır. Ortamı da değişiktir.  Bunu geçelim, Kulfani, tam ve gerçek bir şairdir.

Gördüğü eğitim-öğretim düzeyine göre, koşullarını çok zorlayan ve aşan, kendi ortalama eğitim-kültür katmanını fersah fersah geçen, ortamından ve koşullarından çok yüksek bir dünyası vardır.

ÜNYE için yazdığı birçok şiirden bir tanesi olan EN GÜZEL MAKAMA PERDESİN ÜNYE isimli şiiri KARCIĞAR MAKAMINDA bestelenmiştir.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’na vaktiyle yapılan şehitler Anıtı’nda da onun şiiri yazılı idi.

Yeterince tanınmamıştır.

Tüm yeteneğine ve yaratıcılığına karşın,  Ünye ve çevresi muhitin şairi kalmıştır.

Ünye Belediyesi, eserlerini basıyorsa da, kendisini daha iyi tanıtabilmek için, daha güçlü bir kültürel yapılanma ve derneksel  ve kültürel dayanışma zorunludur.

Biraz da Ünye’nin  ve Ordu’nun, eli kalem tutan ve gücü yeten  insanları bu işe emek vermelidir. Sahip çıkmalıdır.

Kulfani’nin şiirlerini, Ünyekent gazetesinde, gazetenin internet sayfasında ve Ünye Canik dergisinde bulabilirsiniz. Ayrıca, M. Ufuk Mistepe’nin ÜNYEZİLE sayfasında ve diğer bazı internet sayfalarında vardır. Bunun yanında Antoloji.Com’da-internet ortamında- da birçok şiiri var.

Bâzı kitapları Ünye Belediyesinden elde edilebilir.  Diğerleri de kendisinden temin edilebilir.

Ben fakir, Kaya Demiral’la beraber, UZAK Şiir seçkisini çıkarırken, Kulfani’nin şiirlerini de epey yayınlamıştık. Hattâ Cumhuriyet gazetesinin KİTAP ekinde, Mustafa Şerif Onaran, “Uzak’ta, Kulfani’yi okumak güzel” diye değinmişti.

Kendisi, 2006 yılından  bu yana, Kültür Bakanlığından tescilli bir Halk Şairidir. Edebî/Literal anlamda, yazınsal bağlamda, bu durum çok önemli olmasa bile, gene de bir düzey ve ilgi kriteri sayılabilir.

Kendisinin ATATÜRK VE CUMHURİYET (Mayıs 2010), YAKAMOZ ŞAVKINDA ÜNYE(MAYIS 2012),  30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI(2007), ŞİİRLERİMLE ÜNYE (2005)isimli kitaplarını Ünye Belediyesi basmıştır.

İlk kitabı ŞİİRNAME 1996’yı, 1996’da yayınlamıştır.

Kulfani için acaba Halk Ozanı mı demeliyiz yoksa Halk Şairi mi? Ben, Halk Ozanı deyince, sazıyla da bütünleşerek şiir söyleyenleri anlıyorum Kars/Iğdır yöresi bu yönden çok zengindir. Şeref Taşlıovalar, Çıldırlı Şenlik, Murat Çobanoğlu… Öte yandan Kırşehirli Abdal Ozanlar Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş…  Diğer yandan Mahzuni Şerif…

İmdi: Kulfan’in, sazıyla bütünleşerek, söz  ve müzik birlikte söylemiyor şiirlerini, bildiğim kadarıyla… Eğer bir saz çalma, enstrüman yeteneği varsa, bu şiiriyle bütünleşerek tek elden gitmediğinden… Ben daha çok Halk Şairi  kategorisinde algılıyorum Sevgili Kulfani’yi.

2006 yılında; Kulfani’nin 1948 senesinde doğduğu sokağa, belediye Encümeni kararıyla, KULFANİ SOKAĞI ismi verildi. Ünye İnönü İlkokulu ve Merkez Ortaokulu’ndan mezun.  Evli ve 3 çocuk sahibi.

1924 yılında, mübadele ile Selanik/Drama’dan gelen bir ailenin çocuğu olan şair, 1992 yılında Ünye Çimento Fabrikasından emekli oldu. Emekliliğini izleyen zamanlarda, kendini tümüyle şiire adadı. Halen Ünye’ye yaşıyor. Diğer yandan, evinde ve evinin müştemilatında, kendisiyle ilgili bir arşiv ve kitaplık oluşturmaya gayret ediyor.

Ünye sokaklarında, “şair” olarak tanınıp saygı görüyor.

Şairimizin şiir hakkındaki görüşüşüdür: “Şiir, bir yaşam duygusu, etrafına gözü ve gönlü açık, duyarlı olan, duygusal ifadelerle hayatı yansıtan anlam taşımaktadır”(Kaynak: Ünyekent gazetesi)

Bu haber toplam 1.770 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNYELİ, HALK, ŞAİRİ, MUSTAFA, UĞUR, ALAN, KULFANİ!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler