HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
18 Haziran 2020 Perşembe Saat: 09:14

Terme’de Yaşadıklarına inanılan Amazon Kadınları

Yaşar KARADUMAN
Terme’de  Yaşadıklarına inanılan  Amazon Kadınları

Amazonlar Grek, Roma /Latin Kaynaklarına göre Thermodon-Terme Çayı havzası ve çevresinde yaşamışlardır. A-mazos ‘’göğüssüz’’ demektir.

Amazonların rahat savaşabilmek, yayı daha güçlü çekebilmek için sağ göğüslerini kestikleri veya dağladıkları söylenir.

Amazonların İskit olduğunu anlamak için meşhur hekim Hipokrat’ın İskit kadınları hakkında yazdıklarını okumak yeterlidir.

İskitler ise ön Türklerdir.

’’İskit kadınları çok iyi ata binerler ve ok-yay kullanırlar. Kız kaldıkları sürece ata biner ve savaşırlar. Üç düşman askeri öldürmedikçe evlenemezler. Evlendikten sonra ise ata binmez ve silah kullanamazlar. Kadınların sağ memeleri yoktur. Çünkü kızlar küçük çocukken bakır bir alet kızdırılarak sağ göğüsleri dağlanır. Böylece sağ meme büyümez ve bedenin tüm gücü sağ kola ve omza gider.’’

Eski Yunan mitoslarına göre Amazonlar savaş tanrısı Ares ile Afrodit’in çocuklarıdırlar. Başlarında erkek olmadan bir kraliçe ile yönetilirlerdi. Yılda bir kez soylarının devamını sağlamak için komşuları olan Gargar erkeleri ile beraber olurlar ve doğan erkek çocukları öldürürler veya Gargarlara verirlerdi.

Efsanelere göre Amazonlar Ege Adalarına, Yunanistan’a kadar ilerlemişlerdi. Amazonlar Smyrna (İzmir) ,başta olmak üzere bir çok şehrin ve Efeste ki Artemis kültürünün kurucusu sayılırlar. Efes’i zapt eden Amazon’un adının Smyrna olduğundan bahsedilir.

Amazonların çok iyi ata binmeleri o dönemde atı arabaya koşarak kullanılan Yunanlıları çok şaşırtmıştı.

Heredot’a göre Amazonlar Yunanlılarla savaşıp yenilmişler, esir Amazonlar gemilerle götürülürken gemileri ele geçirmiş ve Kırım’a çıkmışlardır. Burada İskitlerle evlenerek kaynaşmışlar ve daha sonra savaşçı ruhlarını koruyanlar ayrılmışlardı. İskitçeyi de tam konuşamamalarına rağmen dilleri İskitçeydi. Kurt şeklinde ve kurt postundan başlık ve elbise giydiklerinden de bahsedilir.

İskitlerde kadın çok önemli idi, savaşlara katılmakla kalmaz, hükümdar dahi olabilirlerdi. İran İmparatoru Sirus’u son seferinde yenilgiye uğratan İskit İmparatoriçesi ‘’Tomris’’idi. Zaten İskitlerin bulunduğu her coğrafyada kadın savaşçılarla ilgili bilgi ve  efsanelerinin eksik olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Tüm bu bilgiler ışığında İskit-Saka ve Kimmerler’in Türklüğü su götürmez olup, eğer İskit kadınlarına duyulan hayranlık ve şaşkınlıktan ötürü uydurulan Yunan efsanesi değil de gerçek ise Yunan efsanelerine bakılarak Amazonların da Türk olduğunu söylemek sanırım mantıksız olmaz.

Yunanlı bilgin Hipokrat uzun süre İskitler arasında yaşamıştır. Bu nedenle eserlerinde İskitler hakkında bilgilere sıkça rastlanır. Hipokrat hekimliği bu alanda çok gelişmiş olan İskitlerden öğrenmiştir. İskitler mumyalama ,hacamat ve başta kısırlık olmak üzere çeşitli tedavi usullerini biliyorlardı

 

Grek mitolojisine göre Amazonlar

Amazonlar, at üstünde savaşan ve ok ile yayı rahatça kullanmaları için memelerini kesip çıkaran bir kadın topluluğudur. Antik Grek ve Roma/Latin kaynaklarında Sinop'un doğusundaki "Themiskyra" bölge­si, Terme Kasabası başka bir deyişle de Amisos'un (Samsun) doğusunda uzanan Thermodon/Terme çayı havzası ve Ünye ve dolayları Amazonların yaşadıkları topraklar olarak gösterir.

 

Aynen Gümüşhacıköy'de olduğu gibi, bir rastlantı sonucunda eski eser kaçakçılarınca bulunan ve yağmalanan iki alçak kurgan ve içindeki çok zengin ölü hediyeleri, antik kaynaklar dışında, bu insanların bu bölgede gerçekten de yaşadıklarını kanıtlayan çok seçkin arkeolojik bulgulardır. Gerçekte- bozkır göçebe kültürünün ve geleneklerinin ve  çok eski bir Türk töresinin gereği olarak at üzerinde savaşan Kimmer ve İskit kadınları ve kızları, Karadeniz sahillerini İskan eden, Yunanlı kolonistleri bir anlamda dehşet içinde bırakmış ve bunlar -çeşitli yörelerde - birer mitos haline dönüşerek, Antik çağ kaynaklarında ve devamında yer almış ve saygı görmüşlerdir.

Bilindiği gibi Amazonlarla ilgili sahneler Antik Grek sanatında özel bir yer tutmaktadır. Tarihi bir gerçek olarak şu sonuç bizce çok önemlidir: İster eski Anadolu'da ve ister Kafkasya'da ve diğer yörelere nerede bir Kimmer ya da İskit göçü ya da istilası varsa, orada muhakkak ki bir Amazonlar Efsanesi ve öyküleri çıkar.

 

Kimmerler Karadeniz bölgesinde, doğuda Trapezus'/Trabzon, batıda Herakleia Pontika'ya (Karadeniz Ereğlisi) kadar yayılırlar: Trabzon yakınındaki Ağırmış Dağ'ın antik çağda Kimmerius dağı adını taşıması da ilginç bir kanıttır. Antik kaynaklara göre batıdaki Herakleia Pontika/Karadeniz Ereğlisi,"Mariandynoi" kabilesinin topraklarında kurulmuş olan bir Megara koloni­sidir.

Balkanlar üzerinden gelen "Mariandynoi" kabilesinin, efsanevi şefi olarak sözü edilen "Heros Kimmerios" aynen Amazonlar efsanelerinde olduğu gibi- bu temaların en güzel örneklerinden birini daha oluşturmaktadır.

Tarihi gerçek olarak bazı Kimmer boyları bu yörede yaşamışlar ve Sinop'ta olduğu gibi Grek kolonistlerle savaşmışlardır. Ayrıca, yukarıda değindiğimiz üzere Batı Karadeniz bölgesinde yaşamış olan Trak kökenli "Mariandynoi" kabilesi, mitolojik bir anlatımla Kimmerlerle bağıntılı gösterilmiştir.

Bu mitosla ilgili olarak "François vazosu" üzerinde "Mariandynoi" kabilesinin atası "Heros Kimmerios" ok atan tipik bir bozkır savaşçısı şeklinde resmedilmiştir. Bu figürün yanında ki ünlü "Toxamis" de, aynı kıyafet ve teçhizatla ok atmaktadır.

Kimmerlerin Karadeniz bölgesinde yayılması bu yörede ki bazı küçük yerleşim gruplarını etk­ilemiş, bu toplumlar, daha gerilere, dağlık bölgelere çekilmek zorunda kalmışlardır. Seyyah Minas Bıjıskyan Terme seyahatinden sonra Amazonlar hakkında şunları kaleme alacaktır.

 

 

"Biz de bu taraflarda

cesur kadınlara rastladık"

 

Bunların başşehirleri o zaman Thermodon denilen çayın kenarında olup Temiskor adını taşırdı. Amazonlar cesur muharip kadınlardı Terme yakınında bağımsız bir devlet kurarak Karadeniz sahiline hakim olmuşlardır.

Bunlar İskit menşe'li olup, Terme'ye sürülen İğin Ve Skolopit adlı iki kralzadeden zamanla çoğalmışlardır. Kızlar at sütü ile beslenip çok kuvvetli olurdu.

 

Kaynaklar:

Ön Asya Dünyasında İlk Türkler -Prof.Dr. M. Taner Tahran

Medeniyetlerin Ruhu- Nazmi Eroğlu

Tarih Terimleri Sözlüğü-Yılmaz Öztuna

 

Bu haber toplam 1.807 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler