HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
23 Haziran 2020 Salı Saat: 08:33

İlaç Piyasası Ve İlaç İsrafı

Ecz. Turgay GÜVEN
İlaç Piyasası Ve İlaç İsrafı

Çağdaş dünyada çağdaş düşünce, herkese sağlık hizmeti ve sağlıklı insan düşüncesinden hareket eder. Resmi belgelerle ülkemizde yaklaşık 100 bin doktor ve 25 bin eczacı vardır. Yıllık hasta protokol sayısı kaba hesapla 400 milyon civarındadır. Buna elden veya tekrarlı ilaç satışlarını da katarsanız 500 milyon civarı bir reçete sayısına ulaşabilirsiniz.

 

          Ülkemizde yaklaşık 1,2 milyar kutu ilaç satılmaktadır. Araştırmalar, hastanelerin kurum içi tüketimleri ile birlikte Türkiye’de tahmini ilaç tüketiminin yıllık 10 milyar dolar (yaklaşık 15 milyar TL ) civarında olduğunu ortaya koyuyor. Bunun 3 milyar dolarlık kısmı ithalatla karşılanmaktadır. Araştırma ve geliştirme harcamalarına ayrılan pay ise çok küçüktür. Türkiye ilaç konusunda büyük ölçüde dışa bağımlıdır.  

            

            Kullanılan ilaçlar içerisinde en büyük gurubu yaygın enfeksiyon hastalıkları nedeniyle yıllık 200 milyon kutuyla antibiyotikler teşkil etmektedir. Bunu solunum sistemi ilaçları, ağrı kesici ve antiromatizmaller, mide ve sinir sistemi ilaçları takip eder.

           

           Ülkesel boyutta Türkiye’deki ilaç harcamaları milli gelire oranı en yüksek olanlardan biridir. Ayrıca bu tabloda daha da çarpıcı olanı Sağlık Bakanlığı verilerine göre tahmini yıllık 500 milyon dolara yakın bir ilaç israfının olduğudur. Ev-aile boyutunda her an kullanıma hazır 500-1000 TL gibi önemli miktarlarda gereksiz bir ilaç depolama alışkanlığı vardır. Bunun bir kısmı ziyan olmaktadır. İsraf edilen ilaçlar arasında antibiyotikler, ağrı kesici ve antiromatizmaller ve mide ilaçları ön sıraları tutmaktadır.

          

           Topluma hep yeni keşifler, yeni hastalıklar, yeni aşılar, yeni ilaçlar ve yeni tedaviler sunulmakta, koruyucu ve tedavi edici ilaç piyasası git gide  büyütülmektedir. Yakın tarihteki domuz gribi aşısı olayı en güzel örneklerden biridir.

           

           Sıtma, tüberküloz, parazit gibi yoksulluk hastalıklarının ucuz ilaçları sektörde rağbet görmemektedir.

         Toplumun refah düzeyinin yüksek kesimlerinde ise ağırlıklı hastalıklar gelişmiş ülke toplumlarının hastalıklarındadır. Bunlar için kalp, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların pahalı ilaçları başta gelir. Kanser, kan hastalıkları ve bağışıklık  sistemi bozuklukları tedavilerinde kullanılan ilaçlar onları takip eder. Bu tür hastalıkların ilaçları, tıp fakülteleri veya hastanelerin sağlık kurulları raporları ile belirli kontrollerle uzun süreler, bazen ömür boyu kullanılan ilaçlar olarak kullanılır. Ve ekonomik boyutları oldukça yüksektir.        

           

          Ünye çok geniş olmayan bir kıyı şeridinde soğuk ve nemli kuzey rüzgarlarına açık coğrafik yapısı nedeniyle özellikle yüksek kesimlerimizde daha fazla olmak üzere yaygın enfekte akciğer hastalıkları ve romatizmal hastalıklara eğilimlidir. Ayrıca mide, barsak rahatsızlıkları da yaygındır. Sosyal ve ekonomik yapısıyla Ünye, ülkemizin küçük bir modeli sayılabilir. Yukarıda saydığımız rahatsızlıklar ve sorunlar küçültülmüş boyutlarıyla ilçemizde de mevcuttur.

          

          Daha önceki yıllarda mutlaka doktora muayene olunarak bilinçli ilaç kullanım eğitimleri ve ilaç toplama kampanyalarıyla soruna çözüm getirmeye yönelik  çabalarımız olmuştu. Ancak çok fazla etkili olabildiğimizi düşünemiyorum.

         Tüm bunlara karşılık devlet ilaçta provizyon sistemi getirmiş, böylelikle suistimaller ve fazlalıklar teker teker ayıklanmaya, devletin sağlık harcamaları bütçesi düzene sokulmaya çalışılmıştır.

         Büyük bir ümit ve güvenle söyleyebilirim ki  Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliğinde  yeni başlatılan ve ülke genelinde   tıbbi sağlık verilerini izleyebilen Medulla Programı  ile ilaç satış hareketlerini  izleyebilen karekod uygulaması destekli  İlaç Takip Sistemi  ülkemizde ilaç israfına son verecek bir uygulamadır. 

Bu haber toplam 1.529 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İlaç, Piyasası, Ve, İsrafı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler