HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
26 Haziran 2020 Cuma Saat: 08:44

Tıp Yeminleri

TURGAY GÜVEN
Tıp Yeminleri

Antik tıbbın babası Hipokrat derki :” Şifa verici  Apollo  ve  Aesklepıos, Hygıeıa  ve  Panace ve  diğer tüm tanrı ve tanrıçalara  and  olsun  ki, elimden geldiği ve aklımın erdiği kadar bu yemini tümü ile yerine getireceğim. Tıp hocamı anam, babam kadar aziz tutacağım.

 

“Hocam, neden doktorluk yemininizi Hipokrat adına yapıyorsunuz da  İbn-i Sina adına yapmıyorsunuz?”

El hak, çok doğru bir soru, hem de çok zekice,  madem bu kadar meşhur,  bu adamın hiç mi değeri yok?

Bunu  söyleyen,  çevreden  tanıdığım bir hanım, daha önceleri çok duymuş, geçtiğimiz günlerde gazetede yazdığım yazıda da okumuş,  ‘ünlü ve büyük  Türk hekimi,  yüzyıllarca  Avrupa Tıp Fakültelerinde kitapları okunmuş, şu kadar, bu kadar kitabı, eseri var ’ diye okumaktan gurur duymuş. İçinden böyle hem Türk, hem Müslüman böyle bir hekimin ‘niçin adını anmıyoruz’ diyerek düşünmüş, bir vesile ile    ‘eczacı-doktor’ olarak beni de görünce,   hemen aklına gelmiş, iyi niyetle fikrini söylüyor.

Konu çok derin, baştan alalım.

Antik tıbbın babası Hipokrat derki :” Şifa verici  Apollo  ve  Aesklepıos, Hygıeıa  ve  Panace ve  diğer tüm tanrı ve tanrıçalara  and  olsun  ki, elimden geldiği ve aklımın erdiği kadar bu yemini tümü ile yerine getireceğim. Tıp hocamı anam, babam kadar aziz tutacağım. Yardımına koşacağım. Elimdeki ve avucumdakini onunla paylaşacağım. Eğer bir ihtiyacı olursa yardımına koşacağım.Oğullarına kendi kardeşlerim gözüyle  bakacağım.Eğer isterlerse bu sanatı ücretsiz ve kendilerinden hiçbir karşılık beklemeden öğreteceğim. Öncelikle kendi oğullarıma ve nihayet tıp yasası uyarınca,  yazılı bir taahhüt ve andı ile beni hocalığa seçen öğrencime ve yalnız bunlara mesleğimi öğreteceğim. Elimden geldiği ve aklımın erdiği kadar ve sanatın kurallarını tedavilerle ve hasta başında derslerle öğreteceğim. Gücümün yettiği; aklımın erdiği kadar hastaların perhizlerini onların menfaatlerine uygun olarak idare edeceğim. Hayatımı saflık ve samimiyet içinde, sanatımı icra ederek geçireceğim. Mesaneden taş çıkarma işlemini yapmayacağım. Bu  işi onunla ilgilenenlere bırakacağım. Girdiğim her eve, ancak, o evdeki hastaların fayda görmesini sağlamak için gireceğim. Her türlü fena ve ahlak bozan hareketlerden kaçınacağım gibi, kadın ve erkek, hür veya esir hastaları iğfalden kaçınacağım. Gerek sanatımın uygulanması, gerekse sanatımın uygulanması dışındaki görüp işittiklerimden, açıklanmasına gerek olmayanları, sır saklamayı bir ödev bilerek, ifşa etmekten sakınacağım. Eğer bu  yemin ve taahhüdü bozmadan yerine getirirsem, hayattan ve sanatımdan alacağım zevk  ve insanlar arasında göreceğim saygı ve riayet, bana helal olsun. Eğer bu yemini tutmazsam veya yalan yemin etmiş isem, hayat ve sanattan alacağım zevk, bana haram olsun. İnsanlar arasında, şeref ve itibara erişmeyeyim.  ”

Günümüz de Tıp Yemini :  “ Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime, din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına  girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Diş Hekimliği Yemini;  Diş hekimliği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı, bütün insanlık hizmetine adayacağıma, açıkça söz veriyorum. Hocalarıma karşı beslediğim saygı ve borçluluğumu, sürdüreceğim. Mesleğimin gereklerini, vicdanım ve onurumla yerine getireceğim. Hastanın sağlığı, baş kaygım olacaktır. Kendini bana emanet eden hastaların sırlarını saklayacağım. Diş hekimliği  mesleğinin şerefini, yüksek geleneğini sürdüreceğim. Meslekdaşlarım  kardeşlerim olacaktır.  Din, ırk,  parti ve toplumsal sınıf kaygılarının, görevimle hastam arasına girmesine, izin vermeyeceğim. İnsan hayatına, ana karnına düştüğü andan başlayarak kesinlikle saygı göstereceğim. Baskı altında olsa bile, diş hekimliği bilgilerimi,       insanlık yasalarına karşı kullanmayı kabul etmeyeceğim. Yukarıda saydığım ve üzerime aldığım görevleri yapmağa, açıkça ve özgürlükle and içiyorum.

Eczacılık Yemini;  Eczacılık mesleği üyeleri arasına katıldığım bu andan itibaren, hayatımı insanlık hizmetine vakfedeceğime, sanatımı hakkaniyetle ve bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağıma, mesleğim dolayısı ile öğrendiğim sırları saklayacağıma, hastanın sağlığını baş kaygım olarak telakki edeceğime, meslektaşlarıma saygı göstereceğime, düşkünleri her hususta gözeteceğime ve onlara yardım edeceğime, din, milliyet, ırk, parti ve sosyal sınıf farklarının vazifemle vicdanım arasına girmesine müsaade etmeyeceğime, hocalarıma karşı hürmet ve minnettarlığı ömrüm boyunca muhafaza edeceğime, namusum ve vicdanım üzerine and  içerim.

Hemşirelik Yemini:  Yüklenmiş olduğum sorumlulukların bilincinde, geliştirdiğim anlayış ve becerilerimle, herhangi bir ırk, inanç, renk, siyasal veya sosyal durum ayırımı gözetmeksizin hastalarıma bakacağıma; Hayatı korumak, ızdırabı  hafifletmek, sağlığı yüceltmek için gereken  her türlü çabayı göstereceğime; bakımım altındaki hastaların bütün değer ve dini inançlarına saygı duyacağıma; bana bireylerle ilgili olarak verilen tüm bilgileri saklayacağıma; mesleki bilgi ve becerilerimi en üst düzeyde tutmaya çalışacağıma; sağlık ekibinin bütün üyeleri ile işbirliği yapacağıma ve onları destekleyeceğime ;  bunların tümünü yaparken, uluslararası Hemşirelik   Ahlak  Yasası’nın onurunu korumak  için gerekecek bütün çabaları sarf edeceğime ve hemşireliğin bütünlüğünü koruyacağıma ant içerim.  

Günümüz Tıp Yemini, Hipokrat Yemini’nin özü aynı, sözü farklı olarak değiştirilmiş  ve uluslar arası kabul görmüş şeklidir. Sadece ‘Tıp Yemini’  olarak geçer. Sanıldığı gibi Hipokrat üzerine edilmez. Bazılarının düşündüğü gibi bize has bir ifade ile İbn-i Sina ‘ya çevirmek ise hiç olmaz, çünkü,onun  böyle bir çalışması yoktur, ancak bazı tavsiyeleri  vardır.  Zaten batı biliminin doğu bilimi karşısındaki üstünlüğünün sebebi odur.Doğulular alimlerin ilmini  metodlaştırıp, sürekli bir temele oturtamamışlardır.

Çağdaş dünyada Tıp doktoru veya diğer sağlık dallarından birinde yasal olarak çalışabilmek için yeminin edilmesi şarttır. Örneğin Çin’de yakın zamana kadar böyle bir yemin yoktu, çünkü orada akupunktur ve bitkilerle kırsal bilgilere dayanan bir tür hekimlik yapılıyordu. Bildiğimiz anlamda tıp eğitimi ve cerrahi müdahaleler de yoktu. Diplomaları da uluslar arası alanda geçmiyordu. Çin Tıp Fakültelerinde modern tıp eğitimi verilmeye başlanıldıktan sonra bile,  oralardan mezun  olan  Çin’ li doktorların  ‘diplomalarının uluslararası standartlarda olduğunun belirtilebilmesi ve ülke dışında da geçerli olabilmesi’ için, bu yemin ettirilmeden, ’dünya üzerinde hiçbir yerde yasal olarak, modern tıbbi yöntemleri uygulama izni’ yoktur.   

Tıbbın dişçilik, eczacılık gibi diğer dalları da, hemşirelik gibi yardımcı tıp dalları da yukarıda gördüğünüz gibi   ‘yemini’ kendilerine göre değiştirilmiş şekliyle söylerler.            

Yeminin metni siyasal, sosyal   ve  benzeri bir takım gerekçelerle  değiştirilerek söylenemez, içeriği eksiltilemez,  dışarıdan ilave yapılamaz, değiştirilerek söylenirse bile hükmü olmaz.

Saygılarımla.

 

Bu haber toplam 1.261 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tıp, Yeminleri

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler