HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
15 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 08:47

Tirmit-Kirmit

Canik Dergisi
Tirmit-Kirmit

Ünye’de tirmit, Giresun'da bazı yerlerde tirmit, kirmit, Ordu'da kirmit veya tirmit denilen mantar ormanlarda çoğunlukla gazel birikintilerinin altında biten dişileri sütlü, erkekleri ise sütsüz bir mantardır.

Karadenizdeki diğer isimleri: Guguvana, (ölü bir dilden), Tirmit (Ermenice),  Mantar (Grek), Kukuvak (bilinmiyor

Giresun Keşap'ta "orman mantarı"  olarak ta bilinir. Bu mantarı pişirmeden önce acılığını gidermek için doğrandıktan sonra tuzlu suda bekletmek gerekir. Soğanlı ve tereyağlı sotesi çok güzel olur.

Tırmit’in aşağıda yazacağımız gibi birçok adı vardır. Bunlardan en ilginci “Çakal osuruğu” dur. Halk çakalın osurduğu yerde bir gece içinde mantar büyüyeceğine inandığı için bu ad verilmiştir.

Temmuz ve Eylül arasında bilhassa kayın ormanlarında ve sınırlarında gelişir. Badem gibi hoş bir tadı, balık gibi kokusu vardır. Kolay tanınabilen bir mantardır.

Yenebilen mantar türlerinin genel adı  "tirmit"tir. Ancak çeşitlerin de ayrı ismi vardır.

Fındıklıklarda biten mantarın ismi: "fındık tirmidi"

Ormanlarda biten beyaz renkli mantar: "beyaz tirmit"

Yine ormanlardaki sarı renkli küçük bir mantar çeşidi: "tavuk tirmidi"

Çamlıklarda yetişen altı kadife gibi olan mantar:  "ala dana"

Geyik boynuzu gibi dal dal olan mantar çeşidi:  " gelin parmağı"

Kültür mantarlarının doğada çimenlik alanlarda yetişenleri: "levlek"

Yenmeyen mantarların genel adı: "it şeyi"

Yenmeyen, büyükçe kırmızımsı renkli mantar: "gavur papağı"

Kurusunu tuttuğunuzda havaya duman yayan mantarın adı: "at osuruğu"

Mantar yemekleri olarak, yağda kavurmak, tuzlayıp fırına sürmek, közde pişirmek, turşusunu yapmak, kurutmak ve en önemlisi de taze fasulyeyle haşlayıp kavurmayı sayabiliriz.

Buradaki bilgileri kullanarak mantar toplamayın. Zehirli mantarları ayırt etmek çok zordur. Mantarlar sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır

 

YÖREMİZDE YENİLENEBİLEN MANTAR TÜRLERİ

 

BEYAZ DAĞ KİRMİTİ, Türkiye geneli adı: Koçak mantarı, bilimsel Adı: Piperatus. Yaz mevsiminde Haziran ayı sonu ve Temmuz ayında yetişir mantarın sütü kendisi gibi beyazdır.  Ormanlık arazilerde yetişir. Yağmurun bol yağmasıyla daha çok gelişen bir türdür yemeği yapılmadan önce tuza yatırılıp acısının çıkması beklenir. Kavurması, tuzlaması yapılır.

 

GEYİK KİRMİTİ.  Geyik sütü mantarı, tirmit mantarı da denir. Bilimsel adı: Lactarius Volemus.

Kuru ve et gibidir. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunlaşınca açılır ve derin olmayan huni şekline dönüşür, üst tarafı düzensiz, dalgalı gibi bir hal alır. İçi beyaz sapı kalın etli dir yaralandığında bol miktarda süt akıtır çiğ olarak yenilebilen lezzetli bir mantardır. Meşe ve gürgen ormanlarında bulunur. Haziran ayı sonu ve temmuz ayında yetişir.

 

GÜZKİRMİTİ. Diğer adları: Akmantarı, sütsüz mantar. Bilimsel adı: Russula delica.  

Toprağa yakın büyür ve üzerine yapışık olarak toprak, çayır ve yapraklar bulunur. Yapışkan, huni gibi, ortası çukurdur, kenarı uzun zaman içeri kıvrık kalır. Genç halinde beyazımtıraktır.

Orman içlerinde ve kenarlarındaki çayırlık arazilerde biter kalın kabuklu dolgun etlidir. Pişirilmeden önce tuza yatırılıp acısının çıkması beklenir

 

TAVUK KİRMİTİ. Türkiye geneli adı: Horoz mantarı, Yumurta mantarı

Bilimsel adı: Cantharellus cibarius. Ormanlık arazide, özellikle ağu çalılığı olan bölgelerde Haziran ayı sonu ve Temmuz ayında yetişir. Sarı renklidir, kendine özgü güçlü ve hoş bir kokusu vardır. Kayısı kokusuna benzer.

 

FINDIK KİRMİTİ

Diğer isimleri: Melki mantarı, Elicek,  Bilimsel adı: Lactarius glyciosmus

Mantar gençken ortası hafifçe çukurdur, kenarı içeri kıvrıktır, büyüdükçe ortası daha da çukurlaşarak huni şekline döner. Renk genellikle açık sarı, bazen mat devetüyü, grimsi bazen genelinde bej ve grimsidir. Açık sarıdan erik sarısına kadar değişir, kenarda. Bizim yörede genelde fındık bahçelerinde yetişir.

ALADANA KİRMİTİ. Şemsiye Mantarı. Bilimsel adı: Lepiota procera

Yeşillik alanlarda bizim bölgemizde özellikle fındık bahçeleri içinde olur. Mantarın çiğ olarak tadı fındık lezzetindedir. Sapı biraz kayış gibi olmakla beraber,çiğ olarak yenilenebilen bir türdür.

Gelin Tırnağı Kirmiti. Türkiye geneli adı,: Kedi Tırnağı, Halı saçağı mantarı, Keçi sakalı mantarı, Sakallı, .Bilimsel adı: Ramaria botrytis

Önce beyaz sonra pembemsi veya sarımtrak renkte, etli uçları saçak şeklinde dallanan kirmit türüdür. Pek nadir görünen bu tür bizim yörede meşe ve gürgen ormanlarında bulunur.

Bu haber toplam 1.336 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tirmit-Kirmit

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler